۰
(۰)

مطمئناً واژه IOT یا همان اینترنت اشیا به گوشتان خورده است ولی کاربرد و معنای آن را نمی دانستید نظریه یی که مرتبط به اینترنت اشیا می باشد برای اولین بار در سال۱۹۹۹ میلادی توسط کوین اشتون بررسی و بیان شده است.

اما تقریباً به صورت جدی در دنیای آی تی دو سال است که در این مبحث کار می شود یکی  از جالب‌ترین نکات این تکنولوژی به این صورت می باشد که اکثر کسب و کارها مرتبط با تکنولوژی در حال حرکت به سمت استفاده از اشیا هوشمند می باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد IOT همراه رایانه کمک آنلاین باشید.

اینترنت اشیا

 اینترنت اشیا IOT  مخفف عبارت Internet of Things می باشد اینترنت اشیا تقریبا چیز جدید و ناآشنایی نیست چون اولین نمونه آن در سال۱۹۸۹ توسط توستر متصل به اینترنت رونمایی شد.

مفهموم کلی واژه اینترنت اشیا چیست ؟

اینترنت اشیا یا همان  IOT به شکل و بستری از اینترنت اطلاق می شود که در آن هر چیز که توانایی ارتباط به صورت شبکه را داشته باشد به یکدیگر و یا  اینترنت متصل باشد. با استفاده از اینترنت اشیا  می‌توان دستگاه ها ی مختلف را به یکدیگر از طریق اینترنت متصل کرد. 

 برای  مثال میتوان به یخچال هوشمندی اشاره کرد که اگر به اینترنت متصل باشد می تواند شما را از موجودی و تمامی تاریخ‌های انقضای محصولات موجود در یخچال با خبر سازد.

به طور کلی اینترنت اشیا به ما کمک می‌کند که تمام اشیای مورد استفاده خود در زندگی روزمره را در صورت  هوشمند بودن  بتوانیم از راه دور  به کمک اینترنت و زیرساخت‌های اینترنتی کنترل نماییم.

اینترنت اشیا

نکته : IOT به کاربران خود فرصتی می دهد تا دنیای فیزیکی و سیستم های مبتنی بر شبکه را با هم ادغام سازند این کاربران می توانند به کمک رایانه تمامی سیستم هایی مانند خودروهای هوشمند ،یخچال های هوشمند یا خانه های هوشمند را تحت نظر داشته باشند 

این روز ها در مباحث گوناگونی می توان روابط بین دستگاه ها و انسان را به صورت مستقیم مشاهده نمود و تمامی این گونه از وسایل را توسط اینترنت اشیا باهم ادغام کرد.

پس در تعریفی دیگر تمامی اینگونه از وسایل را اینترنت اشیا یا همان  Internet of Things  می گویند.

تعامل با دنیای فیزیکی چطور توسط اینترنت اشیا تغییر می کند .

با توجه به دنیای امروزی می توان گفت اینترنت اشیا را به عنوان انقلاب صنعتی نوین یا انقلاب صنعتی بعدی نام‌گذاری کرده‌اند 

اینترنت اشیا می تواند تمامی کسب و کارها ، مصرف کنندگان ،دولت ها و دنیای فیزیکی پیرامون ما را تغییر دهد . در این بخش قصد داریم روند پیشرفت و رشد اینترنت اشیا را توضیح دهیم همراه رایانه کمک آنلاین باشید

تقریباً دو سالی است که نهاد هایی مانند  (BI Intelligence (BusinessInsider  خواهان رشد اینترنت اشیا بوده و بسیار آن را دنبال می کند .

به طور کلی این نهاد تجزیه و تحلیلی روی روند متصل شدن سازمان ها ، دولت ها، کسب کار ها و مشتریان خود به اینترنت اشیا انجام می دهد یعنی روش هایی را ایجاد می کند

تا مشتریان قادر شوند تا دستگاه‌های خود را به IoT  متصل نمایند و روشهای متصل کردن دستگاه های مختلف را با اینترنت اشیا برسی می کند. 

این نهاد تقریباً برای انجام آزمایش هایی جهت متصل کردن وسایل مختلف با اینترنت اشیا در محیط های مختلف و به کمک رایانه های شبیه سازی بسیار قوی به آزمایش پرداخت است که تاکنون قسمت هایی  مانند تولیدی ها ، حمل و نقل کشاورزی و خانه های هوشمند جز آزمایش قرار گرفته اند .

طبق گزارش جدید ازBl تمامی اجزا و اکوسیستم اینترنت اشیا به صورت واضح شرح داده شده است گزارش جدید شامل اطلاعاتی درباره تحلیل گر ها، شبکه دستگاه ها و امنیت iot می باشد.

این گزارش تقریباً پیش بینی یا تخمینی از بازار برای پیشرفت و رشد اینترنت اشیاء ارائه داده است با توجه به این گزارش می‌توان گفت iot  رو به پیشرفت می باشد سرمایه گذاری و میزان بازگشت سرمایه در این سیستم به صورت مستقیم بالا می باشد.

تفاوت های اینترنت فعلی با اینترنت اشیا

 به طور کلی تفاوت خاص و محسوسی بین اینترنتی که در حال حاضر کاربران از آن استفاده می کنند و اینترنت اشیاء وجود ندارد و نباید اینترنت اشیاء را یک بستر جدا از اینترنت مرسوم فعلی دانست

تنها با تغییر در برخی پروتکل های ارتباطی و اضافه شدن استاندارد های مختلف زیر ساختی و امنیتی مفهوم اینترنت اشیا قابل پیاده سازی می باشد.

اینترنت اشیا

نقش IP v6 در اینترنت اشیاء

پروتکل اینترنت یا ip یکی از مهمترین پروتکل های اساسی در اینترنت می باشد به کمک این پروتکل دستگاه های مختلف در اینترنت شناسایی شده و می توانند هویت داشته باشند. کار این پروتکل امکان معرفی هر دستگاه متصل به اینترنت به کمک یک آدرس ip در هر شبکه ای و یا اینترنت می باشد.

اینترنت اشیا

در واقع آدرسip  را میتوان پلاک معرفی هر دستگاه در اینترنت دانست که این اعداد به صورت یکتا درشبکه اینترنت و توسط قوانین و الگوریتم هایی خاص تولید می شوند

اما با معرفی مفهوم اینترنت اشیا و با ورود تعداد بیشماری از دستگاه های هوشمند متصل به اینترنت دیگر این پروتکل با الگوریتم های خود پاسخگوی این تعداد عظیم نبوده و میبایست مبتکران این حوضه تغییراتی را در این پروتکل ایجاد می کردند

تا بتوان بازه بیشتری از دستگاه ها را همزمان در شبکه اینترنت پوشش داد. این شد که ip v6 یا ورژن ۶ معرفی شد که به کمک تغییراتی که در آن ایجاد شده تعداد بسیار زیادی از دستگاه های مختلف را میتوان در یک شبکه پوشش داد.

این پروتکل در حال حاضر  نیز قابل استفاده بوده و بسیاری از شرکت های ارائه دهنده اینترنت بستر شبکه خود را بر روی ipv6 بنا نهاده اند. در کنار این تغییرات قوانین و پروتکل ها در بستر اینترنت تکنولوژی های نوین اینترنت نیز خود را برای اشیایی که دیر یا زود به اینترنت ملحق می شوند آماده می کنند.

نقش نسل پنجم اینترنت همراه در اینترنت اشیاء

از میان این تکنولوژی ها بستر شبکه های نسل پنجم اینترنت همراه یا همان ۵G در این قضیه پیشگام بوده و از ابتدا بر پایه اینترنت اشیا پروتکل ها و قوانین آن تنظیم شده است.

ممنونیم که با این مقاله همراه نیودانش بودید.چنانچه در حل مشکلات کامپیوتری و مشکلات نرم افزار های کاربردی موبایل خود دچار مشکل شده اید می توانید از کارشناسان مجرب رایانه کمک در زمینه حل مشکلات کامپیوتری و برطرف کردن خطاهای گوشی استفاده نمایید

همچنین چنانچه به تازه ترین اخبار روز تکنولوژی و جدیدترین ترفندهای آموزشی گوشی و موبایل علاقه دارید می‌توانید از پیج اینستاگرام رایانه‌کمک دیدن فرمایید.

 

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <> پنج ستاره

میانگین رتبه ۰ / ۵٫ تعداد امتیازات ۰

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید