Dolby vision در تکنولوژیHDR چیست؟

از مجموعه مطالب آموزشی

دالبی ویژن یک تکنولوژِ پیشرفته در پردازش تصویر می باشد که به کمک آن تصاویر با وضوح بیشتر دیده می شوند.

در دنیای تلویزیون‌های هوشمند و مانیتورها روز به روز شاهد رشد ، پیشرفت ، رقابت و نوآوری هستیم که روز به روز تکنولوژی ها بیشتر و کیفیت بالاتری را در این زمینه شاهد هستیم

اکنون خرید یک مانیتور یا تلویزیون کاری تخصصی و دقیق می باشد برای انجام این کار و آشنایی بیشتر با ویژگی ها و تکنولوژی های بکار رفته در مانیتور در صورت تمایل مطلب راهنمای خرید مانیتور را مطالعه کنید.

اگر بخواهیم به صورت کلی به فرمت  HDR  نگاه کنیم این تکنولوژی باعث زیبا تر ، طبیعی تر و واقعی تر شدن تصویر  می‌شود و دالبی ویژن شاخه از تکنولوژی HDR می باشد

 

 که به دلیل ویژگی های مهمی که دارد بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. اما آیا تا به حال فکر کردین

تکنولوژی HDR چیست؟  

دالبی ویژن چیست؟

اچ‌دی‌آر دالبی ویژن و مزایا و معایب آن نسبت به +HDR10 چیست؟

و یا با رزولیشن در تلویزیون ها و مانیتور ها آشنا هستید؟

Dolby vision در تکنولوژیHDR چیست؟

 

HDR تکنولوژی است که ابتدا در سینماها و سپس در تلویزیون های هوشمند یا در گوشی ها اضافه شده است ، این تکنولوژی باعث بیشتر شدن دقت رنگ ، افزایش شفافیت تصاویر و کنتراست بهتر تصاویر می شود ، اگر عکس اچ دی آر و عکس معمولی را باهم مقایسه کنید تفاوت های زیادی بین آن ها وجود دارد.

 

تکنولوژی HDR شامل حالت پویا و حالت ایستا میباشد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد همراه رایانه کمک باشید.

حالت  ایستا در تکنولوژی HDR

همانطور که از اسم ایستا که به معنی ثابت می باشد پیداست ، اطلاعات مورد نیاز برای نمایش یک فیلم یا یک محتوای  ،HDR ، یکبار تعیین می‌شود و در زمان پخش آن دیگر شاهد تغییرات اطلاعات مربوط HDR نخواهیم بود حالت ایستا HDR شامل HDR10 و HLG میشود.

حالت پویا در تکنولوژی HDR

در حالت  پویا HDR اطلاعات مربوط به تصاویر ، فیلم ها و صحنه ها ثابت نبوده و به صورت صحنه به صحنه تغییر کرده و جزئیات آن کم  یا زیاد میشود ، در حالت  اچ دی ار  پویا اطلاعات بیشتری به نسبت اچ دی ار  ثابت انتقال پیدا میکند که در مقایسه با حالت ایستا  تصاویر دقیقتر ، جزئی تر و با عمق بیشتر نمایش داده میشود .

 همانطور که اشاره کردیم صحنه به صحنه و فریم به فریم اطلاعات تغییر می کند به همین دلیل شفافیت کنتراست و میزان رنگ ها در هر صحنه از  دقت بیشتری برخوردار می شود فرمت پویا به چند دسته تقسیم شده که دو تا از معروف ترین دسته ها دالبی ویژن و اچ دی آر ۱۰ هستند.

بررسی مزایا و معایب دالبی ویژن با +HDR10

اگر بخواهیم در بحث HDR پویا  جلوتر برویم به مفاهیمی مثل حداکثر روشنایی تصویر ( نیت) ، تعداد بیت های داده های رنگ ، در زمان نمایش  فیلم یا عکس مواجه می شویم تکنولوژی دالبی ویژن که به نسبت +HDR10 جدیدتر است بیت های بیشتری را برای نمایش تصاویر انتقال می دهد تعداد بیت ها در +HDR10 10 بیت بوده و در دالبی ویژن به جای ۱۰ بیت ، بیت های بیشتری را انتقال می دهند ، به طور مثال ده بیت اطلاعات بیشتر از یک میلیون رنگ را انتقال می دهد اما  با ۱۲ بیت  که در دالبی ویژن از آن استفاده می شود بیشتر از ۶۸ میلیون رنگ انتقال داده میشود.

و همان طور که اشاره کردیم نیت یا  حداکثر روشنایی تصویر  از  ۱۰۰۰ نیت به چهار هزار نیت درتکنولوژی دالبی ویژن افزایش می یابد به همین دلایل در تکنولوژی دالبی ویژن و در زمان پخش فیلم یا عکس عمق تصاویر دقیق تر یا کنتراست بهتری را به نسبت سایر فرمت های اچ دی آر  مشاهده می‌کنیم.

مانیتورها و تلویزیون‌های با قابلیت پشتیبانی از دالبی ویژن

در سال‌های آینده تلویزیون ها ، مانیتور ها و گوشی های بیشتری را خواهیم دید که از فناوری دالبی ویژن پشتیبانی میکنند ، در مقایسه ی دالبی ویژن با +HDR10 ، تکنولوژی دالبی ویژن قطعاً از اچ دی آر ۱۰ پلاس بهتر بوده و مزیت بیشتری به نسبت آن دارد به همین دلایل نمایش تصاویر ۴k یا ۸K  که رزولوشن بالاتری دارند در دالبی ویژن بسیار بهتر نمایش داده می شود.

 نکته: رزولوشن چیست؟

نقاط تفکیک پذیر و رنگ پذیر در مانیتور  که اگر بیشتر باشند جزئیات تصاویر را بیشتر و بهتر نشان می دهند و کیفیت تصویر افزایش پیدا میکند البته سایز پیکسل و نوع پنل همه و همه در فاکتورهایی مثل قیمت ، کیفیت تصویر و … موثر هستند.

پیش‌نیازهای تکنولوژی دالبی ویژن

مهمترین مسئله در این تکنولوژی این است که باید فیلمها و تصاویری با این کیفیت ساخته شده باشد تا  نمایشگر تلویزیون و یا صفحه موبایل یا تبلت شما بتواند آن را نمایش بدهد همچنین باید از کابل HDMI مخصوص که از فناوری دالبی ویژن پشتیبانی میکند استفاده شود .

در آینده نه چندان دور از گسترش تکنولوژی دالبی ویژن بیشتر خواهید شنید.برای آشنای بیشتر با تکنولوژی های روز و دیدن فیلم های آموزشی رایانه کمک از پیج اینستاگرام و آپارات این شرکت دیدن فرمایید.

برای حل مشکلات کامپیوتری و رایانه ای خود از تنها کافیست با شماره تلفن های ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ و ۰۲۱۷۱۲۹  تماس گرفته و از کارشناسان رایانه کمک مشاوره تلفنی دریافت کنیدتا بدون نیاز به جابه جایی در سطح شهر و به کمک تلفن مشکلات یا سوالات کامپیوتری خود را برطرف کنید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد