تفاوت مودم روتر و سوئیچ
۴٫۸
(۵)
Rate this post

تفاوت مودم روتر و سوئیچ چیست ؟ آیا تا به حال به تفاوت این تجهیزات شبکه دقت کرده اید؟ روزانه بارها از طریق امواج وای فای به اینترنت و شبکه های مختلف متصل شده و از این شبکه جهانی استفاده می‌کنیم اما کمتر به مودم ، روتر یا سوئیچ دقت داریم این تجهیزات و وسایل عملکردهای مختلفی دارند ، در ادامه بعد از معرفی آنها تفاوت سوئیچ ، روتر و مودم را بررسی خواهیم کرد همراه رایانه کمک باشید.

تفاوت مودم روتر و سوئیچ

برای درک بهتر مساله به سوالات و مشکلات کاربران رایانه کمک در این زمینه دقت کنید.

تفاوت مودم با روتر ، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟

وظایف روتر چیست ؟

از روتر  چه زمانی استفاده می‌شود ؟

تفاوت بین هاب و سویچ چیست ؟

مودم های ساده با مودم های TDL-TE چه تفاوتی دارند؟

تفاوت مودم و روتر چیست ؟

اکسز پوینت ها چه کاربرد هایی دارند ؟

مودم چیست؟

تفاوت مودم روتر و سوئیچ

در یک کامپیوتر اطلاعات دیجیتالی مجموعه ای از صفر و یک هستند ، مودم این اطلاعات را دریافت می‌کند و آنها را به سیگنال هایی برای انتقال اطلاعات (در کابل تلفن و یا فیبرنوری  ) تبدیل می‌کند ، همچنین اطلاعات آنالوگ را نیز دریافت کرده و آن را به دیجیتال تبدیل می‌کند. این اصلی ترین تفاوت مودم روتر و سوئیچ می باشد.

 مودم های مختلفی را در بازار کامپیوتر مشاهده می‌کنیم برخی از مودم‌ها آنتن وایفای دارند تا سایر دستگاهها بدون نیاز به کابل ، از طریق امواج وایفای به مودم متصل شوند البته امکان هک کردن شبکه های وایفای و سرقت اینترنت به آسانی وجود دارد پس باید به دنبال راههایی برای جلوگیری از هک شدن وایفای باشید.

تکنولوژی های فیبر نوری ، ADSL  و  VDSL هر کدام با یک دیگر متفاوت بوده و به مودم مخصوص خود نیاز دارند در این زمینه در صورت تمایل مطلب تفاوت های تکنولوژی ADSL با تکنولوژی  VDSL را مطالعه کنید.

نکته : دستگاه وایمکس یا مودم های TDL-TE بسیار شیبه به مودم های ADSL بوده فقط به جای استفاده از کابل تلفن ، برای انتقال اطلاعات از سیم کارت‌های مخصوص که در دستگاه قرار دارد استفاده می‌کنند ، که در مقایسه با مودم‌های ADSL  ، قیمت اینترنت در آن ها بالاتر است.

اکسس پوینت چیست؟

 

اکسز پوینت وسیله ای است که با یک کابل به سویچ وصل شده و امواج بیسیم را برای استفاده ی سایر دستگاه‌ها مانند کامپیوترها ، لپتاپ ها ، تلفن های همراه و … آماده می‌کند این دستگاه امواج بیسیم پر قدرت‌تری تا محدوده ی مثلاً ۲۰۰ متری برای کاربران فراهم می‌کند از دستگاه access point در برخی از کارخانه ها ، ادارات یا موسسات برای انتقال اطلاعات یا اشتراک گذاری اینترنت استفاده می‌شود.

قدرت ارسال و دریافت اطلاعات ، در اکسز پوینت های مختلف ، متفاوت است و خرید اکسز پوینت باید بر اساس نیازها انجام شود.  

 استفاده از این دستگاه شاید هزینه سنگین کابل کشی را تا حدودی کاهش دهد اما باید بدانیم که برای همه شبکه ها مناسب نیست همانطور که می‌دانید برای راه اندازی شبکه نیاز به خرید تجهیزات و رعایت استانداردهای شبکه به همراه تنظیماتی دقیق در کامپیوترها دارید .

قطعا در راه اندازی شبکه های کامپیوتری به دانش و تجربه ی کارشناسان کامپیوتر نیاز دارید ، برای نصب و راه اندازی شبکه  شما میتوانید سرویس حضوری ثبت کرده و از کارشناسان و پشتیبانان شبکه در شرکت رایانه کمک ، کمک بگیرید این شرکت با داشتن ده ها کارشناس و با بیشتر از ده سال تجربه در حل مشکلات رایانه ای ، مشکلات تلفن همراه و مشکلات شبکه ، همیشه در کنار شماست.

معرفی هاب ، سویچ و روتر

تفاوت مودم روتر و سوئیچ

 از شبکه های کامپیوتری در شرکت ها ادارات و موسسات علمی بسیار استفاده می‌شود  این شبکه ها اشتراک اطلاعات و اینترنت را آسانکرده و هزینه ها را کاهش می‌دهد  ، همانطور که می‌دانید در یک شبکه ، معمولا یک سرور داریم و تعدادی کلاینت که بارها به هم متصل می‌شوند ، در شبکه های متوسط و بزرگ حتما از کابل های شبکه و مسیر یاب های مختلف استفاده می‌شود ، این مسیر یاب ها در اتاقی مخصوص وجود داشته و  با خنک کننده های خنک می‌شوند البته در شبکه‌های کوچکتر از مسیر یاب های کوچک یا رومیزی استفاده می‌شود.

دستگاه هایی مانند هاب،سویچ ،روتر به مسیریابی و انتقال اطلاعات در یک شبکه کمک می‌کند که ما بر اساس نیاز یکی از این دستگاه ها را انتخاب می‌کنیم .

در ادامه هاب،سویچ یا روتر را معرفی کرده و تفاوت مودم روتر و سوئیچ را بررسی خواهیم کرد.

 تفاوت هاب و سوئیچ 

شاید مهمترین تفاوت هاب و  سوئیچ این نکته باشد ،  در شبکه داخلی زمانی که سرور اطلاعات را به هاب می‌فرستد ، هاب آن اطلاعات را برای تمام سیستم‌ها ارسال می‌کند تا سیستم مورد نظر اطلاعات خود را بر ‌دارد ، به همین دلیل یکی از بزرگترین مشکلات هاب بالا رفتن ترافیک در مسیرهای انتقال اطلاعات (کابل شبکه) است، البته هاب ها قیمت ارزان تری دارند .

در سوئیچ ، امکان ارسال اطلاعات برای یک مک آدرس ( آدرس یکتای کامپیوتر یا نود مورد نظر ) وجود دارد ، به زبانی ساده تر سویچ قابلیت شناسایی و تفکیک آدرس دستگاه های مختلف در یک شبکه را دارد و بر خلاف هاب اطلاعات فقط برای کامپیوتر مقصد فرستاده می‌شود.

بحث مسیر یابی یا پیدا کردن راه های انتقال سریع ، کوتاه و با کمترین ترافیک ،  بحث پیچیده ای در امور شبکه بوده و لايه ای به نام لایه ی انتقال ‌‌‌Transmissionمسئول ارسال اطلاعات ، دريافت اطلاعات و  رفع خطاهاي ايجاد شده در طول ارتباط است.

تفاوت سوئیچ و روتر

تفاوت مودم روتر و سوئیچ

از هاب و سویچ در شبکه های کامپیوتر بزرگ مانند ادارات، شرکت ها و سازمان ها استفاده می‌شود ، ممکن است در یک اداره سوئیچ های بسیار زیادی استفاده شود ، اما روتر کمی متفاوت بوده و برای مسیر یابی در شبکه‌های مختلف استفاده می‌شود . یکی از تفاوت های روتر و سویچ در اطمینان حاصل کردن از  رسیدن اطلاعات به مقصد است که روتر این نکته را کنترل می‌کند.

با مهمترین تفاوت مودم روتر و سوئیچ آشنا شوید ، مجموعهای از کابل های شبکه و سویچ ها یک شبکه بزرگ را می‌سازد و سوئیچ ها قدرت تبادل بسته ها یا اطلاعات را در بین شبکه‌های مختلف ندارند اما روترها این کار را به خوبی انجام می‌دهند.

تفاوت روتر و اکسز پوینت

تفاوت مودم روتر و سوئیچ را شرح دادیم حال تفاوت روتر و اکسس پوینت را برای شما توصیح می دهیم. روتر امکان کنترل دستگاه ها و یا مدیریت انتقال اطلاعات و در نتیجه راه اندازی شبکه را دارد و کامپیوترها یا سایر دستگاه‌ها از طریق امواج بی سیم یا به کمک کابل شبکه به یک دیگر متصل‌می‌شوند اما اکسز پوینت ها این ویژگی ها را نداشته و فقط به اتصال نودها یا دستگاه هایی از طریق امواج بیسیم به شبکه ها ، کمک کرده یا برای تقویت امواج بیسیم استفاده می‌شوند.

تفاوت مودم روتر و سوئیچ

تفاوت مودم روتر و سوئیچ

همانطور که اشاره شد مودم دستگاهی است که به ما برای اتصال به اینترنت کمک می‌کند و از طریق امواج بیسیم و یا باکابل ،  دستگاه ها به آن ها متصل می‌شوند.

برخی از روترها به مودم وصل شده  و داخل یک شبکه ، اینترنت را به اشتراک می‌گذارند ، که در نتیجه تعداد بیشتری رایانه یا تلفن همراه به آن می‌توانند متصل شوند . مهمترین تفاوت مودم و روتر این است که مودم دائما اطلاعات دیجیتال را به آنالوگ و اطلاعات آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کند اما روتر چنین قابلیتی ندارد.

شبکه کردن کامپیوترها از طریق امواج بیسیم بسیار آسان است ، در صورت تمایل مطلب شبکه کردن کامپیوتر با وایرلس را مطالعه کنید.

 کلام آخر

در این مطلب از آموزش های سایت نیودانش تفاوت مودم روتر و سوئیچ را بررسی کردیم تا به اینجا مودم ، هاب ، سویچ ، اکسس پوینت را بررسی کردیم این دستگاه ها و این اصطلاحات در بحث شبکه یا اینترنت شاید کمی پیچیده و خسته کنند باشد اما به زبانی ساده آن ها را خدمت شما عزیزان معرفی کردیم  و اکنون با تفاوت بین آن ها به خوبی آشنا هستید.

مطلب تفاوت مودم روتر و سوئیچ به اتمام رسید در صورت تمایل مطلب کارت شبکه چیست ؟ و مطلب اشتراک گذاری فایل در شبکه را نیز میتوانید مطالعه کنید. 

برای آشنایی با جذاب ترین تکنولوژی ها و ترفند ها گوشی و کامپیوتر عضو پیج اینستاگرام رایانه کمک شوید

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴٫۸ / ۵٫ تعداد امتیازات ۵

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

یک دیدگاه

  1. […] بیشتر روتر ها اگر از قابلیت isolation پشتیبانی کنند، در دفتر چه راهنما نوشته شده است، اما اگر نتوانستید از صحت این موضوع مطمئن شوید، می‌توانید از طریق بخش کامنت ها در زیر همین پست، نام و مدل مودم خودتان را برای ما ارسال کنید تا کارشناسان رایانه کمک شما را یاری کنند و از خدمات کامپیوتری رایگان برخوردار شوید. […]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید