علت خوانده نشدن سیم کارت در گوشی اندرویدی (11 دلیل اصلی)

از مجموعه مطالب آموزشی

نخواندن سیم کارت در گوشی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از کاربران با آن رو به رو شده و در خصوص علت و رفع آن از کارشناسان رایانه کمک سوال میپرسند، به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مطلب آموزش موبایل به علت نخواندن سیم کارت در گوشی و رفع این مشکل پرداخته و به سوالات ذیل پاسخ دهیم.

 • علت نخواندن سیم کارت در گوشی سونی چیست؟
 • نخواندن سیم کارت در گوشی شیائومی به چه دلیل است؟
 • علت نخواندن سیم کارت در گوشی نوکیا 105 چیست؟

چنانچه تمایل به یادگیری آموزشهای بیشتر و کاربردی در حوزه ی سیستمهای رایانه ای و گوشی های هوشمند دارید میتوانید به سایت آموزشی رایانه کمک مراجعه کنید.

 

 آنچه خواهید خواند:

دلایل نخواندن سیم کارت در گوشی

بهترین روش های رفع مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی

1. تغییر حالت شبکه برای رفع مشکل خوانده نشدن سیم کارت

2. موقعیت مکانی خود را تغییر دهید

3. رفع علت نخواندن سیم کار در گوشی اندرویدی با حالت هواپیما

4. حل مشکل خوانده نشدن سیم کارت با ریست کردن گوشی

5. رفع مشکل نشناختن سیم کارت در تلفن همراه با بررسی باتری

6. علت نخواندن سیم کارت در گوشی شیائومی با جابه جایی سیم کارت

7. تغییر محل اسلات برای حل مشکل شناسایی نشدن سیم کارت

8. استفاده از رام معتبر،؛ بهترین روش رفع خوانده نشدن سیم کارت

9. ریست تنظیمات شبکه

10. حذف نرم افزارهای مخرب

11. پاک کردن کش

علت نخواندن سیم کارت در گوشی هواوی

نخواندن سیم کارت در گوشی سامسونگ

علت نخواندن سیم کارت در گوشی اچ تی سی

علت نخواندن سیم کارت در گوشی ساده قدیمی

نخواندن سیم کارت به دلیل مشکل سخت افزاری

دلیل نخواندن سیم کارت در گوشی آیفون

سخن پایانی:

 

 دلایل نخواندن سیم کارت در گوشی

ممکن است شما هم بعد از قرار دادن سیم کارت در گوشی خود با پیغامهای مختلفی نظیر SIM not ready، SIM error، Insert SIM، NO SIM  یا غیر فعال شدن سیم کارت در گوشی مواجه شوید، به طور کلی علت نخواندن سیم کارت در گوشی اندروید میتواند به دلایل ذیل اتفاق بیافتد.

 • رجیستر نشدن سیم کارت
 • مشکل در پانچ سیم کارت
 • درست قرار ندادن سیم کارت در جای خود
 • خرابی اسلات سیم کارت
 • عدم تنظیم خودکار شبکه

علت نخواندن سیم کارت در گوشی سونی، شیائومی، ال جی و دیگر گوشیهای اندرویدی به دلایلی است که در بالا ذکر کرده ایم.

بهترین روش های رفع مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی

برای رفع مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی خود میتوانید اقدامات ذیل را انجام دهید:

 

1. تغییر حالت شبکه برای رفع مشکل خوانده نشدن سیم کارت

تغییر شبکه روشی است که با کمک آن میتوانید مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی خود را برطرف کنید کافی است از مسیر زیر گزینه ی Auto Connect را انتخاب نمایید.

Settings >> Mobile Networks >> Network Mode

2. موقعیت مکانی خود را تغییر دهید

گاهی اوقات به دلیل قرار گرفتن در مکانی که آنتن دهی خوبی ندارد این مشکل بوجود می آید بهتر است برای رفع مشکل عدم شناسایی سیمکارت موقعیت مکانی خود را تغییر دهید.

 

✴️✴️ تماس با پشتیبان رایانه کمک برای رفع سوالات کامپیوتری و تلفن همراه : ☎️از طریق تلفن ثابت 9099071540 و 📱 از طریق موبایل 0217129 

 

3. رفع علت نخواندن سیم کار در گوشی اندرویدی با حالت هواپیما

پس از بررسی مشکل نخوانده شدن سیم کارت کاربران توسط تیم رایانه کمک مشخص شد در بیشتر مواقع علت کار نکردن سیم کارت هنگ کردن بخش سخت افرار مرتبط به خواندن سیم کارت است.

به همین دلیل در صورتی که با خطا خوانده نشدن سیم کارت در گوشی های اندرویدی روبرو شده اید، کافی است یک بار گوشی خود را بر روی حالت هواپیما قرار داده و بعد از 1 دقیقه از این حالت خارج کنید.

 • صفحه نمایش را از بالا به پایین بکشید.
 • بر روی آیکون هواپیما ضربه بزنید.
 • حالت هواپیما را به مدت 30 ثانیه فعال نگه داشته و بعد غیر فعال کنید.
 • حال گوشی شما شروع به جستجوی شبکه خواهد کرد.
 • به احتمال زیاد بعد از اینکار آنتن سیم کارت در بالا گوشی نمایش داده میشود و بدین معنا است که خطا سیم کارت در گوشی برطرف شده است.

4. حل مشکل خوانده نشدن سیم کارت با ریست کردن گوشی

در مرحله بعدی اگر با فعال و غیر فعال کردن حالت هوایپما مشکل سیم کارت درست نشد، بهتر است یک بار گوشی خود را ریست کنید.

در برخی مواقع ممکن است اندروید گوشی شما هنگ کرده باشد و همین موضوع باعث فعال نشدن سیم کارت در گوشی شده باشد بنابراین برای مطمئن شدن از این موضوع یک بار گوشی خود را خاموش و روشن کنید.

 در صورتی که خطا از گوشی باشد ایراد برطرف شده و سیم کارت در تلفن همراه خوانده میشود.

 

5. رفع مشکل نشناختن سیم کارت در تلفن همراه با بررسی باتری

در صورتی که از گوشی های قدیمی استفاده میکنید حتما باتری را یک بار خارج کرده و دوباره در گوشی قرار دهید.

در برخی شرایط ممکن است با قطع کردن جریان برق در گوشی و دوباره راه اندازی آن مشکل درست میشود.

بنابرای اگر امکان خارج کردن باتری برای تلفن همراه شما وجود دارد، حتما برای رفع علت نخواندن سیم کارت در گوشی یک بار باتری را خارج کرده و بعد از یک دقیقه دوباره در دستگاه قرار دهید.

 

6. علت نخواندن سیم کارت در گوشی شیائومی با جابه جایی سیم کارت

مورد بعدی امکان دارد علت خوانده نشدن سیم کارت در گوشی شما به دلیل جایگیری بد سیم کارت در اسلات مخصوص به خود باشد. این مورد بیشتر در گوشی های شیائومی اتفاق میافتد اما ممکن است علت شناسایی نشدن سیم کارت در گوشی شما هم بابت جایگیری بد سیم کارت در جایگاه مخصوص سیم کارت باشد.

بنابراین به شما پیشنهاد میکنیم دستگاه را خاموش کرده و سیم کارت را خارج کنید.

حال با دقت دوباره سیم کارت را در دستگاه قرار داده و روشن کنید به احتمال زیاد مشکل آن برطرف شده میشود.

 

7. تغییر محل اسلات برای حل مشکل شناسایی نشدن سیم کارت

از دیگر روشهایی که برای رفع این مشکل پیشنهاد میشود خارج کردن سیم کارت و قرار دادن مجدد آن است گاهی اوقات به دلیل قرار دادن اشتباه سیمکارت این مشکل به وجود میآید در صورتیکه گوشی شما دو سیمکارته است میتوانید سیمکارت را در اسلات دیگری قرار داده و مشکل را بررسی کنید.

 

8. استفاده از رام معتبر،؛ بهترین روش رفع خوانده نشدن سیم کارت

تعویض رام یا فلش گوشی که به دلایل مختلفی انجام میشود باعث خواهد شد شماره سریال گوشی یا IMEI حذف شود و این امر باعث شناخته نشدن سیم کارت در گوشی همراه میشود بهتر است در زمان تعویض رام از رامهای معتبر و رسمی که سازنده ی گوشی عرضه کرده است استفاده کنید.

9. ریست تنظیمات شبکه

با ریست و بازگردانی تنظیمات شبکه به حالت پیشفرض احتمالا خطا شناسایی سیم کارت را برطرف خواهد کرد و میتوانید از مسیر ذیل اقدام به ریست تنظیمات شبکه نمایید:

Settings >> Backup & Reset >> Network settings reset

با ریست و بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه از طریق مسیر Settings >> Backup & Reset >> Factory Reset نیز میتوان این مشکل را برطرف کرد لازم به ذکر است با انجام این روش تمامی تنظیمات و اطلاعات حذف و به حالت پیشفرض برمیگردند. پس بهتر است قبل از این کار اطلاعات گوشی خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید . برای این منظور میتوانید مطلب " بک آپگیری از گوشی اندروید " را مطالعه کنید.

 

10. حذف نرم افزارهای مخرب

بهتر است گوشی را در حالت Safe Mode تنظیم کنید، اگر مشکل برطرف شد علت نخواندن سیم کارت در گوشی به دلیل نرم افزارهای نصب شده بر روی گوشی میباشد، لازم به ذکر است حالت Safe Mode با نرم افزارهای پیشفرض اجرا شده و به همین دلیل میتوانید نرم افزارهای مخرب را شناسایی و حذف کنید.

 پیشنهاد میکنیم مطلب " آموزش قفل کردن برنامه ها در گوشی اندروید و آیفون " را نیز مطالعه کنید.

 

11. پاک کردن کش

در برخی مواقع با پاک کردن حافظه ی پنهان یا کش گوشی میتوان مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی را برطرف کرد در بیشتر گوشیهای هوشمند میتوانید از مسیر ذیل اقدام به پاک کردن کش گوشی نمایید.

Setting >> Storage >> Internal Storage >> Cached Data

 

علت نخواندن سیم کارت در گوشی هواوی

یکی از اصلی ترین دلایل نشناختن سیمکارت در گوشیهای هواوی عدم شناسایی اپراتور میباشد برای رفع این مشکل لازم است از مسیر ذیل استفاده کرده و اپراتور تلفن همراه را انتخاب نمایید:

Settings >> Mobile Networks >> Network Operators >> Search Networks

اگر با روش قبلی مشکل نخواندن سیمکارت در گوشی هواوی برطرف نشد بهتر است تلفن را خاموش نمایید و باتری را خارج کرده و بعد از چند دقیقه مجددا باتری را در جای خود قرار دهید و گوشی را روشن کنید.

 

✴️✴️ تماس با پشتیبان رایانه کمک برای رفع سوالات کامپیوتری و تلفن همراه : ☎️از طریق تلفن ثابت 9099071540 و 📱 از طریق موبایل 0217129

 

نخواندن سیم کارت در گوشی سامسونگ

نخواندن سیمکارت در گوشی های سامسونگ به دلیل وجود گوشی هایی که بصورت غیرقانونی و قاچاق به بازار عرضه می شوند امری کاملا طبیعی است، از آنجایی که تمامی اپراتورهای تلفن همراه از قبیل ایرانسل، همراه اول، رایتل و... به گوشیهای ریجستر نشده و غیر قانونی خدمات ارائه نمیدهند این مشکل به وجود خواهد آمد.

 برای اطمینان از قانونی یا قاچاق بودن گوشی همراه خود میتوانید سریال درج شده بر روی جعبه را با شماره ی هک شده در زیر باتری گوشی تطابق دهید.

قطع و وصل شدن سیم کارت | رایانه کمک

علت نخواندن سیم کارت در گوشی اچ تی سی

در بسیاری از موارد علت نخواندن سیم کارت در گوشی htc، پانچ نامناسب سیم کارت است.  برای قرار دادن سیم کارت در سری جدید گوشی های اچ تی سی باید سیم کارت را پانچ و اندازه ی آن را به میکرو یا نانو تبدیل کرد در صورتیکه پانچ به خوبی انجام نشود این مشکل بر روی سیم کارت به وجود خواهد آمد.

 

علت نخواندن سیم کارت در گوشی ساده قدیمی

اصلی ترین علت نخواندن سیم کارت در گوشیهای ساده قدیمی مانند گوشی نوکیا 105 قرار دادن اشتباه سیم کارت است، برای رفع این مشکل ابتدا گوشی را خاموش کرده و سیم کارت را از اسلات خارج و مجددا وارد نمایید، در صورتیکه مشکل برطرف نشد بهتر است با یک سیم کارت دیگر مشکل را بررسی کنید.

توجه داشته باشید که قرار دادن سیم کارتهای پانچ شده در گوشیهای قدیمی باعث بروز این مشکل و خطای عدم شناسایی سیم کارت در گوشی خواهد شد.

نخواندن سیم کارت به دلیل مشکل سخت افزاری

در برخی موارد مشکلات سخت افزاری مختلف بر روی سیم کارت باعث اختلال در کارکرد آن می سود برای بررسی این موضوع میتوانید سیم کارت را بر روی گوشی های مختلف تست کنید و در صورت اطمینان از خرابی سیم کارت آن را به نمایندگی های اوپراتور خود ارجاع دهید.

همچنین در برخی موارد خرابی اسلات سیم کارت گوشی میتواند باعث عدم شناسایی سیم کارت توسط گوشی شود ک برای بررسی این موضوع نیز میتوانید سیم کارت های مختلفی بر روی گوشی خود تست کنید و در صورت اطمسنان از خرابی اسلات، گوشی خود را برای تعمیر به نمایندگی های مجاز ارسال کنید.

 

دلیل نخواندن سیم کارت در گوشی آیفون

از اصلی ترین دلایل نخواندن سیم کارت در گوشی اپل میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • مشکلات سخت افزاری آیفون
 • وجود بدافزارها
 • وجود ویروس در گوشی
 • خرابی و فرسودگی سیمکارت
 • قرار دادن اشتباه سیمکارت

میتوانید از طریق ری استارت کردن گوشی،خارج کردن و قرار دادن مجدد سیمکارت و آپدیت سیستم عامل ios و یا ریست کردن تنظیمات گوشی مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی آیفون را برطرف کنید.

سخن پایانی:

عدم شناسایی سیم کارت در گوشی های اندرویدی و آیفون یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن رو به رو هستند ما در این مقاله به علت این مشکل و روشهای رفع آن پرداختیم، اگر با انجام روشهای عنوان شده در این مقاله قادر به برطرف کردن مشکل نبودید میتوانید از طریق شماره های 909071540 یا 0217129  با کارشناسان رایانه کمک تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد