تماس با کارشناس

تایم لپس چیست و چطوری عکس برداری Time Lapse انجام دهیم؟

از مجموعه مطالب آموزشی

تایم لپس چیه ؟ و ویدیوهای time lapse چه کاربردی دارند؟

تایم لپس  به معنی لغوی گذر زمان است. قطعاً ویدئوهای  شگفت انگیز رشد گیاهان یا گذر شبانه روز نظرتان را جلب کرده است تایم لپس یک تکنیک فیلمبرداری است که به وسیله آن این تصاویر خلق می شوند. در این مقاله قصد داریم به معرفی حالت عکس و فیلم برداری تایم لپس اشاره کنیم.

پس با من همراه باشید تا به صورت کامل با این حالت اشنا شده و ببینیم چطوری میتوانیم ویدیو های شگفت انگیز تایم لپس با گوشی خود بگیریم.

 

از زمانی که دوربین های عکس برداری و فیلم برداری ساخته شدند، انسان ها با ابزاری آشنا شدند که امکان ثبت وقایع را به آنها میداد تا بتوانند هر لحظه ای از زندگی خود را ثبت کرده و به دیگران نمایش دهند.

از این رو صنعت تصویر برداری به سرعت رشد کرد طوری که امروزه حالت های مختلفی برای تصویری برداری وجود دارد، حالت تصویر برداری که به ما این امکان را میدهد تا با ثبت یک سری جزئیات خاص، عکس و ویدیو های خاص بگیریم.

یکی از این حالت های تصویر برداری که امروز قصد داریم به ان اشاره کنیم، حالت عکس برداری تایم لپس و فیلم برداری آن است. در این حالت همانطور که در بالا گفتیم، تصویر برداری "گذر زمان" نامیده میشود و به این صورت است که دستگاه در محیطی قرار گرفته و از یک فرایند شروع به ضبط یا گرفتن عکس میگند، پس از آن تمام این تصاویر با سرعت مناسب پشت هم قرار گرفته تا روند انجام یک فرایند را نمایش دهند.

مثلا ویدیو های تایم لپس معروف در اینترنت که بسیار بازدید دارد

🟢ویدیو های رشت یک گیاه از زمانی که در یک گلدان کاشته میشود تا زمانی که از خاک خارج شده و به یک گیاه بزرگ تبدیل میشود.

🟢یا ویدیو های که از پنجره هواپیما گرفته شده که از لحظه بلند شدن از روی باند فرودگاه تا زمان نسشتن دوباره روی باند را در عرض چند ثانیه نمایش میدهد.

🟢و یا ویدیو که یک دوربین بر روی یک پایه دوربین قرار گرفته و رو به آسمان قرار دارد و بعد از چند روز ضبط کردن ویدیو، تمام فیلم گرفته شده را در عرض چند ثانیه به شما نمایش داده میشود تا چرخش شب و روز و حرکت سیاره ها را مشاهده کنید.

حالا که فهمیدیم تایم لپس چیه و چیکار میکنه در ادامه با هم کاربرد ویدیو و عکس های تایم لپس رو یاد میگیریم.

 

در این مقاله چه خواهیم خواند؟

نحوه عملکرد تایم لپس چگونه است ؟

کاربرد تصاویر تایم لپس چیست؟

برای ساخت ویدیو تایم لپس به چی ابزاری نیاز داریم؟

از چه موضوعاتی میشه ویدیو های تایم لپس کرفت

چطور ویدئو تایم لپس بسازیم؟

زمان گرفتن تایم لپس با دوربین باید به چه مواردی توجه کنیم؟

آموزش گرفتن تایم لپس ایفون

آموزش ضبط فیلم تایم لپس در گوشی های اندرویدی (سامسونگ، شیائومی و هواوی)

لوازم کمکی در ضبط تصاویر تایم لپس چیست؟

چه دوربینی مناسب ضبط تایم لپس می باشد؟

سخن پایانی

نحوه عملکرد تایم لپس چگونه است ؟

زمانی که یک فیلم را به صورت عادی میگیریم فیلم با سرعت 24 فریم در ثانیه ضبط میشه.  در زمان پخش نیز بدون تغییر با همین تعداد فریم پخش میشه، در نتیجه تغییری در سرعت فیلم مشاهده نمی کنید.

حالا تصور کنید که یک فیلم با سرعت کمتری ضبط بشه برای مثال 15فریم در یک ثانیه و در زمان پخش با سرعت 24 فریم در ثانیه پخش بشه  در این شرایط "تایم لپس در عکس برداری یا فیلم برداری" اتفاق افتاده است و در حین مشاهده فیلم نهایی به نظرتان میرسه که سرعت فیلم زیاد شده در صورتی که فاصله بین فریم ها نسبت به تصویر برداری عادی بیشتر شده در ادامه مقاله همراه ما باشید تا پاسخ مناسبی برای سوال چطور ویدئو تایم لپس بسازیم پیدا کنیم؟

یه طوری که انگار ویدیو خیلی سریعتر در حالت عادی داره جلو میره، و همه چیز داره خیلی سریع جلو میره. 

دوست داری راهی بهت بگم که داخل پروفایل تلگرامت ویدیو بزاری؟ قرار دادن ویدیو در پروفایل تلگرام

 

کاربرد تصاویر تایم لپس چیست؟

در واقع برای به تصویر کشیدن اتفاقات تدریجی میشه از تایم لپس استفاده کرد. چشم انسان نمیتونه به صورت پیوسته اتفاقات را پیگیری کنه و این موضوع از حوصله و وقت انسان خارج هستش با استفاده از تکنیک تایم لپس می توانید اتفاقاتی که به مرور می افتند را به صورت مستند ضبط میکنیم.

 

برای ساخت ویدیو تایم لپس به چی ابزاری نیاز داریم؟

برای درست کردن ویدیو و فیلم تایپ لپس به چند تا چیز نیاز داریم که به صورت خلاصه خدمتتون عرض میکنم.

🟢پایه دوربین (که دستمون نلرزه)

🟢سوژه (که بدونیم قراره از چی فیلم بگیریم)

🟢باتری و منبع انرژی (چون نیازه دوربین یا گوشی ما چندین ساعت فیلم برداری کنه)

🟢اعصاب (این آخرین مورد خیلی نیاز هستش چون برای درست کردن یک ویدیو خوب لازمه زمان زیادی بزاریم)

 

از چه موضوعاتی میشه ویدیو های تایم لپس کرفت

همون طور که ابتدا مقاله اشاره کردم درست کردن ویدیو time lapse کار اسونیه، شما فقط لازمه از یک فرایند فیلم تهیه کنید. به همین سادگی.

چند تا موضوع خوب برای گرفتن فیلم تایم لپس میشه به موارد زیر اشاره کرد

🔵گذرگاه عابر پیاده

🔵اتوبان های ماشین

🔵چرخش روز و شب

🔵غروب آفتاب

🔵رشد یا گیاه

🔵حرکت مورچه ها

🔵حرکت ابر ها

🔵حرکت سیارات نزدیک زمین (اگر دوربین حرفه ای فیلم برداری دارید)

🔵درست کردن یک وسیله

🔵تمیز کردن یک محیط

خوب حالا که فهمیدیم تایم لپس چیست و به چه ابزاری نیاز داره، بریم و با روش گرفتن ویدیو time lapse آشنا بشیم.

چطور ویدئو تایم لپس بسازیم؟

برای ساخت ویدئو تایم لپس در ابتدا نیاز است یک سوژه،  مانند تصویربرداری از جمعیت، جز و مد و یا مراحل ساخت یک خودرو و ... را انتخاب کنیم و بعد دوربین را با استفاده از سه پایه ثابت در محل مناسبی قرار بدیم و در فواصل زمانی مشخصی از سوژه فیلم یا عکس تهیه کنیم.

توجه داشته برای تهیه تصاویر تایم لپس رعایت فاصله زمانی مشخص و منظم حائز اهمیت هستش و زمان گرفتن فریم ها باید برابر باشه. برای مثال نباید یک فریم در فاصله یک ساعت و فریم بعدی 4 ساعت ضبط بشه!

بعد از تهیه تصاویر نیاز است که با استفاده از نرم افزار ویرایش عکس و تصویر  آن ها را کنار یکدیگر قرار میدیم و بعد با سرعت 24 فریم و یا 30 فریم ویدئو نهایی را پخش میکنیم.


زمان گرفتن تایم لپس با دوربین باید به چه مواردی توجه کنیم؟

در حل موارد ضروری در گرفتن یک تایم لپس مناسب در بخش بالا معرفی کردیم، اما برای اینکه بتونیم یک ویدیو با کیفیت داشته باشید، لازمه یک سری نکات گرفتن تایم لپس رعایت کنید.

در ادامه دقیقا به همین موارد اشاره میکنیم 

 

داخل تلگرام این امکان وجود داره که تماس صوتی و تصویری بگیری؟ من بهت یاد میدم چطوری... آموزش حل مشکل عدم برقراری تماس در تلگرام

 

1. اینتروالمتر چیست چرا در عکاسی timelapse مهم است؟

در مورد فوق به اهمیت فاصله زمانی در ضبط تصاویر تایم لپس اشاره کردیم. اینتروالمتر یک ابزار برای اندازه گیری فریم ها هستش در واقع Intervalometer یک فاصله زمانی سنج است و از نظر ظاهری یک دستگاه کوچک شبیه کنترل تلویزیون است که به وسیله سیم به دوربین متصل میشه.

البته با اضافه شدن قابلیت فاصله سنج در دوربین ها به صورت نرم افزاری ضرورت استفاده از اینتروالمتر کاهش یافته.

 

2. استفاده از نور سنج در تصویر برداری تایم لپس

بدیهی است  تغییرات نور در حین ضبط تصاویر تایم لپس،  به علت ضبط در ساعت های مختلف بیشتر از عکاسی تک فریم هست. استفاده از نورسنج و کنترل مداوم دوربین در طول عکاسی تایم‌ لپس سبب ایجاد نتیجه خارق‌العاده‌ای در پایان کار می شود در حین ضبط تصاویر ممکن است دقایقی نور از حداکثر به حداقل برسد و یا در محیط، نور شدیدی ایجاد شود. اگر تنها از نور ثابت استفاده کنیم نتیجه مطلوبی در پایان کار نخواهیم داشت و راه‌ حل این موضوع استفاده از ابزارهای داخلی دوربین و تصحیح خطای آن با نرم‌افزار و یا کار با یک نورسنج در هنگام عکاسی تایم‌ لپس است.

 

3. لنز دوربین در تایم لپس چگونه باشد؟

لنز تایم لپس با توجه به موضوع عکاسی انتخاب می شود برای تصویربرداری از سوژه هایی مانند نحوه ساخت ماشین آلات ، حرکت ابرها و سوژه های طبیعت معمولاً از لنز های واید استفاده می گردد .

 

4. اهمیت کارت حافظه و ذخیره‌سازی در تایم لپس

طبیعی است در تصویربرداری تایم لپس به علت بالا بودن تعداد فریم های ضبط شده نیاز به کارت حافظه با  فضای ذخیره سازی مناسب داریم و یک ابزار مهم در تهیه تصاویر تایم لپس کارت حافظه دوربین دیجیتال هستش.

 

ضبط تصاویر تایم لپس با گوشی موبایل

امروزه گوشی های موبایل اولین انتخاب هر فرد برای ضبط تصاویر می باشد در مورد ثبت تصاویرتایم لپس نیز این مورد صدق میکنه.

لازم به ذکره که برای ثبت تصاویر تایم لپس با موبایل نیز بهتر است که از پایه های مخصوص موبایل برای تثبیت جایگاه موبایل استفاده کنید

 بیا تا چند تا ترفند کلیدی برای فرستادن عکس و فیلم از آیفون به مک اشاره کنیم.

 

آموزش گرفتن تایم لپس ایفون

حالا که با موضوعات تئوری گرفتن عکس و فیلم time-lapse آشنا شدیم. وقتشه آماده بشیم برای کار عملی...

قابلیت ساخت ویدئو تایم لپس از IOS8 به بعد روی محصولات اپل اضافه شده و از طریق اپلیکیشن پیش فرض گوشی قابل استفاده است.

بنابراین نیازی نیست حتما از نرم افزار گرفتن تصاویر تایم لپس در آیفون استفاده کنیم، چرا؟ چون خود گوشی این امکان رو داره. فقط لازمه آپدیت نرم افزاری آیفون رو انجام بدیم تا IOS بالا 8 بشه.

حالا برای تایم لپس در گوشی آیفون....

🟢وارد دوربین دستگاه آیفون خودمون میشیم و از میان حالت های تصویربرداری گزینه Time lapse را انتخاب میکنیم.

🟢برای شروع ضبط دکمه قرمز را بفشارید تنها یک بار لمس کافی است و نیازی به نگه داشتن این دکمه نیست.

🟢به همین سادگی! در انتها وقتی خواستیم ویدیو ما تموم بشه دوباره روی گزینه لغو فیلم برداری ضربه میزنیم.

 

🟢خود گوشی آیفون تایم لپس رو ادیت میکنه و داخل گالری خودمون یک ویدیو در حالت time laose آیفون داریم و میتونیم با دیگران به اشتراک بزاریم.

 

آموزش ضبط فیلم تایم لپس در گوشی های اندرویدی (سامسونگ، شیائومی و هواوی)

تایم لپس در گوشی سامسونگ و شیائومی و هواوی هم ساده است. تنها کافیه اندروید دستگاه بالاتر از 8 باشه. که عموما دستگاه های نسل جدید همه این قابلیت رو ساپورت میکنن.

🔵وارد برنامه دوربین دستگاه اندرویدی خود شوید و از زیرمجموعه گزینه های تصویربرداری گزینه more را انتخاب میکنیم و از میان مواردی که نمایان میده  روی hyper lapse ضربه بزنید.

نکته: ممکنه اسمش داخل سایر گوشی های اندرویدی متفاوت باشه ولی دقیقا همون کار قابلیت time lapse برای ما انجام میده.

🔵روی این حالت ویدیو خود را ضبط کنید و در آخر با زدن کلید اتمام ویدیو، با گوشی خود یک ویدیو تایم لپس دریافت کرده اید.

 

لوازم کمکی در ضبط تصاویر تایم لپس چیست؟

همانطور که اشاره کردیم نیازه در حین ثبت تصاویر تایم لپس دوربین در یک نقطه و بدون حرکت باشه همچنین به علت پایین بودن سرعت شاتر، اثر لرزش دست در فیلم به‌خوبی حس میشه در نتیجه استفاده از سه پایه دوربین ضرورت داره.

در مورد بعدی اگر دوربین شما مجهز به نرم افزار اینتروالمتر نیست از قطعه سخت افزاری این وسیله لازم است استفاده کنیم. باتری های اضافه و سیم شارژ را نیز به همراه داشته باشید و اگر تصمیم دارید از ستاره‌ها ویدیوی تایم‌لپس بگیرید، باید یک نرم افزار محل‌یاب ستاره ‌شناسی را روی تلفن، تبلت یا کامپیوتر خود نصب کنید.

 

چه دوربینی مناسب ضبط تایم لپس می باشد؟

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی دوربین های فیلمبرداری نیز بسیار تغییر کرده اند و قابلیت های جدیدی به آن ها اضافه شده است یکی از این قابلیت ها ضبط فیلم با نرخ فریم متغیر هستش که سبب ایجاد تصاویر تایم لپس میشه . استفاده از دوربین های مخصوص تایم لپس که در بازار وجود دارن بهترین گزینه برای ثبت تصاویر Time lepse محسوب میشه و بیشتر دوربین های DSLR مجهز به این قابلیت دارن.

ساخت تصاویر تایم لپس با استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای، گوشی‌های هوشمند و برنامه‌های ویرایش ویدیو.. ممکن هستش. همچنین میتونیم از دستگاه هایی که به شاتر دوربین متصل میشه، استفاده کنیم البته مشروط به اینکه در طراحی دوربین محلی برای نصب این قطعه خارجی پیش بینی شده باشه.

 

چرا به حالت فیلم برداری تایم لپس می گویند؟

دلیل این که اسمش رو عکس وفیلم برداری حالت time lapse گذاشتن اینه که فرکانس گرفتن فریم های فیلم (نرخ فریم) بسیار کمتر از فرکانس مورد استفاده برای مشاهده سکانس هستش.

و وقتی با سرعت معمولی دیده میشه، به نظر میرسه زمان سریع‌تر در حال حرکت هستش.

 

مترادف های کلمه TIME LAPSE چیست؟

داخل گوشی و دوربین های عکاسی ممکنه به عکاسی تایم لپس چیز های دیگه هم بگن، مثلا  hyper lapse ، fast lapse و...

فقط بدونید که همه اینا دقیقا یه کار رو انجام میده.

 

فرمول گرفتن تصاویر تایم لپس داخل دوربین ها چطوری محاسبه میشه؟

ساده ترین و مفیدترین فرمول زمان بر فریم (TPF) ضرب در فریم در ثانیه (FPS) ضرب در 60 ثانیه است.

در واقع

🟢TPF = مدت زمان ویدیو شما در حالت عادی فیلم برداری بر ثانیه

🟢FPS = سرعت فریم فیلم برداری یا عکس برداری دوربین دستگاه شما

🟢RT = مدت زمان ویدیو دریافت شما در حالت تایم لپس

TPF x FPS x 60 = RT

کافیه داخل فرمول عدد های مورد نظر رو قرار بدید تا جواب رو به شما بده. (البته به خاطر داشته باشید که این فرمول داخل دستگاه های مختلف ممکنه متفاوت باشه)

 

معادل فارسی تایم لپس چیست؟

Time-lapse photography یا همان تصویربرداری زمان‌گریز شیوه است که در آن فرکانس ضبط فریم‌ها در یک سکانس، کمتر از فرکانس مشاهده آنها در همان سکانس است.

 

ویدیو تایم لپس چیست؟

درفیلمبرداری  تکنیکی وجود داره که به وسیله آن نرخ فریم بسیار کندتر از سرعت معمولی هستش در این نوع از ویدئو ها عمل انجام شده بسیار سریع تر از واقعیت رخ میده که به ساخت این نوع از ویدئو ها تکنیک تایم لپس گفته میشه.

 

حالتtime lapse در عکاسی

در حالی که ویدئو تایم لپس با گرفتن فریم های کمتر در فاصله زمانی طولانی به دست می آید عکاسی تایم لپس با عکاسی تدریجی و کند کردن روند ثبت تصویر صورت میگیره. البته مشروط بر اینکه سوژه در حال تغییر و حرکت باشه.

 

 

جدول تبدیل ویدیو عادی به تایم لپس در گوشی آیفون و سامسونگ

زمان ویدیو در حالت عادی (ثانیه)

طول تایم لپس آیفون (ثانیه)

زمان خروجی تایپ لپس آیفون (ثانیه)

زمان خروجی تایپ لپس اندروید (ثانیه)

10 

20 

1

0.5

15 

30 

1.5

1

30 

30 

1.5 

60 

34 

3.5 

2

 

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم پاسخ مناسبی برای سوال تایم لپس چیست به شما ارائه دهیم و اگر سوالی در این خصوص داشتید با مجموعه رایانه کمک تماس بگیرید.

رایانه کمک سالهاست در زمینه حل مشکلات اینترنتی و کامپیوتری در کنار شما است، راه های تماس با ما شماره هوشمند9099071540 که از طریق تلفن های ثابت و همچنین شماره اعتباری 0217129 از طریق موبایل یا تلفن ثابت با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد