تماس با کارشناس

تفاوت مودم روتر و سوئیچ

از مجموعه مطالب آموزشی

تفاوت سوئیچ، مودم، روتر و هاب در چیست؟

تفاوت مودم روتر و سوئیچ چیست ؟ آیا تا به حال به تفاوت این تجهیزات شبکه دقت کرده اید؟ روزانه بارها از طریق امواج وای فای به اینترنت و شبکه های مختلف متصل شده و از این شبکه جهانی استفاده می‌کنیم اما کمتر به مودم، روتر یا سوئیچ دقت داریم این تجهیزات و وسایل عملکردهای مختلفی دارند،  تفاوت مودم و سوئیچ  یکی از مواردی است که کاربران سوال می کنند. در ادامه بعد از معرفی آنها تفاوت سوئیچ، روتر و مودم را بررسی خواهیم کرد همراه رایانه کمک باشید.

✴️✴️تماس با کارشناسان فنی رایانه کمک  : ☎️از طریق تلفن ثابت 9099071540 و 📱 از طریق موبایل 0217129

 

برای درک بهتر مساله به سوالات و مشکلات کاربران رایانه کمک در این زمینه دقت کنید.

تفاوت مودم با روتر، اکسس پوینت و سوییچ در چیست؟

وظایف روتر چیست؟

از روتر  چه زمانی استفاده می‌شود؟

تفاوت بین هاب و سویچ چیست؟

مودم های ساده با مودم های TDL-TE چه تفاوتی دارند؟

تفاوت مودم و روتر چیست؟

اکسس پوینت ها چه کاربرد هایی دارند؟

تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا به  شرح  بیشتری از  تفاوت مودم و سوئیچ  و تفاوت مودم و روتر  ومزایای  لن ها بپردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانیم:

مودم چیست؟

سوییچ

روتر

اکسز پوینت چیست؟

معرفی هاب، سویچ و روتر

تفاوت هاب و سوئیچ

تفاوت سوئیچ و روتر

تفاوت روتر و اکسس پوینت

تفاوت مودم روتر و سوئیچ

سوالات کاربران در رابطه با تفاوت مودم روتر و سوئیچ

کلام آخر

 

 

 

مودم چیست؟

واژه مودم خلاصه شده عبارت ( modulator-demodulator) است که برای انتقال  سیگنال های دیجیتال بر روی خطوط تلفن آنالوگ به کار می رود. سیگنال های دیجیتال با کمک مودم به  سیگنال های انالو با فرکانس های متفاوت تبدیل و به مودم دیگری در نقطه دریافت منتقل می شوند. مودم دریافت کننده عکس فرآیند را انجام می دهد و برای کامپیوتری که به آن متصل است یک خروجی دیجیتال تولید می کند. مودم ها در قدیم  به شکل داخلی و خارجی به کامپیوترها متصل می شدند. تکنولوژی مودم ها در قدیم به گونه ای بوده که دو درگاه  برای اتصال به تلفن همراه داشتند. و سرعت پایینی هم داشتند با گذر زمان مودم ها پیشرفت کردند و امروزه  به ان ها روتر گفته می شود. روتر در واقع ترکیبی از مودم و روتر است. در یک کامپیوتر اطلاعات دیجیتالی مجموعه ای از صفر و یک هستند ، مودم این اطلاعات را دریافت می‌کند و آنها را به سیگنال هایی برای انتقال اطلاعات (در کابل تلفن و یا فیبرنوری ) تبدیل می‌کند، همچنین اطلاعات آنالوگ را نیز دریافت کرده و آن را به دیجیتال تبدیل می‌ کند. این اصلی ترین تفاوت مودم روتر و سوئیچ می باشد.

 

پیشنهاد مطلب: قرمز شدن چراغ اینترنت روی مودم

 

 

مودم های مختلفی را در بازار کامپیوتر مشاهده می‌کنیم برخی از مودم‌ها آنتن وایفای دارند تا سایر دستگاهها بدون نیاز به کابل، از طریق امواج وایفای به مودم متصل شوند البته امکان هک کردن شبکه های وایفای و سرقت اینترنت به آسانی وجود دارد پس باید به دنبال راههایی برای جلوگیری از هک شدن وایفای باشید.

تکنولوژی های فیبر نوری ، ADSL  و  VDSL هر کدام با یک دیگر متفاوت بوده و به مودم مخصوص خود نیاز دارند در این زمینه در صورت تمایل مطلب تفاوت های تکنولوژی ADSL با تکنولوژی  VDSL را مطالعه کنید.

نکته : دستگاه وایمکس یا مودم های TDL-TE بسیار شیبه به مودم های ADSL بوده فقط به جای استفاده از کابل تلفن ، برای انتقال اطلاعات از سیم کارت‌های مخصوص که در دستگاه قرار دارد استفاده می‌کنند ، که در مقایسه با مودم‌های ADSL  ، قیمت اینترنت در آن ها بالاتر است.

🟡شبکه های مبتنی بر نرم افزار sdn، کمک می کند تا مدیریت شبکه با نظارت و سهولت بیشتری انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله  Sdn چیست؟ رو از دست ندهید. 

سوییچ

سوییچ ها وسایلی هستند که برای اتصال کابلی دستگاه ها به یکدیگر استفاده می شوند. به طور کلی سوییچ باعث اتصال بین دستگاه های مختلف شبکه  به یکدیگر می شود. و از طرفی ارسال داده ها به این دستگاه ها نیز برعهده  سوییچ است. سوییچ برای ارسال داده ها به ادرس آی پی دستگاه گیرنده آن ها نیاز دارد که این آدرس آی پی را از روتر می گیرد. در واقع  برای استفاده از سوییچ داشتن روتر الزامی است. 

 

پیشنهاد مطلب: شبکه وایرلس  Wireless network چیست

روتر

روتر ها یکی دیگر از دستگاه های ارتباطی هستند. کار اصلی روترها مسیریابی در شبکه است. روترها با مشخص کردن مسیر بست ها باعث ایجاد شبکه اینترنت می شود. روترها عمل سیریابی را  با استفاده از ادرس آی پی دستگاه ها انجام می دهد. شبکه های محلی را روتر ها به وجود می اورند. این شبکه های محلی باعث تشکیل شبکه های وسیعی می شود ترکیب مودم و روتر دستگاه هایی هستند که علاوه بر کار مودم کار روتر را نیز انجام می دهند. مودم روترها با داشتن یک درگاه به نام DSL و داشتن پورت LAN و آنت های وای فای این کاربرد را دارند که دستگاه ها در حالت بی سیم به روترها متصل بشوند.

اکسز پوینت چیست؟

 

بیشتر بخوانیم: حل مشکل عدم اتصال به اینترنت با تغییر آی پی در گوشی آیفون

 

اکسس پوینت وسیله ای است که با یک کابل به سویچ وصل شده و امواج بیسیم را برای استفاده ی سایر دستگاه‌ها مانند کامپیوترها ، لپتاپ ها ، تلفن های همراه و … آماده می‌ کند این دستگاه امواج بیسیم پر قدرت‌تری تا محدوده ی مثلاً ۲۰۰ متری برای کاربران فراهم می‌کند از دستگاه access point در برخی از کارخانه ها ، ادارات یا موسسات برای انتقال اطلاعات یا اشتراک گذاری اینترنت استفاده می‌شود.

قدرت ارسال و دریافت اطلاعات، در اکسز پوینت های مختلف، متفاوت است و خرید اکسز پوینت باید بر اساس نیازها انجام شود.  

 استفاده از این دستگاه شاید هزینه سنگین کابل کشی را تا حدودی کاهش دهد اما باید بدانیم که برای همه شبکه ها مناسب نیست همانطور که می‌دانید برای راه اندازی شبکه نیاز به خرید تجهیزات و رعایت استانداردهای شبکه به همراه تنظیماتی دقیق در کامپیوترها دارید.

قطعا در راه اندازی شبکه های کامپیوتری به دانش و تجربه ی کارشناسان کامپیوتر نیاز دارید، برای نصب و راه اندازی شبکه شما میتوانید سرویس حضوری ثبت کرده و از کارشناسان و پشتیبانان شبکه در شرکت رایانه کمک ، کمک بگیرید این شرکت با داشتن ده ها کارشناس و با بیشتر از ده سال تجربه در حل مشکلات رایانه ای، مشکلات تلفن همراه و مشکلات شبکه، همیشه در کنار شماست.

معرفی هاب، سویچ و روتر

 

از شبکه های کامپیوتری در شرکت ها ادارات و موسسات علمی بسیار استفاده می‌شود  این شبکه ها اشتراک اطلاعات و اینترنت را آسانکرده و هزینه ها را کاهش می‌دهد، همانطور که می‌دانید در یک شبکه ، معمولا یک سرور داریم و تعدادی کلاینت که بارها به هم متصل می‌شوند، در شبکه های متوسط و بزرگ حتما از کابل های شبکه و مسیر یاب های مختلف استفاده می‌شود، این مسیر یاب ها در اتاقی مخصوص وجود داشته و با خنک کننده های خنک می‌شوند. البته در شبکه‌های کوچکتر از مسیر یاب های کوچک یا رومیزی استفاده می‌شود.

دستگاه هایی مانند هاب، سویچ ، روتر به مسیریابی و انتقال اطلاعات در یک شبکه کمک می‌کند که ما بر اساس نیاز یکی از این دستگاه ها را انتخاب می‌کنیم. در ادامه هاب،سویچ یا روتر را معرفی کرده و تفاوت مودم روتر و سوئیچ را بررسی خواهیم کرد.

🟡شبکه های مبتنی بر نرم افزار sdn، کمک می کند تا مدیریت شبکه با نظارت و سهولت بیشتری انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله  Sdn چیست؟ رو از دست ندهید. 

 تفاوت هاب و سوئیچ 

شاید مهمترین تفاوت هاب و  سوئیچ این نکته باشد، در شبکه داخلی زمانی که سرور اطلاعات را به هاب می‌فرستد، هاب آن اطلاعات را برای تمام سیستم‌ ها ارسال می‌کند تا سیستم مورد نظر اطلاعات خود را بر ‌دارد، به همین دلیل یکی از بزرگترین مشکلات هاب بالا رفتن ترافیک در مسیرهای انتقال اطلاعات (کابل شبکه) است، البته هاب ها قیمت ارزان تری دارند .

در سوئیچ ، امکان ارسال اطلاعات برای یک مک آدرس ( آدرس یکتای کامپیوتر یا نود مورد نظر ) وجود دارد، به زبانی ساده تر سویچ قابلیت شناسایی و تفکیک آدرس دستگاه های مختلف در یک شبکه را دارد و بر خلاف هاب اطلاعات فقط برای کامپیوتر مقصد فرستاده می‌شود.

بحث مسیر یابی یا پیدا کردن راه های انتقال سریع، کوتاه و با کمترین ترافیک،  بحث پیچیده ای در امور شبکه بوده و لايه ای به نام لایه ی انتقال ‌‌‌Transmission مسئول ارسال اطلاعات، دريافت اطلاعات و رفع خطاهاي ايجاد شده در طول ارتباط است.

 

بلدی مودم های TP LINK رو تنظیم کنی؟ آموزش کانفیگ مودم تی پی لینک

 

تفاوت سوئیچ و روتر

 

از هاب و سویچ در شبکه های کامپیوتر بزرگ مانند ادارات، شرکت ها و سازمان ها استفاده می‌شود، ممکن است در یک اداره سوئیچ های بسیار زیادی استفاده شود، اما روتر کمی متفاوت بوده و برای مسیر یابی در شبکه‌های مختلف استفاده می‌شود. یکی از تفاوت های روتر و سویچ در اطمینان حاصل کردن از رسیدن اطلاعات به مقصد است که روتر این نکته را کنترل می‌ کند.

با مهمترین تفاوت مودم روتر و سوئیچ آشنا شوید، مجموعه های از کابل های شبکه و سویچ ها یک شبکه بزرگ را می‌سازد و سوئیچ ها قدرت تبادل بسته ها یا اطلاعات را در بین شبکه‌های مختلف ندارند اما روترها این کار را به خوبی انجام می‌دهند.

 

میدونی چطوری دسترسی برنامه اضافی را به اینترنت ببندی؟ مقاله بستن دسترسی نرم افزار به اینترنت رو بخون

 

تفاوت روتر و اکسس پوینت

تفاوت مودم روتر و سوئیچ را شرح دادیم حال تفاوت روتر و اکسس پوینت را برای شما توصیح می دهیم. روتر امکان کنترل دستگاه ها و یا مدیریت انتقال اطلاعات و در نتیجه راه اندازی شبکه را دارد و کامپیوترها یا سایر دستگاه‌ها از طریق امواج بی سیم یا به کمک کابل شبکه به یک دیگر متصل‌می‌شوند اما اکسس پوینت ها این ویژگی ها را نداشته و فقط به اتصال نودها یا دستگاه هایی از طریق امواج بیسیم به شبکه ها، کمک کرده یا برای تقویت امواج بیسیم استفاده می‌شوند.

تفاوت مودم روتر و سوئیچ

 

همانطور که اشاره شد مودم دستگاهی است که به ما برای اتصال به اینترنت کمک می‌کند و از طریق امواج بیسیم و یا باکابل،  دستگاه ها به آن ها متصل می‌شوند. برخی از روترها به مودم وصل شده  و داخل یک شبکه ، اینترنت را به اشتراک می‌گذارند ، که در نتیجه تعداد بیشتری رایانه یا تلفن همراه به آن می‌توانند متصل شوند . مهمترین تفاوت مودم و روتر این است که مودم دائما اطلاعات دیجیتال را به آنالوگ و اطلاعات آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کند اما روتر چنین قابلیتی ندارد.

شبکه کردن کامپیوترها از طریق امواج بیسیم بسیار آسان است ، در صورت تمایل مطلب شبکه کردن کامپیوتر با وایرلس را مطالعه کنید.

 

 

 

سوالات کاربران در رابطه با تفاوت مودم روتر و سوئیچ

در این قسمت به تعدادی از سوالات کاربران در رابطه با تفاوت مودم و سوئیچ  پاسخ خواهیم داد. کارشناسان مجرب و متخصص رایانه کمک برای ارائه خدمات کامپیوتری خود از طریق تماس تلفنی و پاسخگویی آنلاین به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند

شما می توانید برای دریافت پاسخ سوال های خود از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره  0217129 با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید.

 

 پیشنهاد مطلب: هک شدن مودم برای همه کاربران باعث نگرانی می باشد، مقاله افزایش امنیت مودم را از دست ندهید. 

 

مودم، روتر و سوییچ چه  شباهت هایی با هم دارند؟

بارزترین شباهتی که  بین روتر ومودم و سوییچ می توان مثال زد این است که همه آن ها به کامپیوتر اجازه اتصال می دهد تا از طریق پروتکل اینترنت اتصال برقرار کند.

با استفاده از روتر می توان چند کامپیوتر را  به یکدیگر متصل کرد؟

بله. روتر اجاره اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر را می دهد. و همچنین این اجازه  را می دهد تا آن ها  یک اتصال به اینترنت مشترک داشته باشند.

کاربرد اصلی سوییچ چیه؟

سوییچ قابلیت روتر را گسترش می دهد. سوییچ  یک دستگاه است که فقط برای برقراری ارتباطات دستگاه ها در یک شبکه  طراحی شده است. سوییچ اطلاعات را  به مقصد ارسال می کند.

استفاده از سوییچ چه مزایایی دارد؟

- اگر شما از سوییچ استفاده کنید مزیت های زیر را شامل می شود:

  • حذف ترافیک اضافه بر شبکه
  • صرفه جویی در کابل کشی
  • صرفه جویی در هزینه
  • امکان به اشتراک گذاری سخت افزارهایی مانند پرینتر

 

 

کلام آخر

در این مطلب از آموزش های سایت نیودانش به بررسی اطلاعاتی درمورد تفاوت مودم روتر و سوئیچ را بررسی کردیم هاب، سویچ، اکسس پوینت را شرح دادیم. این دستگاه ها و این اصطلاحات در بحث شبکه یا اینترنت شاید کمی پیچیده و خسته کنند باشد اما به زبانی ساده آن ها را خدمت شما عزیزان معرفی کردیم  و اکنون با تفاوت بین آن ها به خوبی آشنا هستید.

مطلب تفاوت مودم روتر و سوئیچ به اتمام رسید در صورت تمایل مطلب کارت شبکه چیست ؟ و مطلب اشتراک گذاری فایل در شبکه را نیز میتوانید مطالعه کنید. برای آشنایی با جذاب ترین تکنولوژی ها و ترفند ها گوشی و کامپیوتر عضو پیج اینستاگرام رایانه کمک شوید. برای تماس با رایانه کمک میتوانید از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره  0217129 تماس حاصل فرمایید.

 

📌نکته مهم قابل توجه کاربر گرامی: محتوای این صفحه صرفاً برای اطلاع رسانی است و هدف از انتشار این مطالب به هیچ وجه توصیه فنی، تخصصی یا حقوقی نیست، در صورتی که تسلط کافی برای انجام موارد فنی مقاله ندارید حتما از کارشناس فنی کمک بگیرید.

 

 

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد