تماس با کارشناس

تفاوت ریست فکتوری با فلش کردن گوشی چیست؟

از مجموعه مطالب آموزشی

فرق بین ریست فکتوری و فلش کردن چیست؟ آیا این دو اصلا تفاوتی با هم دارند؟ چرا برخی مواقع به ما می گویند لازم است گوشی فلش شود و برخی مواقع می گویند با ریست فکتوری مشکل گوشی برطرف میشود؟

اگر از قبیل چنین سوالاتی که بیان شد در ذهن شما نیز هست در ادامه این مقاله همراه رایانه کمک باشید این مقاله از طرف کارشناسان موبایل این شرکت نوشته شده است و کاملا تخصصی شما را با این دو عبارت آشنا خواهیم کرد، چرا که همه شما میدانید در هر دو پروسه فلش کردن گوشی و ریست فکتوری کردن گوشی اصولا تمامی اطلاعات گوشی حذف میشود اما آیا این دو با هم متفاوت هستند؟ در ادامه به شما خواهیم گفت.

در این مطلب چه خواهیم خواند؟

اصلی ترین تفاوت بین فلش کردن گوشی و ریست فکتوری در چیست؟

بازگشت به تنظیمات کارخانه اندروید یعنی چه؟

فلش کردن گوشی یعنی چه ؟

دلایلی که ما مجبور به فلش کردن گوشی خود میشویم

تفاوت تنظیم کارخانه و فلش کردن گوشی اندرویدی چیست؟

سخن آخر

 

 رایانه کمک

اصلی ترین تفاوت بین فلش کردن گوشی و ریست فکتوری در چیست؟

در ادامه این سوال را پس از بررسی تخصصی فلش کردن گوشی و بازگردانی گوشی به تنظیم کارخانه پاسخ خواهیم داد اما به صورت خلاصه اصلی ترین فرق بین ریست فکتوری و فلش کردن در این است که در ریست فکتوری سیستم عامل گوشی دست نخورده باقی خواهند ماند و تنها اطلاعات کاربر از روی گوشی حذف شده و تنظیمات شخصی سازی شده توسط کاربر به حالت اول بر می گردد اما در فلش کردن سیستم عامل گوشی به کلی پاک شده و مجدد نصب می شود به همین جهت  در ریست فکتوری امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد اما در فلش کردن معمولا شما امکان بازیابی اطلاعات را نیز ندارید و به سختی میتوانید اینکار را انجام دهید!

ریست فکتوری گوشی | حل مشکلات موبایل

 

بازگشت به تنظیمات کارخانه اندروید یعنی چه؟

قبل از اینکه به سراغ تفاوت این دو عبارت با هم برویم لازم است هر یک را به صورت کامل بشناسیم تا حتی قبل از مطالعه بخش تفاوت بازگردانی به تنظیمات کارخانه و فلش خودمان بتوانیم این تفاوت را حدس بزنیم ، ریست فکتوری کردن یا factory data reset یکی از ویژگی هایی است که در اختیار کاربران گوشی های مختلف قرار گرفته است ، با انجام اینکار شما میتوانید گوشی خود را از نظر نرم افزاری به حالتی برگردانید که روز اول از کارخانه خارج شده است، در واقع با انجام ریست فکتوری تمامی تنظیماتی که کاربر انجام داده است به حالت اولیه برگشته و برنامه ها و داده های کاربر بر روی حافظه داخلی نیز به طور کامل پاک می شود. معمولا در شرایطی که در ادامه به آن اشاره  میکنیم نیاز است شما گوشی را ریست فکتوری کنید

ممکن است گوشی شما کند شده باشد

- گوشی ویروسی شده است

- هنگ کردن های پی در پی

- اختلال هایی در سیستم عامل و نرم افزار ها

- فروش دستگاه و پاک کردن اطلاعات

- فراموش کردن رمز گوشی که در نهایت منجر به ریست فکتوری کردن گوشی میشود

 

اگر در رابطه با ریست فکتوری کردن گوشی خود سوالی دارید میتوانید با شماره 9099070192 با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید همچنین اگر قصد تماس با ما باموبایل را داشته باشید میتوانید شماره 0217129 را شماره گیری کنید.

همچنین میتوانید از این لینک برای ریست فکتوری کردن گوشی خود استفاده کنید

 

مراحل فکتوری ریست گوشی | حل مشکلات تلفن همراه

 

فلش کردن گوشی یعنی چه ؟

فلش کردن به معنی نصب مجدد رام گوشی است، یعنی دیگر خبری از پاک شدن تنها اطلاعات کاربر نمی باشد  بلکه شما یک رام جدید یا همان سیستم عامل جدید بر روی گوشی خود نصب میکنید! فلش کردن گوشی بسیار تخصصی تر از ریست فکتوری کردن است و اگر اینکار را به اشتباه انجام دهید امکان دارد گوشی شما خاموش شود و دیگر روشن نشود! در این روش همان سیستم عامل گوشی که ما به آن firmware و یا رام میگوییم مجدد بر روی گوشی نصب میشود،حتما تا به حال نصب ویندوز انجام داده اید و یا اطرافیان شما ویندوز سیستمشان را مجدد نصب کرده اند ، فلش کردن گوشی درست مانند نصب مجدد سیستم عامل است شما سیستم عامل را دوباره نصب میکنید به همین دلیل است که میگوییم اطلاعات و تمامی جداول دسترسی به اطلاعات حذف میشود و امکان بازیابی اطلاعات بسیار سخت میشود که این مورد یکی از مهمترین تفاوت های فلش کردن و ریست فکتوری کردن است.

فلش کردن گوشی اندرویدی | حل مشکلات اندروید

دلایلی که ما مجبور به فلش کردن گوشی خود میشویم

دلایل بسیاری وجود دارد که ما را مجبور میکند گوشی خود را فلش کنیم تمامی دلایلی که برای ریست فکتوری گفتیم در اینجا هم میتواند با فلش کردن حل شود اما به شرطی که قبل از آن با ریست فکتوری کردن گوشی مشکل برطرف نشده باشد اما دلایل دیگری نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم

رام اشتباه بر روی گوشی نصب کرده اید : یکی از دلایل نیاز به فلش کردن گوشی اشتباه نصب کردن رام بر روی گوشی است چرا که باعث میشود گوشی دیگر به هیچ عنوان روشن نشود و یا وارد صفحه اصلی گوشی نشود

مشکلات root : ممکن است گوشی شما پس از روت کردن لود نشود و اصلا به سیستم عامل قبلی و رام داخلی دسترسی نداشته باشید در چنین حالتی نمیتوانید ریست فکتوری کنید و تنها راه حل شما فلش کردن گوشی است، چرا که اصلا به تنظیمات کارخانه دسترسی ندارید که بخواهید مجدد آن را نصب کنید

نصب ناقص رام : برخی مواقع ممکن است گوشی خود را آپدیت کنید در زمان آپدیت معمولا رام جدیدی بر روی گوشی شما نصب میشود اما بنا به دلایلی در حین آپدیت مشکلی به وجود می آید که رام ناقص دانلود و یا ناقص نصب میشود در چنین حالتی نیز تنها راه شما فلش کردن گوشی است!!!

سیستم عامل ویروسی شده است : همانطور که پیش تر اشاره کردیم زمانی که گوشی ویروسی میشود میتوانید با بازگردانی به تنظیمات کارخانه مشکل آن را برطرف کنیم اما اگر این ویروس به سیستم عامل گوشی شما آسیب بزند دیگر ریست فکتوری کردن چاره کار ما نیست!

ارتقا سیستم عامل و نسخه اندروید : یکی دیگر از دلایلی که ما گوشی را فلش میکنیم این است که میخواهیم سیستم عامل و یا نسخه اندروید خود را ارتقا دهیم ولی در دسترس نیست فرض کنید یک نسخه از اندروید آمده است اما به هیچ طریقی شما نمیتوانید آن را در تنظیمات گوشی خود دریافت و نصب کنید در چنین حالتی گوشی فلش میشود و رام جدید برای شما نصب میشود باز هم این نکته را تکرار میکنیم که این کار یک کار کاملا تخصصی است و لازم است این کار را به همراه یک کارشناس انجام دهید

از بین بردن تمامی اطلاعات گوشی : با فلش کردن شما تمامی اطلاعات گوشی خود را پاک میکنید به طوری که بازگردانی آن بسیار سخت میشود

حل مشکل درخواست Gmail پس از تنظیم مجدد کارخانه : این مشکل در بسیاری از گوشی ها پس از ریست فکتوری به وجود میآید که راه کار آن فلش کردن است. در بسیاری از گوشی های به روز برای بالا بردن امنیت گوشی حتی پس از ریست فکتوری شما باید ایمیل و رمز ایمیلی که بر روی گوشی ست بوده را به خاطر داشته باشید و در ستاپ اولیه گوشی وارد کنید تا اجازه کارکردن با گوشی به شما داده شود در غیر اینصورت باید گوشی را فلش کنید.

بازگرداندن گوشی به firmware و رام پایه و اصلی : ممکن است به دلایلی رام متفاوتی بر روی گوشی خود نصب کرده باشید که این باعث به وجود آمدن اختلالاتی شده است در چنین حالتی میتوانید گوشی را با فلش کردن به رام پایه برگردید.

بروزرسانی گوشی | موبایل کمک

تفاوت تنظیم کارخانه و فلش کردن گوشی اندرویدی چیست؟

اولین نکته ای که قبل از تفاوت این دو میخواهم بگویم این است که بدانید که الویت ما ریست فکتوری کردن و بازگردانی گوشی به حالت کارخانه است اگر این مورد جواب نداد به سراغ فلش کردن گوشی میرویم.

و همانطور که در ابتدای کلاممان گفتیم یکی از مهمترین تفاوت های بین ریست فکتوری و فلش گوشی در این است که امکان بازیابی اطلاعات و دیتا ها نیز بسیار کم میشود ، و در طول این مقاله متوجه شدین که در فلش کردن گوشی ما یک رام جدید و یا یک سیستم عامل جدید نصب میکنیم در حالی که در ریست فکتوری کردن همان سیستم عاملی که روز اول بر روی سیستم شما نصب شده است ریست میشود و در واقع جداول پارتیشن بندی و آدرس بسیاری از اطلاعات از بین نمیرود، زمانی که آدرس دیتا ها همچنان باقیست بازگردانی آنها نیز ساده تر است، اما در فلش کردن اطلاعات حافظه دستگاه وایپ میشود و شانس برای بازگردانی آنها بسیار کم می شود.

و به این نکته توجه کنید که ما میگوییم رام جدید نصب میشود این به این معنیست که اطلاعات جدیدی دارد بر روی این حافظه ذخیره میشود و این عمل اور رایت کردن اطلاعات باز هم بازگردانی اطلاعات را سخت تر میکند میدانید که یکی از راه هایی که ما از بازیابی اطلاعات جلوگیری کنیم این است که اور رایت اطلاعات داشته باشید یعنی اطلاعاتی پاک شود و دیگر اطلاعاتی جایگزین شود.

 

برای آشنایی با روشهای بازیابی اطلاعات هارد مطالعه کنید

یکی دیگر از تفاوت هایی که میان ریست فکتوری کردن و فلش کردن وجود دارد این است که ریست فکتوری کردن امنیت بیشتری دارد هر کاربری میتواند اینکار را انجام دهد چرا که این یک قابلیت نرم افزاری است که کارخانه بر روی گوشی شما تعبیه کرده است اما فلش کردن کاری نیست که به راحتی قادر باشید به تنهایی انجام دهید و یک کار اشتباه میتواند باعث شود شما گوشی خود را از دست دهید.

 خدمات رایانه کمک : حل مشکلات گوشی و کامپیوتر به صورت حضوری و تلفنی : برای تماس با ما از طریق موبایل خود شماره 0217129 را شماره گیری کنید همچنین برای تماس با ما از طریق تلفن های ثابت شماره 9099070192 در اختیار شما قرار دارد.

 کمک رایانه

سخن آخر

در این مقاله ما به صورت کامل فرق بین فلش کردن و ریست فکتوری کردن را بیان  کردیم امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان کاربردی بوده باشد در صورتی که در رابطه با مشکلات موبایل خود سوالی داشته باشید میتوانید از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099070192 تماس حاصل فرمایید ، اگر سوالی دارید که امکان پاسخگویی در دیدگاه ها وجود دارد سوال خود را در بخش نظر دهی برای کارشناسان رایانه کمک بنویسید در صورت امکان پاسخ شما ارسال خواهد شد.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد