تماس با کارشناس

دلایل از کار افتادن فن CPU (راهکار رفع مشکل فن سی پی یو )

از مجموعه مطالب آموزشی

از کار افتادن فن CPU مشکل سخت افزاری متداولی می باشد. در هر رایانه تراشه اصلی که پردازش اطلاعات را برعهده دارد سی‌پی‌یو می‌باشد و به دلیل اینکه تمام پردازش‌های مربوط به رایانه برعهده سی‌پی‌یو می‌باشد نیاز به یک فن اختصاصی برای خنک ماندن دارد.

پردازنده‌ها از انرژی الکتریکی داخلی گرما تولید می‌کنند و هرچه پردازش اطلاعات بیشتر باشد کار پردازنده سخت‌تر و گرم‌تر می‌شود.

حال اگر از فن مناسب برای آن استفاده نشود و یا فن استفاده شده در سیستم از کار بیفتد پردازنده بیش از حد گرم می‌شود و می‌تواند خطاهایی ایجاد کند و در نهایت از کار بیفتد.

در این مطلب از آموزش های رایانه کمک به رفع مشکل از کار افتادن و کار نکردن فن سی‌پی‌یو پرداخته‌ایم و با ارائه راهکارهای به شما کمک می‌کنیم که مشکل از کار افتادگی فن سی‌پی‌یو خود را حل کنید.

 

 در این مقاله مطالعه میکنید:

✅دلایل از کار افتادن فن پردازنده کامپیوتر

✅1 . عدم نصب درست فن سی‌پی‌یو، اصلی ترن دلیل کار نکردن فن cpu

✅2 . رفع کار نکردن فن cpu با تمیز کردن آن

✅3 . علت داغ شدن cpu به دلیل خراب‌ شدن فن و تعویض آن

✅4 . تغییر در تنظیمات فن cpu از طریق بایوس ویندوز

✅5 . کم و زیاد شدن سرعت فن cpu با تعویض مادربورد

✅معایب کار نکردن فن سی پی یو چیست؟

✅1 . خرابی پردازنده اصلی کامپیوتر به دلیل کار نکردن فن cpu

✅2 . خرابی سخت افزار کامپیوتر به دلیل خاموش شدن فن cpu

✅چگونه میتوان یک فن cpu مناسب برای کامپیوتر خریداری کرد؟

✅بهترین فن cpu برای کامپیوتر من کدام است؟

✅سخن آخر:

 

 ازکارافتادن فن سی‌پی‌یو یکی از مشکلات شایعی می‌باشد که ممکن است در دسکتاپ و یا حتی لپ‌تاپ رخ دهد.

 در زیر علائمی را برای شما آورده‌ایم که در صورت مواجه شدن با آنها ممکن است فن سی‌پی‌یو شما ازکارافتاده باشد:

۱- کامپیوتر به‌صورت مداوم خاموش می‌شود

۲- سیستم قادر به بوت شدن نیست

۳- زمانی که سیستم خود را روشن می‌کنید لوگوی بوت را مشاهده نمی‌کنید و صدایی که نشان‌دهنده کارکردن فن باشد را نمی‌شنوید

۴- در زمانی که با سیستم خود به مدت طولانی کار می‌کنید نمی‌توانید صدای کارکردن فن را بشنوید 

 

دلایل از کار افتادن فن پردازنده کامپیوتر

عدم کارکردن فن سی‌پی‌یو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که می‌توانید برای رفع این مشکل در موقعیت‌های مختلف روش مناسب حل این مشکل را استفاده کنید.

در مادربوردهایATX شما قادر به این هستید که دمای فن و سرعت فن سی‌پی‌یو را در تنظیمات بایوس مشاهده کنید همچنین شما می‌توانید هنگام چک کردن رایانه سرعت فن سی‌پی‌یو را تنظیم کنید و آن را بر روی بایوس اعمال نمایید 

گاهی اوقات ممکن است که بایوس نتواند سرعت و دمای سی‌پی‌یو را کنترل کند و شما فکر می‌کنید که فن سی‌پی‌یو کار نمی‌کند در این حالت ممکن است کانکتور برق فن سی‌پی‌یو به درگاه برق سی‌پی‌یو در مادربورد متصل نشده باشد و به‌جای دیگری متصل شده باشد که این امر باعث می‌شود شما در بایوس نتوانید سرعت و دمای سی پی یو را کنترل کنید همچنین اگر سیم برق فن سی‌پی‌یو با مادربورد تماس ضعیفی داشته باشد یعنی کانکتور به طور صحیح در جای خود قرار نگرفته و یا اتصالات فن کثیف شده باشد شما در بایوس گزارشی مبتنی بر عدم فعالیت سی‌پی‌یو را مشاهده خواهید کرد.

پیشنهاد میکنیم مطلب " خرید راهنمای cpu " را نیز مطالعه کنید.

1 . عدم نصب درست فن سی‌پی‌یو، اصلی ترن دلیل کار نکردن فن cpu

زمانی که شما فن خنک‌کننده را بر روی مادربورد و بر روی سی‌پی‌یو نصب می‌کنید باید مطمئن شوید که به طور کامل در جایگاه خود قرار گرفته باشد و کانکتور آن به‌درستی متصل شده باشد درصورتی‌که فن به‌خوبی نصب نشده باشد ممکن است کار آن را متوقف کند که در این حالت شما باید در کیس را بازنموده و از صحت اتصالات اطمینان حاصل کنید.

 

2 . رفع کار نکردن فن cpu با تمیز کردن آن

 زمانی که برای مدت طولانی از سیستم استفاده می‌شود ممکن است مقدار زیادی گردوغبار را به خود جمع کرده باشد و در نتیجه باعث کند شدن سرعت پردازنده می‌شود و ممکن است آن پردازنده به طور عادی کار نکند به همین علت برای اطمینان از عملکرد طبیعی فن باید همیشه آن را تمیز نگه داشت. برای تمیزکردن فن هم می‌توانید از یک برس کوچک و یا یک اسپری هوای فشرده برای برطرف‌کردن گردوغبار استفاده نمایید و سپس فن را روغن‌کاری نمایید. همچنین ممکن است که جسم خارجی همانند سیم‌های داخل کیس به پره‌های فن سی‌پی‌یو گیرکرده باشد که باعث ازکارافتادگی فن شده است.

3 . علت داغ شدن cpu به دلیل خراب‌ شدن فن و تعویض آن

فن سی‌پی‌یو از اجزایی است که ممکن است بعد از چند سال استفاده خراب شود که از علائم خرابی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

– شنیدن صداهای عجیب غریب بعد از روشن‌کردن کامپیوتر

– بعد از بوت شدن سیستم صدایی از فن نمی‌شنوید

در صورت مشاهده موارد ذکر شده در بالا بهتر است قبل از اینکه فن به طور کامل متوقف شود و آسیب به پردازنده شما وارد کند آن را با یک مدل بهتر و جدیدتر جایگزین کنید.

برای انجام این کار هم لازم است کیس کامپیوتر را بازنموده و فن قبلی را ازروی مادربورد برداشته و فن جدید را جایگزین آن نمایید بهتر است برای جلوگیری از آسیب‌های جدی به مادربورد و سی‌پی‌یو خود تعویض هرگونه قطعه سخت‌افزاری را به افراد متخصص رایانه در این زمینه بسپارید.

 

4 . تغییر در تنظیمات فن cpu از طریق بایوس ویندوز

همان‌طور که در بالا اشاره شد بایوس فن سی‌پی‌یو شما را کنترل می‌کند شما می‌توانید با ریست کردن تنظیمات بایوس اطلاعات نادرست آن را پاک کنید و به عبارتی تنظیمات مادربورد را به حالت کارخانه بازگردانی کنید تا مشکل از کار افتادن فن CPU برطرف شود.

برای این کار کافی است وارد قسمت بایوس شده و با توجه به راهنمای مربوط به آن تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید و سپس آن را ذخیره کنید و سیستم را مجدداً راه‌اندازی نمایید.

 

5 . کم و زیاد شدن سرعت فن cpu با تعویض مادربورد

 در نهایت اگر تمام مراحل فوق را انجام داده اما همچنان فنCPU  دچار ایراد می‌باشد و عملکرد درست خود را ندارد برای حل مشکل از کار افتادن فن CPU باید مادربورد خود را تعویض یا تعمیر کنید.

 

معایب کار نکردن فن سی پی یو چیست؟

وفتی یک قطعه سخت افزاری به درستی کار خود را انجام نمیدهد امکان دارد به خود یا سایر قطعات آسیب وارد شود. فن cpu یکی از بخش های مهم است که اگر به درستی کار خود را انجام ندهد تهویه پردازنده به درستی انجام نمیشود و ممکن است به سخت افزار کامپیوتر آسیب وارد شود.

به طور معمول مادربورد های نسل جدید وقتی با مشکل کار نکردن cpu روبرو شوید، دستگاه را به صورت خودکار خاموش می‌کنند و یا از طریق ارور، مشکل را به شما اعلام میکنند. به همین دلیل اگر پس از روشن کردن کامپیوتر خود بعد از چند دقیقه دستگاه شما به صورت خودکار خاموش شد، حتما فن سی پی یو کیس خود را بررسی کنید.

به طور معمول کار نکردن خنک کننده فن cpu میتواند دلایل مختلفی داشته باشید که در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم.

✴️✴️ تماس با پشتیبان رایانه کمک برای مشاوره تخصصی خرید سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ: ☎️از طریق تلفن ثابت 9099071540 و 📱 از طریق موبایل 0217129

 

 

1 . خرابی پردازنده اصلی کامپیوتر به دلیل کار نکردن فن cpu

اولین موردی که ممکن است جزو مضرات از کار افتادن فن کامپیوتر باشد این است که به قطعه مورد نظر آسیب وارد میشود، وظیفه فن ها تهویه و دوری از گرم شدن بیش از حد آن قطعه است.

بنابراین از شایع ترین مشکلات که کار نکردن فن cpu میتواند ایجاد شود آسیب رسیدن به خود cpu به دلیل گرما بیش از حد است

 

2 . خرابی سخت افزار کامپیوتر به دلیل خاموش شدن فن cpu

اینکه در هر بار خاموش و روشن شدن بر اثر گرما زیاد CPU به خود پرازنده آسیب وارد میشود. اما این خاموش شدن ناگهانی سیستم به دیگر سخت افزار های هم آسیب می‌رساند و باعث میشود تا به مرور زمان عمر مفید دستگاه آسیب وارد میشود.

✴️✴️ تماس با پشتیبان رایانه کمک برای مشاوره تخصصی خرید سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ: ☎️از طریق تلفن ثابت 9099071540 و 📱 از طریق موبایل 0217129

 

 

چگونه میتوان یک فن cpu مناسب برای کامپیوتر خریداری کرد؟

زمانی که با کار نکردن فن سی پی یو روبرو شدید، در اولین زمان لازم است یک فن جدید خریداری کنید زیرا امکان روشن ماندن دستگاه برای مدت طولانی وجود دارد به همین دلیل لازم است متناسب با قدرت cpu خود و نوع مادربورد خود یک خنک کننده خریداری کنید که مناسب باشد.

اگر به همین دو مورد توجه داشته باشید دیگر نیاری نیست هزینه زیادی برای خرید فن cpu هزینه کنید.

 

بهترین فن cpu برای کامپیوتر من کدام است؟

اگر به سایت های فروشگاهی سخت افزار کامپیوتر نگاهی داشته باشید با موارد مختلفی از خنک کننده های cpu روبرو میشوید که هر کدام قدرت و کیفیت مختلفی دارد. اما موردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بسیاری از فن های امروزی چینی بوده و بعد از مدتی خراب شده یا صدای زیادی زمان کار کردن تولید میکنند.

به همین دلیل برای جلوگیری از خرید اشتباه فن cpu در دو مقاله پایین بهترین فن های خنک کننده سی پی یو را به شما معرفی کرده ایم که میتوانید آنها را مطالعه کنید.

بهترین خنک کننده های بادی cpu

بهترین خنک کننده های مایع cpu

 

 

سخن آخر:

از همراهی شما تا پایان مطلب مربوط به از کار افتادن فن CPU سپاسگذاریم.شما میتوانید از طریق شماره۰۲۱۷۱۲۹  و ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ با کارشناسان رایانه کمک تماس بگیرید و مشکلات مربوط به گوشی و کامپیوتر و لپ تاپ خود را در کمترین زمان برطرف نمایید.همچنین با دنبال کردن صحه اینستاگرام و آپارات ما میتوانید بسیاری از آموزشهای مربوط به کامپیوتر و لپ تاپ و گوشی را به صورت کاملا رایگان دنبال کنید.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد