آموزش نحوه دانلود،آپدیت کردن و نصب DirectX (دایرکت ایکس) در ویندوز

از مجموعه مطالب آموزشی

یکی از برترین استفاده های کامپیوتر ها شخصی استفاده برای انجام بازی ها مختلف به ویژه در رده ی سنی کودکان و نوجوانان است البته ناگفته نماند که بزرگسالان نیز یکی از مخاطبان این بازی ها هستند که البته تعداد آنها بسیار کمتر است. اما آنچه که مهم است انجام شدن و یا چگونگی انجام شدن یک بازی بر روی ویندوز است.نحوه ی انجام این کار یک فرایند پیچیده است که توسط ویندوز و با توجه به دستورات بازی که بازی ساز ها آنها را نوشته اند تعیین می شود.چنانچه میدانید تمام کامپیوتر ها از یک سخت افزار خاص پیروی نمی کنند و عموما در کارت گرافیک و یا رم با یکدیگر تفاوت دارند. اما چگونه است که یک بازی می تواند در قشر زیادی از سخت افزار ها اجرا شود؟ دلیل این امر نرم افزار های رابطی است که به بازی کمک میکند تا با سخت افزار های مختلف ارتباط بر قرارکند.یکی از این نرم افزار ها و البته مشهور ترین آنها نرم افزار DirectX (دایرکت ایکس)  می باشد. این نرم افزار مجموعه ای از API ها در ویندوز می باشد که عناصر گرافیکی را در بازی ها اداره می کند.لذا بازی ساز ها هنگام ساخت بازی از DirectX (دایرکت ایکس) های مختلفی جهت سازگاری بیشتر بازی های خود استفاده می کنند.برای اطلاعات بیشتر در این باره با نیو دانش همراه شوید.

معرفی DirectX

در گذشته DirectX یک نرم افزار جداگانه بود که می بایست بصورت مجزا آنرا دانلود و نصب می کردید اما اکنون مایکروسافت آنرا تبدیل به بخشی از نرم افزار ویندوز ۸ و نسخه های بالاتر از آن کرده است. با این کار با اپدیت شدن ویندوز شما (در صورتی که ویندوز شما ۸ یا بالاتر باشد ) بصورت خودکار آخرین نسخه از DirectX نیز برای شما قرار داده می شود.آخرین نسخه ی  DirectX ورژن ۱۲ آن می باشد که در ویندوز های ۷ و ۸ از DirectX11 استفاده می شود.آخرین نسخه ی آن یعنی DirectX12 صرفا در ویندوز ۱۰ قابلت اجرایی شدن دارد.

این نرم افزار در زمینه ی کنترل گرافیت های یک بازی و به عنوان یکی از شاهکار های دنیای نرم افزاری قم داد می شود اما باید در نظر داشت که نرم افزار DirectX تنها نرم افزاری نیست که به عنوان API  بازی های کامپیوتری عمل می کند. بلکه نرم افزار های دیگری نیز وجود دارند که عملا به عنوان رقیبی برای این نرم افزار به حساب می آیند از جمله مطرح ترین آن ها می توان به Vulkan Run Time اشاره کرد که البته از لحاظ کارایی قابلیت مقایسه با DirectX  را ندارد.

 

تعیین نسخه ی نصب شده DirectX بر روی کامپیوتر شما

اینکه بدانید بر روی ویندوز شما کدام نسخه از DirectX  نصب شده است حائز اهمیت است. چرا که برخی از بازی ها تنها در حالتی که نسخه ی مخصوصی از این نرم افزار را نصب کرده باشید بر روی ویندوز شما اجرا می شوند و در غیر این حالت قابلیت اجرایی شدن ندارند.

برای فهمیدن نسخه ی نصب شده بر روی ویندوز تان کافی است تا به پنل مخصوصی که اطلاعات نرم افزار در آن نمایش داده می شود بروید . برای رفتن به این پنل می توانید از از کلید میانبر Windows و R بصورت همزمان استفاده کنید.با این کار پنجره ای تحت عنوان RUN  برای شما باز می شود که در آن کادری قرار دارد . این کادر عبارت dxdiag را نایپ کنید.

 

 

با تایپ عبارت فوق در صفحه ی مذکور یک صفحه ی دیگر تحت عنوان DirectX Diagnostic Tool برای شما باز می شود.این پنجره شامل تمام اطلاعات مربوط به نرم افزار شما است که از طریق آن می توانید نسبت به اپدیت و یا تغییر نرم افزار اقدام کنید. در زیر قسمت System Information میتوانید نسخه ی DirectX  نصبی خودتان را بیابید.لازم به ذکر است که این ورژن در ویندوز ۱۰ آخرین ورژن نرم افزار یعنی DirectX 12 می باشد.

 

همچنین در کنار قسمت System Information یک قسمت دیگر تحت عنوان Display وجود دارد که شما از طریق آن می توانیددر یابید که آیا سیستم شما تمام ویژگی های  DirectX را پشتیبانی می کند یا خیر.

همانند تصویر زیر باید در نظر داشته باشید که این گزینه ها باید همگی فعال یا Enabled باشند.در غیر این صورت مشخص می شود که سخت افزار شما نمی تواند تمام ویژگی های DirectX را پشتیبانی کند و لذا باید سخت افزار سیستم خود را ارتقاء دهید.

 نصب و آپدیت DirectX بر روی ویندوز

همانوطر که اشاره کردیم نحوه ی  نصب و آپدیت DirectX بر روی ویندوز  در نسخه های مختلف متفاوت است . در زیر به شرح جزئیات این کار می پردازیم.

در ویندوز ۷:

در ویندوز ۷ و نسخه های پایین تر آن شما می بایست به صورت جداگانه نرم افزار DirectX را دانلود کرده و آنرا نصب نمایید.البته این کار در نسخه های بالاتر نیاز نیست.

برای این لامر ابتدا DirectX  را دانلود نمایید. در نظر داشته باشید که اخرین نسخه از DirectX  که میتواند بر روی ویندوز ۷ نصب شود نسخه ی DirectX 11.1 میباشد و نسخه های بالاتر از آن قابلیت نصب شدن بر روی این نسخه از ویندوز را ندارند.پس از دانلود نزم افزار مذکور اکنون می توانید اقدام به نصب آن کنید. برای این کار هنگامی که فایل دانلود شد بر روی فایل اجرایی dxwebsetup.exe کلیک کنید و مانند تصویر زیر مرحله ی اول را Accept نمایید.

 

 

در نظر داشته باشید که نصب این نرم افزار همانند نصب سایر نرم افزار های دیگر بوده و به تنظیمات خاصی نیاز ندارد لذا اغلب قسمت های آن را با کلیک بر روی  Next  می توانید به انجام برسانید. در نظر داشته باشید که برای فعال شدن نرم افزار یک بار کامپیوتر خود را  restart کنید.روش نصب در نسخه های پایین تر ویندوز نیز مانند ویستا و xp  نیز به همین شیوه است و تفاوتی ندارد.

در ویندوز ۸ و ۱۰ :

در این دو نسخه از ویندوز همانطور که قبلا اشاره کردیم نمی توان به صورت جداگانه DirectX را دانلود و نصب نمود. در این دو نسخه از ویندوز برنامه ی DirectX  بصورت پیش فرض بر رو ویندوز نصب شده اند و لذا با آپدیت کردن ویندوز از آخرین نسخه های این نرم افزار نیز بهره مند خواهید شد.البته ممکن است بخواهید بدانید که آیا DirectX  شما آخرین نسخه است و یا نیاز به آپدیت دارد یا خیر. برای این کار باید به بخش تنظیمات بروید و Update & Security را انتخاب نمایید و سپس در Windows Update، روی Check for updates کلیک کنید.همانطور که از تصویر زیر مشخص است می توانید از این طریق نسبت به آپدیت کردن و ارتقا ویندوز خود وبه طبع آن DirectX اقدام کنید.

باید در نظر داشته باشید که آخرین نسخه از DirectX  که می توان روی ویندوز ۸ نصب شود نسخه ی ۱۱٫۲ می باشد و آخرین نسخه ی قابل نصب بر روی ویندوز ۱۰ ،DirectX 12 می باشد.

 

دلیل نصب تعداد بالای نسخه های DirectX  در ویندوز شما

اگر در ویندوز ۳۲ بیتی به مسیر C:\Windows\System32 و یا در نسخه ی ۶۴ بیتی به مسیر C:\Windows\SysWOW64 بروید تعداد زیادی از نسخه ها DirectX   را مشاهده خواهید کرد که بر روی ویندوز شما نصب شده اند. این امر به دلیل این است که هر بازی ممکن است به یک نسخه از DirectX  نیاز داشته باشد چراکه هنگام ساخت آن بازی از آن نسخه از DirectX  برای ساختش استفاده است.

البته گاها همراه با یک بازی نسخه ی مورد نظر از آن DirectX   که بازی با آن ساخته شده است نیز برای شما نصب می شود.

آیا تعداد بالای DirectX  بر روی ویندوز مضر است؟

 

در جواب سوال فوق باید بگوییم که این امر به هیچ وجه مشکلی ایجاد نمی کند. تعداد بالای این نرم افزار به ویندوز کمک می کند تا کیفیت گرافیکی بالایی را به نمایش بگذارد و همین امر سبب شده است تا ویندوز تصمیم بگیرد تا آنرا به عنوان بخشی از بدنه ی ویندوز خود قرار دهد.

باید در نظر داشته باشید که عملا هیچ راه شناخته شده ای برای حذف این نرم افزار وجود ندارد و نمی توان مانند نرم افزار های دیگر آنرا از طریق کنترل پنل حذف کرد.

شما هم سعی نکنید تا از طریق حذف پوشه ی فایل ها آنرا حذف نمایید چون این کار ممکن است بازی یا برنامه ای که با آن نسخه از DirectX اجرا می شود را دچار مشکل  کند بجای آن سعی کنید نرم افزاری را که با DirectX   مشکل دارد حذف و دوباره نصب کنید.

 

مقالات مرتبط:

آموزش رفع خطای ۰x800f0922 یا خطای نصب نت فریم ورک (Net Framework)

چقدر این مطلب مفید بود ؟

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد