رایج ترین و بهترین روش های ورود به سیف مد ویندوز

از مجموعه مطالب آموزشی

ورود به سیف مد ویندوز و یا میتوانیم بگوییم به حالت امن ویندوز در نسخه های مختلف این سیستم عامل متفاوت است که با توجه به نسخه ای که نصب داریم میتوانیم به طریقی به این بخش دسترسی داشته باشیم شاید بتوانیم بگوییم زمانی از سیف مد صحبت به میان مآید که میخواهیم از قسمت های مخفی سیستم عامل ویندوز صحبت کنیم چون در حالت عادی ما کاری با safe mode نداریم مگر اینکه با یک مشکلات کامپیوتری رو به رو شده باشیم که بخواهیم از این بخش استفاده کنیم و مشکل را تشخیص دهیم و یا حل کنیم. که در این مقاله که از طرف کارشناسان نرم افزار رایانه کمک برای شما عزیزان نوشته شده است قصد داریم به صورت کامل شما را نحوه ورود به سیف مود ویندوز آشنا کنیم پس همراه رایانه کمک باشید.

سیف مد safe mode ویندوز چیست؟

سیف مد و یا حالت امن ویندوز حالتی از سیستم عامل است که بسیاری از ویژگی های ویندوز در این حالت غیر فعال است و کار نمیکند. همانطور که در مقدمه گفتیم از این حالت ویندوز معمولا برای عیب یابی کامپیوتر و حل مشکلات نرم افزار ها استفاده میکنیم ، برای مثال شما توانایی پاک کردن آنتی ویروس خود را ندارید با اینکه چندین بار آن را حذف کرده اید اما باز هم زمانی که سیستم را ری استارت میکنید متوجه میشوید که آنتی ویروس به صورت کامل از روی سیستم شما حذف نشده است ، در این شرایط طی تماس تلفنی با رایانه کمک کارشناسان ما به شما میگویند که لازم است Eset uninstaller استفاده کنید تا حذف آنتی ویروس به صورت کامل انجام شود، اما نکته اینجاست که کارشناس ما به شما کمک میکند سیستم خودتون رو در حالت سیف مد روشن کنید تا بتوانید نرم افزار حذف آنتی ویروس Eset uninstaller را اجرا کنید در غیر این صورت امکان اجرا شدن این نرم افزار وجود ندارد! با این مثال شما متوجه شدین که حالت safe mode ویندوز چقدر میتواند برای شما مفید باشد پس به سراغ این آموزش برویم که چطور وارد سیف مد ویندوز شویم؟

 

اگه میخوای صدای خواننده رو از اهنگ مورد علاقه ات حذف کنی مقاله حذف صدای خواننده از آهنگ رو حتما بخونید

 

چطور وارد سیف مد ویندوز شویم؟

برای وارد شدن به سیف مود راه های متفاوتی وجود دارد در ویندوز های قدیمی تر شما با زدن دکمه F8 میتوانستید وارد safe mode ویندوز شوید اما در نسخه های جدیدتر ویندوز یعنی از 8 به بالا  با افزایش استفاده از حافظه های SSD و UEFI BIOS، راهکار های بیشتری برای انجام این کار به وجود آمده است که میتوانید از آنها استفاده کنید. در این مقاله همراه شما هستیم و 7 روش ورد به safe mode ویندوز را بررسی خواهیم کرد.

 

 

ورد به سیف مد از طریق تنظیمات ویندوز

یکی از راه کار هایی که میتوانید از آن طریق به بخش سیف مد ویندوز وارد شویم استفاده از تنظیمات است، برای انجام اینکار مراحل زیر را دنبال میکنیم :

ابتدا از داخل استارت ویندوز وارد بخش setting میشوید

حالا به دنبال گزینه  Update & Security میگردیم و پس از باز کردن این صفحه گزینه Recovery  را انتخاب میکنیم

در این مرحله به قسمت  Advanced Startup بروید و گزینه  Restart Now را انتخاب کنید.

همچنین میتوانید مانند تصویر زیر داخل setting ویندوز کلمه recovery را سرچ کنید و recovery option  را انتخاب کنید

 

ورد به سیف مد از طریق تنظیمات ویندوز | رایانه کمک

 

پس از اینکه گزینه Restart Now را انتخاب میکنیم ، کامپیوتر ما ری استارت میشود اما در حالت ریکاوری مد ری استارت خواهد شد بنابراین زمانی که روشن میشود شما صفحه ریکاوری مد را مشاهده میکنید در این صفحه گزینه ی Startup Settingsرا انتخاب کنید و بر روی گزینه Restart کلیک کنید تا گزینه های استارتآپ برای شما نمایش داده شود.

لحظه سیستم یک ری استارت میشود و لیستی از گزینه های استارت آپ ویندوز نمایش داده میشود معمولا گزینه 4 یا 5 در این صفحه گزینه سیف مد است اگر قصد دارید در سیف مود وارد شوید و به اینترنت هم دسترسی داشته باشید گزینه enable safe mode with network که معمولا گزینه 5 است را انتخاب کنید اما اگر قصد دارید بدون اینترنت وارد سیف مد شوید گزینه enable safe mode که معمولا گزینه 4 است و اگر قصد دارید از طریق خط فرمان و یا Command Prompt وارد شوید گزینه 6 را انتخاب کنید که ما معمولا گزینه 4 را انتخاب میکنیم.

نکته : در اینجا نمیتوانید با کلیک کردن این گزینه ها را انتخاب کنید لازم است از کلید های فانکشن استفاده کنید یعنی برای انتخاب گزینه 4 کلید f4 و برای انتخاب گزینه 5 کلید f5 را بزنید.

در این حالت سیستم شما ری استارت میشود و به راحتی وارد محیط سیف مد ویندوز هشت یا 10 و یا حتی 11 خود میشوید.

وارد شدن به safe mode از طریق صفحه لاگین ویندوز

در برخی مواقع شما نمیتوانید وارد ویندوز خود شوید ، یعنی کاربر تماس میگیرد و میگوید سیستم من در صفحه لاگین ویندوز هنگ میکند و من نمیتوانم وارد ویندوز خود شوم، در این حالت مراحل انجام کار و حل مشکل ویندوز کاربر معمولا از طریق سیف مد انجام میشود اما نکته اول این  است که نیاز است شما وارد سیف مد شده باشید پس کارشناسان کامپیوتری رایانه کمک به شما کمک میکند که از طریق راه کاری که در پایین مینویسیم وارد سیف مد شوید و سپس مراحل عیب یابی ویندوز شما را انجام میدهد برای ورد به سیف مد از طریق صفحه لاگین ویندوز مراحل زیر را دنبال میکنیم :

در مرحله اول شما در صفحه Log in Screen  ویندوز خود هستید

در همین صفحه کلید  روی کیبورد را نگه دارید و بر روی گزینه  power که در پایین سمت راست صفحه Log in Screen قرار دارد کلیک کنید و گزینه Restart را انتخاب کنید.

 

وارد شدن به safe mode از طریق صفحه لاگین ویندوز  | خدمات کامپیوتری رایانه کمک

 

بعد از اینکه سیستم در این حالت ری استارت میشود درست اتفاقی میوفتد که در مراحل قبلی شما وارد صفحه ریکاوری مد ویندوز شدین، یعنی شما یک صفحه آبی رنگ مشاهده میکنید که گزینه های مختلفی را مشاهده میکنید مراحل را طبق قدم هایی که در پایین میگوییم به ترتیب انجام دهید.

نکته: در برخی موارد نیاز هست این مراحل را از روی بوت سی دی ویندوز یا از روی یو اس بی بوتیبل ویندوز انجام بدهید برای این کار میتوانید آموزش بوت کردن فلش برای ویندوز را مطالعه کنید.

ابتدا گزینه  Troubleshoot را  انتخاب کنید

نحوه صحیح ورود به سیف مود | خدمات تلفنی کامپیوتری

 

حالا در گزینه های نمایش داده شده گزینه  Advanced Option را انتخاب کنید

 

وارد شدن به سیف مد ویندوز | تعمیر کامپیوتر تلفنی

 

حالا دوباره گزینه  Startup Settings  را مشاهده میکنید آن را انتخاب کنید

 

ورد به صفحه safe mode | شرکت خدمات کامپیوتری

 

و حالا لیست گزینه های مختلف به شما نمایش داده میشود که لازم است  Restart را بزنید تا شماره گذاری ها مثل مراحلی که در پیش تر به شما گفته شد نمایش داده شود و بتوانید ورد به سیف مد را انتخاب کنید

enable safe mode with network گزینه  | رایانه کمک

 

مجدد مانند بار پیش لحظه سیستم یک ری استارت میشود و لیستی از گزینه های استارت آپ ویندوز نمایش داده میشود معمولا گزینه 4 یا 5  و 6 در این صفحه گزینه سیف مد است اگر قصد دارید در سیف مود وارد شوید و به اینترنت هم دسترسی داشته باشید گزینه enable safe mode with network که معمولا گزینه 5 است را انتخاب کنید اما اگر قصد دارید بدون اینترنت وارد سیف مد شوید گزینه enable safe mode که معمولا گزینه 4 است و اگر قصد دارید از طریق خط فرمان و یا Command Prompt وارد شوید گزینه 6 را انتخاب کنید که ما معمولا گزینه 4 را انتخاب میکنیم

نکته : در اینجا نمیتوانید با کلیک کردن این گزینه ها را انتخاب کنید لازم است از کلید های فانکشن استفاده کنید یعنی برای انتخاب گزینه 4 کلید f4 و برای انتخاب گزینه 5 کلید f5 را بزنید.

 

نحوه ورود به حالت safe mode | خدمات آنلاین کامپیوتر

 

نحوه ورود به حالت safe mode  با استفاده از System Configuration

روش دیگری که یه مقدار فنی تر است برای وارد شدن به حالت سیف مود در ویندوز 10 استفاده کردن از قسمت   System Configuration  است ، برای انجام اینکار مراحل زیر را انجام میدهیم

استارت ویندوز 10 را باز کنید

عبارت System Configuration  را سرچ کنید

به سربرگ  boot میرویم و در قسمت Boot Options حالت safe mode را انتخاب میکنیم ، تیک آن را میزنیم

حالا از گزینه های پایین گزینه Minimal  را انتخاب میکنیم.

 

ورد به سیف مود با System Configuration | رایانه کمک کمک کامپیوتر

حالا گزینه ok را میزنیم ، سیستم از ما میخواهد که ری استارت شود ، پس از ری استارت شدن ویندوز در حالت سیف مد روشن خواهد شد ، به همین راحتی شما وارد سیف مد شدین برای بازگشت به حالت عادی مراحل بالا را انجام میدهیم و تیک سیف مد را بر میداریم.

 

ورد به سیف بوت از طریق ویندوز ریکاوری درایو

یکی دیگر از راه هایی که میتوانید از این طریق وارد سیف بوت ویندوز شوید ایجاد یک ریکاوری درایور است برای انجام اینکار مراحل زیر را انجام میدهیم:

وارد استارت ویندوز شوید و عبارت Create a Recovery Drive را سرچ کنید

زمانی که این گزینه را باز میکنید صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما نمایش داده میشود که گزینه next را انتخاب مکنید

 ورد به سیف بوت از طریق ویندوز ریکاوری درایو | رایانه کمک

حالا سیستم خود را از طریق ریکاوری درایو ریبوت یا همان ریستارت کنید.

پس از اینکه سیستم ری استارت شود در زمان بوت شدن از روی این فایل ویندوز از شما صفحه کلید و زبان مورد نظر پرسیده میشود که میتوانید آن را به صورت پیش فرض قرار دهید و کار را ادامه دهید.  

ادامه مراحل  مانند روش های قبل است

ابتدا گزینه Troubleshoot را انتخاب میکنیم

سپس در بین گزینه های نمایش داده شده وارد Advanced options،  میشوید

حالا گزینه Startup Settings  را انتخاب میکنیم 

مجدد وارد صفحه آبی رنگی میشوید که تمامی گزینه های ورورد به ویندوز را و انواع ورود  ها را به شما نشان داده است که مانند مراحل قبل و روش های قبل ورد مناسب را انتخاب و وارد سیف مود ویندوز خود شوید.

ورد به سیف مود از طریق سی دی و یا فلش نصب ویندوز

یکی دیگر از راه هایی که میتوانیم وارد سیف مد شویم در مسیر نصب ویندوز است ، در چه زمانی از  این گزینه استفاده میکنیم ؟ فرض کنید شما قبل از ورود به ویندوز با ارور رو به رو میشوید یعنی حتی تا صفحه لاگین ویندوز هم نمیتوانید پیشروی کنید، در چنین حالتی معمولا طی یک تماس تلفنی مشکل کامپیوتر اینطور مطرح میشود " زمانی که سیستم را روشن میکنم ارور میده !!!" حالا پشتیبان ویندوز رایانه کمک باید ببینه این ارور مربوط به سخت افزاره یا ویندوز که با توجه به هر کدام مسیر حل مشکل متفاوت میشه اگر مربوط به ویندوز باشد یکی از راه ها این است که وارد سیف مود شویم و تنظیماتی را در آنجا انجام دهیم تا مشکل کاربر حل شود حالا برای این طریقه ورود به ویندوز مراحل زیر را همراه با ما انجام دهید :

ابتدا دی وی دی نصب ویندوز و یا فلش بوتیبل شده خود را به کامپیوتر متصل کنید

سیستم را تنظیم کنید که از طریق فلش و یا سی دی نصب ویندوز بوت شود

در صورتی که مراحل نصب از روی فلش را نمیدانید حتما مطلب " نصب ویندوز ار روی فلش " را مطالعه کنید

در پروسه نصب ویندوز به جای زدن دکمه Install ما بر روی عبارت repair your computer کلیک میکنیم

حالا مسیر قبلی به ما پیشنهاد داده میشود دوباره همین مسیر را میرویم

ابتدا گزینه Troubleshoot را انتخاب میکنیم

سپس در بین گزینه های نمایش داده شده وارد Advanced options،  میشوید

تفاوت در این است که اینجا گزینه Command Prompt  را انتخاب میکنیم .

با انتخاب خط فرمان ویندوز زمانی که پنل خط فرمان یا همان Command Prompt را مشاهده کردید فرمان زیر را وارد کنید و سپس اینتر را بزنید: bcdedit /set {default} safeboot minimal

پس از انجام مراحل بالا، پنل فرمان را ببندید و Continue را بزنید تا از آن بخش خارج شوید و سیستم در حالت سیف مد بوت خواد شد.

 

وارد شدن به سیف مد ویندوز با حالت تعمیر خودکار (Automatic Repair Mode)

برخی مواقع برای ویندوز ما مشکلاتی به وجود میآید که خود ویندوز به حالت Automatic Repair Mode میرود، یعنی زمانی که شما سیستم را روشن میکنید با صفحه Automatic Repair Mode رو به رو میشوید کار را میدانید چون مراحل درست مانند مراحل قبلی است.

ابتدا گزینه Troubleshoot را انتخاب میکنیم

سپس در بین گزینه های نمایش داده شده وارد Advanced options،  میشوید

حالا گزینه Startup Settings  را انتخاب میکنیم 

حالا در صفحه باز شده گزینه restart را میزنیم

گزینه مورد نظر خود را برای ورد به سیف مود حالا میتوانیم انتخاب کنیم و وارد safe mode ویندوز خود شوید.

رایج ترین ورود به سیف مد دکمه های F8 یا Shift-F8

اگر کامپیوتر شما از بایوس Legacy BIOS بهره مند است میتوانید از یکی از رایج ترین راه کار های ورود به سیف مود استفاده کنید که دکمه های F8 یا ترکیب دکمه ی Shift+F8است البته در نظر داشته باشید در لپتاپ های که کلیدهای فانکشن با fn عمل میکنند شما به این ترکیب لازم است دکمه FN را نیز اضافه کنید

نکته : از این روش برای سیستم هایی که حافظه های SSD مجهز هستند ویندوز در حالت UEFI بر روی آنها نصب شده نمیتوانیم استفاده کنیم، چرا که در این سیستم ها سرعت بوت شدن بسیار زیاد است به همین دلیل دکمه های F8 یا Shift+F8 در این مدت زمان کوتاه کارایی لازم را ندارند بنابراین برای اینگونه سیستم ها لازم است برای ورد به سیف مد از روش های قبلی استفاده کرد.

 

سخن آخر

در این مقاله با بهترین روش های ورد به سیف مد آشنا شدین ، به راحتی میتوانید از یکی از روشهای بالا استفاده کنید و وارد safe mode ویندوز خود شوید، اگر در این زمینه سوالی داشته باشید میتوانید با تلفن های ثابت با شماره 9099071540 و با موبایل با شماره ی 0217129 تماس حاصل فرمایید ، همچنین در صورتی که در رابطه با این مطلب نظر و یا تجربه ای دارید میتوانید در قسمت دیدگاه ها آن را برای ما بنویسید.

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد