ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ زمینی دنیا
۴٫۹
(۵۴)
Rate this post

ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ زمینی دنیا

ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ زمینی دنیا

همراهان همیشگیی گروه نرم افزاری اخبار فناوری اطلاعات نیو دانش با  خبری دیگر در خدمتتان هستیم.

گروه نرم افزاری اخبار فناوری اطلاعات نیو دانش قصد دارد با خبر فناوری ای دیگر با شما همراه شود. پس مارا تنها نگذاشته و تا آخر مطلب مارا یاری کنید.

  • آیا از تلسکوپ های بزرگ جهانی خبر دارید؟؟؟
  • آیا اطلاعاتی درمورد تلسکوپ نوری جهان دارید؟؟؟
  • آیا از محل قرار گیری این تلسکوپ خبر دارید؟؟؟

برای رسیدن به پاسخ سوالاتتان با ما همراه باشید.

کوه‌های شیلی مکان جای گرفتن بزرگترین تلسکوپ نوری جهان خواهند بود..

این تلکسوپ بسیار بزرگ با نام  ELT است که الهام گرفته از Extremely Large Telescop می باشد. این تلسکوپ دارای یک  آینه‌ی اولیه‌ای است که از حدود هشتصد قطعه سوا از هم  تشکیل شده است و توانایی  جمع‌آوری نور بسیار زیادی را نسبت بههمه تلسکوپ‌های ۸ تا ۱۰ متری موجود روی کره‌ی زمین خواهد بود.

اسم اصلی تلکسوپ E-ELT است که از European Extremely Large Telescope)  الهام گرفته شده بود و در سال ۲۰۱۷ تغییر پیدا کرد اسم جدیدش  یعنی ELT یا همان تلسکوپ بسیار بزرگ، بیان گر افزایش بیش از پیش تعداد شرکای بین‌المللی رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (ESO)  است و این که  محل  قرارگیری آن در شیلی قرار گرفته است.

تیم دزیو، مدیر ESO در یک بیانیه اذعان داشت که:

ELT  می‌تواند کشف شده هایی داشته باشد که ما در عصر امروز به راحتی نتوانیم آن را ذهن خودمان تصور کنیم و باعث می‌شود که تمام مردم دنیا در مورد علم، فناوری و تکنولوژی و … و جایگاه انسان در آن ، به فکر و اندیشه وادار شوند.

تمامی این پیشرفت ها نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و پیش بینی شده است که برای دست یافتن به آن باید به برنامه ی از پیش تعیین شده عمل کرد که در زیر به آن اشاره می کنیم.

ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ زمینی دنیا

برنامه ریزی و اجرا 

تلکسوپ‌ها از منشور ها یا همان آینه های  اولیه و ثانویه ساخته می‌شوند. تا همین چند دهه ‌ی سابق این آینه‌ها از یک تکه محکم و سخت  شیشه‌ای طراحی و در نهایت ساخته می‌شدند.

بزرگ‌ترین آینه‌های یک تکه یا یک قطعه‌ای که درحال حاضر در حال مصرف هستند، در تلسکوپ دوچشمی بزرگ LBT (Large Binocular Telescope) پیدا می‌شود که هر کدام دارای اندازه ی  قطری مساوی با  ۸/۴ متر می‌باشند.

اما تکنولوژی روش ساخت یک آینه‌ی تک پارچه را  برایمان محدود می سازد… تهیه ی آینه‌های بزرگتر لازمه ی استفاده از ابزار و قطعاتی  است که بتوانند مانند کانون ، واحد جمع آوری نور به یک نقطه باشد.

تلسکوپ کک در هاوایی و تلسکوپ فضایی جیمز وب  دو مثال از تلسکوپ‌هایی هستند که از آینه‌های تکه تکه شده  استفاده می‌کنند.

تلسکوپ ELT تشکیل شده است  از یک آینه‌ی ۳۹ متری اصلی که خودش به تنهایی از ۷۹۸ قطعه‌ی شش وجهی به حالت تکی و انفرادی ساخته خواهد شد.

اندازه‌ی هر قطعه ۱/۴ متر و ارتفاع ویا همان ضخامت آن ۵ سانتی متر خواهد بود. بطور کلی تمام قطعات ، ده‌ها میلیون برابر نوری که چشم انسان توانایی جمع آوری آن را دارد ، جمع‌آوری می‌کنند.

طرح‌های اولیه از ELT متشکل از یک آینه قطعه قطعه با اندازه‌ی ۴۲ متر و یک آینه ثانویه‌ی ۵/۹ متری بود.

در سال ۲۰۱۱ رصدخانه جنوب اروپا به دلیل پایین آوردن هزینه و به سرعت تمام شدن کار آماده سازی تلسکوپ تصمیم گرفت که اندازه‌ها را به ۳۹/۳ متر برای آینه اولیه و ۴/۲ برای آینه‌ی ثانویه تنزل داده و کاهش دهد.

ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ زمینی دنیا

گفته های تیم دزیو

اگرچه ما اختر‌شناسان همیشه به‌دنبال تلسکوپ‌های بزرگ تر هستیم، هدف اصلی چنین پروژه‌ای که انقلابی به پا خواهدکرد مانند ELT یافتن تساوی درستی بین توانایی علمی و بهره‌وری مالی است.

ESO همیشه در رکاب  نجوم مربوط بر زمین بوده است و به لطف این اتفاق در ساخت تلسکوپ‌های این مدل پیش‌قدم شده است. با طرح جدید ELT ما هنوز هم توانایی به واقعیت تبدیل کردن این پروزه را داریم  و در کنار آن اطمینان می‌دهیم که این ساختار طی ۱۰ تا ۱۱ سال کامل و تمام خواهد شد.

بر این مبنی ELT می‌تواند همزمان با تلسکوپ فضایی جیمز وب شروع به کار کند. آلفردو مورینو، وزیر امور خارجه‌ی شیلی در بیانیه‌ای اعلام کرد : شیلی دارای پاک ترین و صاف ترین آسمان‌ها روی زمین است وپذیرای مهم‌ترین مراکز مشاهدات نجومی است.

این بخشی از سرمایه  ما و نیز بخشی از همکاری ما در بشریت است

گروه نرم افزاری اخبار فناوری اطلاعات رایانه کمک

چگونه بازی موبایل بسازیم؟

بهترین لپتاپ های سال ۲۰۲۰

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴٫۹ / ۵٫ تعداد امتیازات ۵۴

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید