از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ

فهرست مطالب

۵
(۱)
Rate this post

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ یکی از مشکلاتی است که ممکن برای هر لپ تاپ به وجود بیاد ما در این مقاله قصد داریم راه حل هایی برای رفع این مشکل به شما معرفی کنیم.توسط این راه کار ها شما می‌توانید لپ تاپ خود را تعمیر نمایید.با رایانه کمک همراه باشید.

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

تاچ پد لپ تاپ چیست ؟

تاچ پد لپ تاپ در پایین صفحه کلید قرار دارد و در واقع وظیفه آن همانند  موس معمولی می‌باشد و به کمک آن ما می‌توانیم فرامینی را به رایانه ارسال کنیم. تاچ پد ها انواع مختلفی دارند.بعضی از آنها دکمه دار هستند و بعضی بدون دکمه می‌باشند.

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

حالا پد های دکمه ای به دو دسته تقسیم می‌شوند :

تاچ پد های دو دکمه ای

تاچ پد های سه دکمه ای

تاچ پد های دو دکمه ای دارای دو دکمه اصلی ماوس ها هستند. که شامل کلیک راست و کلیک چپ می‌باشد.

تاچ پد های سه دکمه ای علاوه بر دو  دکمه اصلی شامل یک دکمه وسط که همان کار غلتک موس را انجام می‌دهد می‌شود.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

حال نکته ای که در اینجا وجود دارد عملکرد تمامی تاچ پدها، چه دکمه دار چه بدون دکمه بسیار به هم شبیه می‌باشند. با راهکار ها و ترفندهایی که برای هر کدام وجود دارد می‌توانیم با استفاده از آنها منو ها را باز کنیم و چپ کلیک ،راست کلیک و اسکرول نماییم.

 1. فریز شدن سیستم

یکی از دلایل از کار افتادن تاچ پد لپتاپ فریز شدن سیستم عامل می‌باشد. فرض کنید در حال کار کردن با سیستم هستید و هرچی صفحه تاچ پد را لمس می‌کنید هیچ تغییری نمیکنه!  حتی فشار دادن کلید های تاچ پد هم مشکلی را حل نمی‌کند. در چنین مواقعی در مرحله اول کیبورد لپ تاپ خود را تست کنید.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

اگر تاچ پد لپ تاپ شما از کار افتاده است اما به راحتی می توانید دکمه های (Num lock) یا عددی آن را فعال یا غیرفعال کنید و چراغ آن را روشن و خاموش کنید به این معنی می‌باشد که مشکل می تواند داخلی باشد و گاهی با یک ریستارت کردن مشکل کار نکردن تاچ پد حل می‌شود.

حالا برای تست کردن کیبورد خود، دکمه  (Num lock)را فشار دهید و دقت کنید که آیا چراغ مربوط به این دکمه روشن یا خاموش می شود یا خیر؟!

اکنون اگر به راحتی توانستید چراغ  مربوط به دکمه را خاموش و روشن کنید به این معنی می‌باشد که مشکل از سیستم عامل نمی‌باشد. ولی اگر در حین کار کردن متوجه هیچ تغییری نشدید که دکمه های ال ای دی مربوط به این دکمه ها کار نکرد یعنی اینکه سیستم عامل شما فیریز شده و موس پد لپ تاپ شما از کار افتاده است.

 • با راه حل زیر می‌توانید مشکل فریز شدن سیستم عامل و از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ خود را حل نمایید.

در این حال بهتر است اول سیستم خود را یکبار ریستارت کنید.حال صبر کنید تا سیستم راه اندازی شود و به عبارتی یخش آب شود.

اکنون بعد از اینکه ویندوز بالا آمد دوباره تاچ پد لپ تاپ خود را بررسی کنید. اگر با انجام اینکار مشکلتان برطرف شد که به شما تبریک میگم اما اگر نه ادامه مطلب را برای حل مشکل کار نکردن تاچ پد دنبال نمایید.

 1. نصب نرم افزار هایی که موجب از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ می‌شود

بعضی مواقع اینگونه اختلالات دقیقا بعد از نصب یکسری نرم افزار پیش میاید.شما کافی است کمی آگاهی داشته باشید و بررسی نمایید که کدام یک از نرم افزارهایی که اخیراً نصب کرده‌اید موجب اختلال در عملکرد تاچ پد لپ تاپ شما شده است . بعضی مواقع با حذف کردن نرم افزارها تاچ پد لپ تاپ شما به حالت قبلی خود باز می گردد و مشکل به راحتی حل می شود.

بعضی مواقع با نصب یک نرم افزار که باعث اختلال در عملکرد درایور تاچ پد می‌شود شاهد از کار افتادن تاچ پد لپتاپ هستیم همان طور که در  عکس زیر مشاهده می‌کنید وارد اپلیکیشن‌ها شده و بعد نرم‌افزار را پیدا  کنید، حال با یک کلیک آن را حذف کنید با انجام اینکار تاچ پد شما کار خواهد کرد.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 

 1. فعال کردن سخت افزار تاچ پد با دکمه های عملیاتی(Fn)

 یکی از مرسوم ترین اتفاقاتی که موجب از کار افتادن تاچ پد لپتاپ می‌شود این می باشد که در برخی از لپ تاپ ها قبل از کار کردن با تاچ پد آن باید دکمه اختصاصی  مربوط به آن را فعال کنید. معمولا با گرفتن همزمان کلیدهایFN  بعلاوه یکی از دکمه های عملیاتی  (F1…. F12)میتوان تاچ پد را روشن کنید.

اگر لپ تاپ شما هم به این صورت می باشد دکمه مربوطه به سیستم خود را پیدا کنید و آن را تست کنید.

 اکنون برای پیدا کردن دستور و دکمه مورد نظر می توانید  مدل لپ تاپ خود را در اینترنت سرچ کنید یا اینکه مستقیماً به وبسایت مربوط به لپ‌تاپ خود مراجعه کنید. عکس زیردر واقع نشان دهنده دکمه های فعال سازی تاچ پد می باشد.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 1. تداخل لوازم جانبی متصل به لپ تاپ با تاچ پد

در بعضی از مواقع شما با وصل کردن دستگاه هایی مثل دیوایس  usbموجب ایجاد مشکل و اختلال در تاچ پد لپ تاپ می‌شوید همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید.

 برای حل مشکل از کار افتادن تاچ پد لپتاپ سیستم خود را کامل خاموش کنید و با جدا کردن دیوایس های جانبی دوباره تاچ پد سیستم خود را تست کنید اگر با انجام این مراحل مشکل شما حل نشد اکنون یک موس به سیستم خود وصل کنید و تنظیمات بعدی را روی سیستم خودتان اعمال کنید.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 1. بررسی تنظیمات موس لپ تاپ و فعال کردن تاچ پد در سیستم ویندوز و مک

زمانی که موفق به حل مشکل تاچ پد لپ تاپ نشدید بهتر است یک موس به سیستم خود وصل نمایید.

بسته به سیستم عامل خود (ویندوز یا مک) تنظیمات مربوط به هر کدام را انجام دهید.

 • تنظیمات موس برای حل مشکل تاچ پد لپ تاپ برای کاربران ویندوز 

 در این قسمت به  منویStart  بروید و در قسمت جستجو عبارتchange mouse settings  سرچ نمایید و سپس دکمهEnter را فشار دهید.

 حال پنجره Mouse Properties باز می شود در این قسمت می‌توانید تنظیمات تاچ پد را پیدا نمایید.

 اکنون در این قسمت باید گزینه Enable touchpad را پیدا نمایید و در صورتی که این گزینه تیک نداشت تیک آن را فعال نمایید.

 اگر نیاز به تنظیم جدیدی دارید آن را اعمال کنید بر روی دکمهapply سپس ok را کلیک نمایید.

 بعد از انجام مراحل بالا اکنون دوباره تاچ پد سیستم خود را تست نمایید.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 • تنظیمات موس برای حل مشکل تاچ پد لپ تاپ برای کاربران مک

در این قسمت بر روی دکمه اپل که در بالای صفحه قرار داده شده است کلیک نمایید و به قسمتSystem Preferences  بروید ( اگر  مک بوک پرو دارید روی آیکونSystem Preferences در پایین دسکتاپ کلیک نمایید)

 با باز کردن این صفحه باید آیکون Trackpad را در System Preferences مشاهده نمایید سپس روی آن کلیک کنید تا بتوانید ادامه تنظیمات را انجام دهید.

 اکنون تنظیمات لازم را اعمال نمایید.

 بعد از انجام تنظیمات آن را تایید و نهایی کنید و سیستم خود را ریستارت نمایید.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 1. بررسی قسمت Device Manager به روز رسانی درایوهای تاچ پد لپ تاپ

زمانی که شما با مشکلات سخت افزاری رو به رو می شوید در واقع Device Manager  به شما کمک می کند تا بتوانید درایو های سخت افزاری را مورد بررسی قرار دهید و آنها را به روز رسانی نمایید.

اکنون اگر شما در کنار دیوایس مورد نظر خود در Device Manager علامت زرد رنگ را مشاهده کردید به این معنی می باشد که دیوایس مورد نظر شما از نظر سخت افزاری یا نرم افزاری دارای مشکلاتی می باشد.در این قسمت به شما یاد می دهیم که چگونه Device Manager  را باز نمایید و سپس تنظیمات را اعمال نمایید.

 در این قسمت وارد منو start  شوید و در بخش سرچ عبارت Device Manager  را بنویسید و سپس دکمه Enter را فشار دهید.

حال در صفحه عبارت Mice and other pointing devices  را پیدا نمایید و آن را باز نمایید.

اکنون بایدتاچ پد را پیدا نمایید و با پیدا کردن تاچ پد روی آن راست کلیک کرده و گزینه  Update Driver Software انتخاب نمایید.

در اینجا اگر دیوایس شما به روز نیست روی گزینه ی Search automatically for updated driver software  کلیک نمایید و سپس به سیستم کمک کنید که به طور اتوماتیک مراحل آپدیت شدن را دنبال نماید.

از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ

نکته در این قسمت ممکن است علائم زرد رنگ را مشاهده نکنید در چنین مواقعی شما با به روز رسانی، عملکرد واقعی آن را برمیگردانید توجه داشته باشید بروزرسانی آن بی ضرر نمی‌باشد. 

اگر بازهم با انجام مراحل بالا تاچ پد شما کار نکرد ناامید نشوید و راه های بعدی حل از کار افتادن تاچ پد لپتاپ را دنبال نمایید.

 1. خراب بودن فایل های سیستم عامل

بعضی اوقات پاک شدن فایل های سیستم عامل و به هم ریختن تنظیمات سیستم عامل می تواند باعث از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ شما شود در چنین مواقعی بهترین کار این است که سیستم عامل را تعمیر کنید برای انجام اینکار لازم است که دیسک نصب سیستم عامل را داخل درایو سی دی یا دی وی دی خود قرار دهید و عملیات تعمیر یا در نهایت نصب مجدد سیستم عامل را شروع نمایید.

پیشنهاد میکنیم برای این موضوع مطلب : آموزش نصب ویندوز را  حتما مطالعه کنید

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 1. وجود مشکل سخت افزاری برای کار نکردن تاچ پد لپ تاپ

اگر با نصب مجدد سیستم عامل خود مشکل شما حل نشد می توانید به مشکل سخت افزاری فکر کنید و برای این منظور بهتر است با کارشناسان رایانه کمک تماس بگیرید و از آنها کمک بگیرید تا از نظر سخت افزاری لپ تاپ شما را مورد بررسی قرار دهند.

 1. تنظیمات تاچ پد لپ تاپ در ویندوز ۱۰

 امروزه بسیاری از کاربران از سیستم عامل ویندوز ۱۰ استفاده می کنند برای اینکه  بتوانید تنظیمات تاچ پد در ویندوز ۱۰ را انجام دهید کافی از مراحل زیر را دنبال کنید.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

حتی اگر شما  بروزترین ویندوز را در اختیار داشته باشید به این معنی نیست که با مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری برخورد نداشته باشید اکنون برای رفع مشکل کار نکردن تاچ پد در ویندوز ۱۰ این بخش را مطالعه کنید.

 • فعال کردن یا غیر فعال کردن تاچ پد لپ تاپ در ویندوز ۱۰

  هنگامی که با مشکل کار نکردن تاچ پد در ویندوز ۱۰ برخورد کردید اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی کنید که آیا تاچ پد لپ تاپ واقعا فعال است یا خیر ؟

معمولا این کار را به راحتی با دکمه های تابعی می توان انجام داد اما از آنجایی که برای سیستم های مختلف پیدا کردن این دکمه ممکن است وقت گیر باشد کاربران ویندوز ۱۰ می‌توانند از این راه کار سریع استفاده کنند.برای انجام اینکار به مسیر  Settings > Devices > Touchpad بروید.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

شما با استفاده از این قسمت می توانید تاچ پد ویندوز خود را فعال یا غیر فعال نمایید با کشیدن اسلاید می توانید بین این دو وضعیت سوئیچ کنید.

 برای اینکه مطمئن باشید که قابلیت استفاده از تاچ پد در اختیار شما قرار دارد باید اسلاید ابتدایی فعال باشد(آبی رنگ یعنی فعال و خاکستری یعنی غیر فعال ) زمانی که این قسمت خاکستری باشد روی آن کلیک نمایید یا بکشید  تا آبی و فعال شود .

 • تنظیم شدت عملکرد نشانگر تاچ پد لپ تاپ

اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید برای انجام اینکار ، درست در همین صفحه Touchpad شما می‌توانید با کمک گرفتن از خط اسلایدی که در زیر قسمت فعال کردن تاچ پد وجود دارد ، میزان حساسیت آن را تنظیم نمایید.

 • فعال کردن تاچ پد لپ تاپ از طریق کنترل پنل لپ تاپ

بعضی مواقع علت  از کار افتادن تاچ پد لپتاپ فعال نبودن تاچ پد در برنامه کنترل پنل آن می‌باشد. برای حل این مشکل شما می توانید از دکمه تعبیه شده در نرم افزار کنترل پنل مخصوص لپ تاپ خود استفاده کنید اما در بعضی مواقع این موضوع  تنها از طریق Control Panel ویندوز حل می‌شود.

 برای انجام این کار مراحل زیر را طی نمایید.

 ابتدا از طریق استارت منو وارد Control Panel شوید یا با فشردن عبارت دکمه  های (windows+ R) وارد پنجره RUN شوید.

 در این قسمت عبارت  control را بنویسید و سپس کلید  Enterرا بزنید.

حال در این قسمت بالا سمت راست، گزینه نمایش ( VIEW)را روی Large icons تنظیم نمایید.

 حال در ادامه  Mouseرا انتخاب کنید.

 اکنون در این قسمت با توجه به صفحه مورد نظر آخرین تب را کلیک نمایید( نام این تب بر اساس نوع تاچ پد فرق دارد)

 در این قسمت مانند عکس زیر یک گزینه Enable Device یا Enable  را مشاهده می کنید که باید روی آن کلیک نمایید.

سپس باید وضعیت تاچ پد را مورد بررسی قرار دهید و تاچ پد را تست نمایید. تا  مشاهده کنید که آیا کار می‌کند یا خیر ؟

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 1. حل مشکل از کار افتادن تاچ پد لپتاپ های HP

برند HPدر میان  برند های مختلف لپ تاپ بیشتر با مشکل تاچ پد رو به رو می‌شود. از آن جایی که حل این مشکل در سیستم های HP کمی متفاوت تر است در این مقاله به طور اختصاصی به آموزش آن می پردازیم.

 اگر شما هم جزو کسانی هستید که دارای سیستم لپ تاپ HP می‌باشید و با مشکل از کار افتادن تاچ پد آن روبرو شده اید به شما پیشنهاد می کنیم برای حل این مشکل مراحل زیر را طی نمایید.

ابتدا سیستم  خود را Restart  نمایید.

حال سرویس تاچ پد را فعال نمایید.

 مشکل تاچ پد را بررسی نمایید.

سپس می توانید  درایور تاچ پد خود را بروزرسانی یا حذف  نمایید. 

برای راه حل هایی که در بالا گفته شد دستورالعمل هایی برای دیوایس های HP وجود دارد که در ادامه مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. 

 • راه حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ HP با ریستارت کردن سیستم

 ممکن است بعضی وقت ها یکسری مشکلات موقتی در سیستم رخ دهد که باعث از کار افتادن بعضی از نرم افزارها یا سخت افزارها در سیستم لپ تاپ شود ، از کار افتادن تاچ پد لپتاپ هم نیز می‌تواند یکی از اختلالات سخت افزاری و نرم افزاری باشد. اولین و ساده ترین روش برای حل مشکل تاچ پد این می‌باشد که سیستم خود را ریستارت نمایید.

 با انجام این مراحل اگر مشکل موقتی در سیستم شما رخ داده باشد به راحتی حل می شود و اگر این چنین نشد راه حل های دیگر را امتحان نمایید.

پشنهاد میکنیم مطلب آموزش تعمیر ویندوز ۱۰ را نیز مطالعه کنید 

 • سرویس تاچ پد لپ تاپ یکبار غیرفعال و مجددا فعال نمایید:

در این مواقع فعال نبودن تاچ پد می تواند عامل کار نکردن موس لپ تاپ شما باشد برای حل این مشکل ما به شما توصیه می کنیم که از  دو روش زیر به ترتیب استفاده نمایید.

 • فعال کردن تاچ پد با کمک خود موس پد لپ تاپ 

در این قسمت شما باید اطمینان حاصل کنید که آیا تاچ پد لپ تاپ شما فعال است یا خیر؟ در سیستم های اچ پی برای فعال کردن تاچ پد شما می توانید در گوشه بالا و سمت چپ تاچ پد دو بار تپ کنید و با این کار  تاچ پد سیستم خود را فعال یا غیرفعال نمایید.

بعد از انجام این مراحل می توانید وضعیت تاچ پد خود را تست نمایید.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 • فعال کردن تاچ پد لپ تاپ با بخش تنظیمات در لپ تاپ HP

حال اگر تا الان هم علت کار نکردن تاچ پد لپ تاپ خود را متوجه نشده اید می توانید از طریق تنظیمات لپ تاپ برای فعال کردن تاچ پد لپ‌تاپ اقدام نمایید.

مراحل انجام کار

برای انجام این کار باید وارد قسمت تنظیمات موس در لپ تاپ شوید.تا تاچ پد لپ تاپ را فعال نمایید.

بر روی کیبورد لپ تاپ روی دکمه ویندوز و x کلیک نمایید. اکنون یک پنجره پاپ آپ باز می شود داخل این پنجره گزینه تنظیمات را پیدا کنید و روی آن کلیک نمایید. 

اکنون روی Devices کلیک نمایید.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

سپس با وارد شدن به صفحه بعدی ، می‌توانید در ساید بار سمت چپ، آپشن ها را مشاهده نمایید. برای انجام این کار روی Mouse and touchpad کلیک نمایید و سپس از میان لیست مشخص شده Additional mouse options  را کلیک نمایید. شما توسط این قسمت می توانید وارد تنظیمات تاچ پد لپ تاپ خود شوید و نسبت به برطرف کردن مشکل آن اقداماتی را انجام دهید.

در این قسمت  با تناسب نوع سیستمی که دارید برای تنظیمات تاچ پد لپ تاپ خود می‌توانید یکی از سه تب زیر را انتخاب نمایید. 

 • Touchpad
 • Hardware
 • Device settings

اکنون در این قسمت مشاهده نمایید که گزینه enabled بر روی yes  باشد در این صورت یعنی تاچ پد شما فعال است.

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 اگر این قسمت فعال نبود آن را فعال نمایید و در نهایت Apply  و ok را بزنید و سیستم خود را restart نمایید.

 بعد از انجام مراحل  بالا می توانید تاچ پد سیستم خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید فعال شده است یا خیر.

عیب یابی سخت افزاری تاچ پد لپ تاپ

اگر تا به اینجا مشکل نرم افزاری باشد، می توانید آن را با یکی از ترفند های گفته شده برای تعمیر تاچ پد لپ تاپ‏ HP خود برطرف نمایید. اما در غیر اینصورت احتمالاً مشکل سخت افزاری است ،بهتر است به کمک سیستم عیب یابی ویندوز مشکل را بررسی نمایید. برای انجام این کار  مراحل زیر را طی نمایید.

 ابتدا وارد قسمت Control Panel شوید.

 سپس در صفحه Control Panel قسمت Troubleshootingرا انتخاب نمایید. همچنین می توانید این عبارت را داخل کادر جستجو در منوی استارت نیز جستجو کنید و به آن دسترسی پیدا کنید سپس  توسط این بخش می‌توانید مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ را به کمک بخش عیب یابی ویندوز بررسی نمایید.

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

اکنون با وارد شدن به این قسمت روی Hardware and Sound کلیک نمایید.در این قسمت می توانید سخت افزار تاچ پد لپ تاپ را عیب یابی کنید.

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

در این قسمت روی next کلیک نمایید و کمی صبر کنید تا عملیات عیب‌یابی به اتمام برسد. 

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

و در آخر بر اساس نتایج ارائه شده در بخش عیب یابی ویندوز توجه کرده و طبق دستورالعمل‌ها مراحل گفته شده را انجام دهید و در آخر سیستم را Restart نمایید. 

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

بروز رسانی و نصب مجددا درایور تاچ پد

 در بعضی مواقع به دو دلیل تاچ پد کار نمی کند.

 • عدم بروزرسانی درایورهای تاچ پد
 • نصب نبودن درایور تاچ پد

بهترین کار این می باشد که شما درایور تاچ پد خود را به روزرسانی نمایید یا اینکه تاچ‌پد را uninstall کنید و مجدداً آن را نصب نمایید.

 برای انجام این کار دو راه پیش روی شما می باشد:

 • دستی
 • اتوماتیک 

بروزرسانی درایور تاچ پد به صورت دستی

 برای انجام این کار کافی است شما از طریق Device Manager درایور مورد نظر را Uninstall نمایید و سپس دوباره آن را نصب  نمایید  حال برای نصب کردن جدیدترین نسخه می توانید به وب سایت مربوطه مراجعه نمایید و جدیدترین درایور تاچ پد لپ تاپ خود را دانلود و نصب نمایید.

به روز رسانی کردن  درایور تاچ پد به صورت اتوماتیک

برای بروزرسانی درایور تاچ پد به صورت خودکار شما می‌توانید از آپدیت ویندوز کمک بگیرید برای اینکار کافی است مراحل زیر را دنبال نمایید.

 1. بر روی مای کامپیوتر کلیلک راست کرده گزینه manage را انتخاب نمایید سپس از منوی سمت چپ صفحه گزینه Device Manager را انتخاب نمایید.
 2. اکنون از در بخش Mice and other pointing devices بر روی نام تاچ پد کلیک راست کرده و گزینه Update driver  را انتخاب نمایید.
 3. حال در پنجره باز شده گزینه Search automatically for updated driver software کلیک نمایید.

حال باید منتظر باشید تا ویندوز درایور تاچ پد شما را بروزرسانی کند.

حذف درایور تاچ پد و موس لپ تاپ

برای حذف درایور تاچ پد مراحل زیر را طی نمایید.

 1. بر روی مای کامپیوتر کلیلک راست کرده گزینه manage را انتخاب نمایید سپس از منوی سمت چپ صفحه گزینه Device Manager را انتخاب نمایید.
 2. اکنون از در بخش Mice and other pointing devices بر روی نام تاچ پد کلیک راست کرده و گزینه Uninstall devices را انتخاب نمایید.
 3. در پنجره باز شده با زدن دکمه Uninstall درایور تاچ پد از روی سیستم پاک می‌شود.

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 

حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ بعد از نصب ویندوز

کار نکردن تاچ پد لپ تاپ بعد از به روز رسانی ویندوز یا بعد از نصب ویندوز یکی از شایع ترین مشکلاتی است که کاربران با آن روبرو می‌شوند و یا گاهی اوقات ممکن است در شرایط مختلفی تاچ پد لپ تاپ از کار بیفتد مثلا  زمانی که سیستم به حالت Sleep می‌رود و یا گزینه hibernate فعال باشد. که هر کدام از این ها در تنظیمات کنترل پنل ویندوز قابل تنظیم می‌باشد. در ادامه به بعضی از این موارد در لپ تاپ های مختلف می‌پردازیم.

آموزش فعال کردن تاچ پد لپ تاپ لنوو

در مرحله اول برای فعال کردن تاچ پد لپ تاپ لنوو می توانید از کلید های ترکیبی      ( Fn + F8)  برای فعال سازی تاچ پد  استفاده نمایید.در این حالت ابتدا دکمه FN را بگیرید سپس دکمه F8 را بزنید.

نکته: این کلید های ترکیبی ممکن است بر اساس مدل لپ تاپ متفاوت باشند.

 • Restart کردن سیستم تاچ پد لپ تاپ لنوو

در لپ تاپ های لنوو در بعضی موارد ممکن است با رفتن سیستم به حالت sleep  یا hibernate  تاچ پد لپ تاپ نیز غیر فعال شود  که برای حل مشکل کافی است یکبار سیستم خود را ریستارت کنید.

 • آپدیت کردن درایور های لپ تاپ لنوو

 در لپ تاپ های لنوو هم ممکن است نیاز باشد که شما درایوهای تاچ پد خود را مورد بررسی قرار دهید  برای حل این مشکل می‌توانید طبق دستورالعمل لپ تاپ HP که در بالا برای شما ارائه داده ایم عمل نمایید .

 • فعال یا غیر فعال کردن تاچ پد Synaptics

 برای اینکار لپ تاپ مدل ideapad 100 را انتخاب کرده ایم.

 در مرحله اول مطمئن شوید که درایور تاچ پد Synaptics روی سیستم شما نصب شده است یا خیر ؟ در صورت نصب نبودن آن می توانید به وبسایت پشتیبانی لنوو رفته و این درایور را نصب نمایید.

 در غیر این صورت ممکن است تنظیمات Device Settings  برای دسترسی به تاچ پد دچار مشکل شده باشد برای تنظیم آن به کنترل پنل رفته و Mouse انتخاب نمایید.

 اکنون در قسمت Properties روی عبارت  Device Settings  کلیک نمایید  و به قسمت تنظیمات بروید.

 حالا در این قسمت روی  Disable کلیک نمایید صفحه هشدار برای شما نمایش داده می شود که باید yes را انتخاب نمایید.

 و در آخر روی Apply  و سپس روی ok را کلیک نمایید.

  سپس بعد از انجام مراحل بالا مجدد بر روی گزینه  Enable کلیک نمایید تا تاچ پد لپ تاپ را فعال نمایید.

 • غیرفعال کردن تاچ پد Elan در لپ تاپ های لنوو

برای انجام این مراحل باید مطمئن باشید که درایور تاچ پد Elan را روی سیستم خود نصب دارید در غیر این صورت باید به سایت پشتیبانی بروید و آن را نصب نمایید.

 برای تنظیمات به صورت دستی شما باید به کنترل پنل رفته  سپس روی موس کلیک نمایید و در قسمت Mouse Properties به تبی بروید که نام برند شما،برای تاچ پد را نشان می‌دهد.

 حالا با توجه به آن چیزی که برای شما نمایش داده می شود باید یکی از این دو گزینه  Enable Device ویا Stop Device کلیک نمایید. 

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

سپس روی Disable when external USB pointing device plug in  کلیک نمایید تا با نصب و وصل کردن USB mouse به طور اتوماتیک تاچ پد لپ تاپ از کار بیفتد  و در نهایت apply و سپس ok بزنید و سیستم خود را Restart نمایید.

 • برای حل مشکل تاچ پد درایور های لپ تاپ لنوو سیستم خود را به روزرسانی کنید

زمانی  که احساس می‌کنید درایور شما به مشکل خورده به راحتی می توانید سیستم خودتان را مورد بررسی قرار دهید اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید و لپ تاپ شما لنوو می باشد می‌توانید به کمک آپدیت ویندوز اقدام به نصب درایور تاچ پد نمایید.

غیر فعال کردن Smart Sense در ویندوز ۸ برای حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ

 اگر شما از ویندوز ۸ استفاده می کنید در این ویندوز آپشنی وجود دارد به نام Smart Sense که اگر  آن را غیرفعال کنید می‌توانید به راحتی مشکل از کار افتادن تاچ پد لپتاپ خود را حل نمایید.

 برای انجام اینکار مراحل زیر را روی ویندوز ۸ انجام دهید :

 در مرحله اول دکمه های ترکیبی Win + W را بزنید تا بتواند وارد بخش تنظیمات شوید.

 حالا در مرحله بعد  در قسمت مربوطه عبارت synaptic را بنویسید.

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 حال گزینه Smart Sense  را باز نمایید.

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 اکنون در صفحه ای که مشاهده می کنید یک اسلاید وجود دارد برای تنظیمات این بخش شما لازم است اسلاید مورد نظر را  بر روی  Off قرار دهید.

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

 در این قسمت Close را بزنید و در آخر ok نمایید.

نکته در همین قسمت  در بخش زیر اسلاید شما می‌توانید میزان حساسیت تاچ پد لپ تاپ خود را نیز تنظیم نمایید.

درست کردن تاچ پد لپ تاپ لمسی با Touchpad Disable Zone

معمولا زمانی که از لپ تاپ استفاده می‌کنید که نمایشگر  آن لمسی می باشد شما می توانید به کمک قابلیت  کرد Touchpad Disable Zone  مشکل کاردنکردن لپ تاپ حل نمایید

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

برای انجام این کار از مسیر زیر گزینه Double Tap to Disable Touchpad را غیر فعال کنید.

Settings -> Devices -> Touchpad -> Additional settings -> Touchpad Entry -> Settings -> Touchpad Disable Zone

 • حل مشکل کار نکردن تاچ پد از طریق BIOS

یکی از سوالاتی که از ما پرسیده می‌شد این بود که ما چرا بعد از نصب ویندوز۷، تاچ پد سیستم ما از کار می‌افتد.

گاهی ممکن است به دلایل نا معلومی تاچ پد لپ تاپ شما در BIOS مادربرد لپ تاپ تان غیرفعال شود  معمولاً برای کسانی که ویندوز سیستم خود را به‌روزرسانی می‌کنند یا ویندوز خود را عوض می‌کنند و مجددا نصب می‌کنند بیشتر اتفاق می‌افتد.برای حل این مشکل، سیستم خود را ریستارت ‌کنید در هنگام ریستارت کردن چند بار به طور تکراری کلیدهای Delete یا F2  فشار دهید.

 توجه داشته باشید ممکن است این کلیدها در هر لپ‌تاپ متفاوت باشد قبل از انجام این کار کلید های سیستم خود را در سایت مربوطه مدل لپ تاپ خود سرچ نمایید.

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

حالت های متفاوتی وجود دارد اما هدف شما این است که گزینه های به نام Internal Pointing Device  یا چیزی شبیه به آن را پیدا نماییم باید مطمئن باشید که این آیتم روی حالت enabled قرار دارد اگر این گزینه را مشاهده نمی‌کنید ، سپس روی روی گزینه Save Changes and Exit کلیک نمایید و دوباره سیستم خود را restart نمایید و به حالت معمولی ویندوز وارد شوید.

Roll Back کردن درایور تاچ پد در ویندوز

 این قابلیت زمانی به حل مشکل از کار افتادن تاچ پد لپتاپ کمک میکند که سیستم عامل ویندوز ما بروزرسانی را دریافت کرده باشد که با ایجاد اختلال در درایور تاچ پدد باعث از کار افتادن آن شده باشد. به کمک این گزینه شما مکیتوانید تنظیمات اولیه درایور تاچ پد را بازیابی نمایید. اکنون برای حل این مشکل مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

 ابتدا وارد Device Manager  شوید.

 سپس بر روی روی touchpad با  درایور تاچ پد راست کلیک نمایید.

 در این قسمت Properties را انتخاب نمایید.

از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

اکنون در صفحه ای که در مقابل شما باز می شود گزینه Roll Back Driver انتخاب نمایید.

سپس بعد از انجام این مراحل می توانید مطمئن شوید که آیا مشکلات درایور قبلی حل شده است یا خیر؟

 تنظیمات سرویس  Tablet PC Input Service برای حل مشکل تاچ پد لپ تاپ های هیبریدی

اگر لپتاپ شما ترکیبی یا هیبریدی می‌باشد و دارای صفحه لمسی می‌باشد، احتمالا گزینه Tablet PC Input Service در کنترل عملکرد قلم و تاچ پد شما تاثیر دارد و در صفحه لمسی شما دخالت می‌کند اگر از قلم استفاده نمی‌کنید بهتر است آن را غیر فعال نمایید. برای غیر فعال کردن Tablet PC Input Service روی کلید های Win + R ضربه بزنید سپس برای شما پنجره run نمایش داده می‌شود که در آنجا می‌توانید عبارت services.msc  رابنویسید. حالا Enter را بزنید لیستی از سرویس ها برای شما قابل مشاهده می‌شود اکنون در این لیست به دنبال یکی از این دو گزینه TabletInputService یا Tablet PC Input Service بگردید.

سپس روی این آیکون راست کلیک کرده و گزینه  STOP را کلیک نمایید.

بعد از انجام مراحل چک کنید ببینید آیا مشکل تاچ پد سیستم شما برطرف شده است یا خیر؟

 از کار افتادن تاچ پد لپتاپ

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم روش هایی را به شما ارائه دهیم  که به شما کمک می‌کند تا بتوانید مشکل کار نکردن تاچ پد لپتاپ خود را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید از  قسمتی که یکی از بخش های ضروری سیستم شما می‌باشد استفاده نمایید چنانچه در در انجام مراحل گفته شده به مشکل برخوردید می‌توانید از طریق شماره های ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ ، ۹۰۹۲۳۰۱۵۴۰ ،  ۹۰۹۰۷۰۱۹۲  با کارشناسان شرکت رایانه کمک تماس حاصل فرمایید اوپراتور ما برای حل مشکلات شما با کمال میل  پاسخگوی شما عزیزان هستند.

در صورتی که موارد بالا مشکل تاچ پد شما را برطرف نکرد راه حل های دیگری را باید انجام دهید تا این مشکل برطرف شود. در آینده این مطلب را با راه حل های دیگر برای حل مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ بروزرسانی خواهیم کرد. همراه نیودانش باشید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <> پنج ستاره

میانگین رتبه ۵ / ۵٫ تعداد امتیازات ۱

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید