فرق بایوس و uefi چیست؟

از مجموعه مطالب آموزشی

فرق بایوس و uefi چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت های بایوس و uefi  بپردازیم اما بهتر است قبل از این که به تفاوت میان این دو موضوع بپردازیم را با مفهوم بایوس و uefi آشنا کنیم، تا بتوانید درک بهتری نسبت به آن داشته باشید.

Uefi چیست؟

قبل از اینکه به این بپردازیم که فرق بایوس و uefi چیست ؟ باید با مفهوم UEFI آشنا بشویم.Uefi مخفف عبارت (UNIFIED extensible firmware interface) می باشد، به یاد داشته باشید که مدل توسعه یافته از (efi) را uefi می گویند.

سیستم های کامپیوتری و لپ تاپ ها به منظوری راه اندازی سیستم عامل و شناسایی قطعات سیستم از یک برد اصلی که نام آن مادربرد می باشد استفاده می کنند.

مادربرد نیز از نرم افزاری تحت عنوان بایوس استفاده می کند، جالب است بدانید که نرم افزار بایوس در سال های اخیر با پیشرفت هایی که داشته است توانسته امکانات جدید تری را شامل شود این نرم افزار uefi نام دارد.

 

گاها تکنولوژی uefi کابران را با یک سری مشکل مواجه می کند، این مشکلات معمولا در زمان هایی مانند نصب سیستم عامل بر روی سیستم اتفاق می افتد.

نصب سیستم عامل بر روی سیستم های پیرو از تکنولوژی uefi دارای ضوابط و شرایط مخصوص به خود می باشد که وجود کاستی در هر یک از این قوانین می تواند کاربران را در حین نصب سیستم عامل با مشکل مواجه کند. به طور کلی می توان مدل پیشرفته تر و البته با ویژگی های گوناگون تر بایوس را uefi دانست.

همان طور که پیش تر به آن اشاره کرده ایم بسیاری از کاربران به هنگام نصب سیستم عامل  بر روی uefi با مشکلاتی مواجه می شوند از این روی شما را با مواردی که در رفع این مشکلات یاری می کند آشنا خواهیم کرد.

سیستم عامل

به یاد داشته باشید که تنها نسخه های خاصی از سیستم عامل ها وجود دارد که بر روی uefi قابل نصب می باشد. نسخه های ۳۲ بیتی ویندوز ۷ به قبل بر روی uefi قابل اجرا نخواهد بود.

 

دیسک

نوع پارتیشن بندی دیسک سیستم باید از نوع (gpt) باشد، در صورت نصب نشدن ویندوز بر روی دیسک، ممکن است دیسک از نوع (mbr) باشد.

حال که اندکی با مفهوم uefi آشنا شده اید ما قصد داریم تا توضیحاتی در خصوص بایوس در اختیار شما کاربران محترم رایانه کمک قرار دهیم.

Bios چیست؟

بایوس در لغت مخفف عبارت (basic input output system) می باشد. بایوس را می توان اولین برنامه ای که بعد از زمان روشن شدن سیستم های کامپیوتری اجرا می شود دانست.

در واقع بایوس یک (firmware) است که توسط یک تراشه و یا همان (chip) بر روی تمامی مادر بردهای سیستم های کامپیوتری قرار دارد، از دیگر وظایف بایوس می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کنترل سخت افزار های سیستم

این مورد را می توان جزو یکی از مهم ترین وظایف بایوس دانست به یاد داشته باشید که این امر به معنای بالا بردن کارایی نمی باشد و تنها منابع سیستمی را تحت کنترل قرار می دهد.

فعال سازی سخت افزار ها

شاید در نظر اول گمان کنید که بایوس تنها در مادربرد سیستم وجود دارد اما جالب است بدانید که در قطعات دیگری مانند کارت گرافیک نیز بایوس وجود دارد. بایوس مادربرد، با شناسایی بایوس کارت گرافیک، این امکان را می دهد تا کاربران بتوانند تصویر را بر روی سیستم خود مشاهد کنند.

لازم به ذکر است بایوس در سیستم های جدید تر بر روی حافظه ی فقط خواندنی EPRom (flash) قرار گرفته است از این روی فعالیت هایی نظیر به روز رسانی، راحت تر انجام خواهد شد و در نتیجه مشکلات زودتر رفع خواهد شد.

بررسی سلامت قطعات

در هنگام روشن شدن سیستم کامپیوتری و یا لپ تاپ بایوس به سراغ چک کردن وضعیت سلامت هر یک از قطعات کامپیوتری می رود و در صورت نبود مشکل شما می توانید ویندوز را بر روی صفحه ی سیستم خود مشاهده کنید.

عبارت (dual-bios) به چه معنا است؟

شاید تا به حال بارها با این عبارت برخورد کرده باشید اما مفهوم آن را به درستی ندانید، قبل از هر چیز لازم است بدانید که در برخی از مادر بردها دو چیپ بایوس به شرح ذیل وجود دارد.

  • Main bios
  • Backup bios
Dual chip BIOS on the motherboard close-up

Main bios چیپ اصلی و Backup bios چیپ پشتیبان نام دارد. این چیپ پشتیبان در مواقعی که چیپ اصلی دچار مشکل شود وارد مدار شده تا سیستم دچار مشکل نشود.

پبشنهاد میکنیم مطلب ” مشکل وارد شدن به بایوس در هر بار روشن کردن کامپیوتر ” را نیز مطالعه کنید.

به یاد داشته باشید که بایوس حافظه ای فقط خواندنی می باشد از این روی تنظیمات بر روی آن ذخیره نخواهد شد به همین دلیل برای ذخیره کردن تنظیمات هنگام خاموش شدن سیستم، بایوس این تنظیمات را بر روی (CMOS) ذخیره سازی خواهد کرد.

حال که با هر دو مفهوم بایوس و uefi آشنا شده اید ما قصد داریم در ادامه شما را با تفاوت های میان بایوس و uefi آشنا کنیم.

پوشه uefi

برای این که در uefi دی وی دی و یا یو اس بی مورد نظر خود را بوت کنید حتما نیازمند پوشه ای به نام (efi) هستید به یاد داشته باشید که در این پوشه نیز فایل های مربوطه برای شناسایی مدیا بوتیبل  وجود دارند. اگر در هر یک از این مواردی که به آن اشاره کرده ایم دچار مشکل شوید به طبع در نصب ویندوز نیز با مشکل رو به رو خواهید شد. بایوس این کار را با دردسر کمتری برای شما انجام خواهد داد.

سیستم عامل

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم نسخه های محدود تری از سیستم عامل قابلیت نصب در حالت uefi را دارند برای همین کاربران با محدودیت مواجه خواهند شد. این محدودیت در بایوس وجود نخواهد داشت.

امنیت

لازم است بدانید امنیت موجود در uefi از بایوس بالاتر می باشد علت آن هم وجود تنظمیات و ویژگی های به روز تر می باشد.

سرعت و عملکرد

با توجه به مستقل بودن، uefi از سرعت و البته عملکرد بهتری نسبت به بایوس برخوردار می باشد، همچنین محیط کاربری آن کاربرپسند تر می باشد.

کلام آخر

در پایان از همراهی شما سپاسگزاریم، اگر در خصوص مقاله ” فرق بایوس و uefi چیست ” با مشکل یا سوالی مواجه شده اید و یا برای حل مشکلات کامپیوتری خود می توانید با کارشناسان رایانه کمک از طریق شماره های ۹۰۹۰۷۱۵۴۰ یا ۰۲۱۷۱۲۹  در ارتباط بوده و از کارشناسان فنی ما مشاوره تلفنی و اینترنتی ارزان دریافت کنید.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد