۳ روش بکاپ گرفتن و بازیابی اطلاعات مک بوک

از مجموعه مطالب آموزشی

بک آپ گرفتن از Mac book، یکی از کارهایی که لازمه در لیست کارهای روزمره اون هم با الویت بالا بنویسیم، ممکن هرگز برای فایل های ما اتفاقی نیوفته و یا امکان دارد هرگز این فایل ها پاک نشود و یا اتفاقی برای حافظه دستگاه مک شما پیش نیآید اما شما هم مثل من میدانید که ما در مک بوک محدودیت فضای حافظه داریم

نکته اول این است که با تهیه بک آپ میتوانیم اطلاعاتی که نیاز نیست دم دست باشد را به یک حافظه دیگر انتقال دهیم و علاوه بر اون اگر  دقیقا در یک زمان نامناسب اطلاعات روی مک بوک و یا آی مک ما پاک شود چه؟! قطعا از اینکه کاملا به موقع یک بک آپ تهیه کردیم خوشحال میشیم، بنابراین در این مقاله که از طرف کارشناسان مک شرکت رایانه کمک برای شما عزیزان نوشته شده است تصمیم گرفتیم شما را با انواع بک آپ گیری در مک آشنا کنیم تا انتهای این مقاله همراه رایانه کمک باشید.

چرا لازم است از اطلاعات مک پشتیبان گیری کنیم؟

 تهیه نسخه پشتیبان از Mac فواید بسیاری دارد اولا اینکار زمان زیادی از ما نمیگیرد اما از آنجایی که از دست دادن اطلاعات میتواند برای همه ما دردسر ساز باشد، وجود یک بک آپ میتواند ما را از یک گرفتاری بزرگ نجات دهد!!! همچنین زمانی که یک نسخه پشتیبان کامل از مک تهیه میکنید به راحتی میتوانید اطلاعات ، فایل ها و نرم افزار ها را به یک مک جدید در چند دقیقه انتقال دهید، ممکن است بگوییم من از iCloud استفاده میکنم و اطلاعات مهم من بر روی فضاهای ابری دیگر مانند دراپ باکس و گوگل درایو ذخیره شده است ، گرفتن نسخه پشتیبان خیلی نیاز نمیشود! اما فراموش نکنید که فضاهای ابری تمامی اطلاعات شما را ذخیره نمیکنند اما زمانی که یک بک اپ از Mac تهیه میکنید به راحتی میتوانید تمامی اطلاعات حتی نرم افزار ها ، حتی تنظیمات را سیو کنید در این مقاله ما شما را با برنامه ی Time Machine که اپل در سیستم عامل خود گنجانده است آشنا میکنیم تا بدون هیچ دردسری بتوانید یک بک آپ بدون عیب و نقص از سیسم خود تهیه کنید، تهیه این نسخه پشیبان فقط چند دقیقه زمان میگیرد!!! در ادامه شما با نحوه بک آپ گیری از مک در iCloud   و با استفاده  از Time Machine خواهید شد اما پیشنهاد ما به عنوان کارشناس به شما استفاده از برنامه Time Machine برای تهیه نسخه پشتیبان از دستگاه مک است چرا که iCloud از تمامی اطلاعات شما نمیتواند بک آپ تهیه کند!

ده دلیل مهم که چرا باید از مک خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم؟

ممکن فکر کنید در حال نصحیت کردن شما هستم اما اینطور نیست بعد از اینکه این ده دلیل را بخوانید متوجه میشوید که لازمه همین الان از مک بوک خودتون یک نسخه پشتیبان تهیه کنید هر چند اگر در حال مطالعه این مقاله هستید احتمالا کابوس از دست دادن اطلاعات مک بوکتان را پشت سر گذاشتید و یا ممکن است مک بوک یکی از دوستان شما خیلی ناگهانی خراب شده است و اطلاعات خود را به کلی از دست داده است و حالا شما نمیخواهید این اتفاق برای شما هم بیوفتد!

1-اگر به هر دلیلی مایعی بر روی دستگاه مک بوک ریخته شود امکان آسیب به ssd وجوددارد و این موضوع بازیابی اطلاعات را تقریبا غیر قابل امکان میکند.

2-اگر مک بوک شما دزدیده شود و یا گم شود زمانی که یک بک اپ کامل از مک بوک خود تهیه کرده باشید در زمان کوتاهی میتواند اطلاعات خود را بر روی دستگاه جدید بازیابی کنید.

3-به ندرت پیش میآد که مک بوک به بد افزار و یا ویروسی مبتلا شود اما اگر این اتفاق بیوفتد میتوانید پس از اسکن کردن و حتی فرمت کردن دستگاه دوباره تمامی اطلاعات مک بوک خود را بازیابی کنید.

4-اگر به روز رسانی در پیش دارید حتما یک بک اپ تهیه کنید

5-میتوانید به اسناد قدیمی و نسخه های اسنادی که ویرایش نشده اند دسترسی داشته باشید

6-درست است ممکن است همه چیز را با iCloud همگام سازی کرده باشید اما آیا میتوانید نرم افزار های خود را نیز در آیکلود ذخیره کنید؟!

7-زمانی که یک دستگاه مک جدید میخرید در کمترین زمان راه اندازی میکنید

8- عکس ها و فایل های شما بدون هیچ استرسی ذخیره میشود

9-در صورت هر گونه آسیب سخت افزاری دیگر نگران اطلاعات خود نیستید!

10-روی هر دستگاه مک دیگری به راحتی به اطلاعات خود درسترسی خواهید داشت

فکر میکنم الان دیگه دلیل کافی برای گرفتن یک بک اپ از دستگاه مک خود داشته باشیم پس بدون معطلی به سراغ مقایسه دو نرم افزار اصلی برای بکاپ گرفتن از مک بوک برویم و سپس کار با هر کدام را یاد بگیریم .

برای گرفتن بکاپ در مک از  Time Machine استفاده کنیم یا iCloud

iCloud و Time Machine هر دو راه هایی برای ذخیره سازی اطلاعات دستگاه Mac به شمار میروند اما Time Machine این امکان را برای ما فراهم میکند که یک بک آپ محلی بر روی یک درایو خارجی تهیه کنیم مثلا بر روی یک هارد اکسترنال میتوانید بکاپ مک خود را ذخیره کنید ، در صورتی که زمانی که از iCloud استفاده میکنیم فقط میتوانیم فایل های خود را به صورت آنلاین بر روی سروهای اپل آپلود کنیم و نگهداری کنیم

در ضمن زمانی که شما با استفاده از Time Machine بکاپ گیری میکنید میتوانید از تمامی اطلاعات حتی نرم افزار های خود نیز نسخه پشتیبان تهیه کنید، حتی میتوانید تنظیمات سیستم خود را نیز به زمانی که در حال تهیه بک اپ بودین برگردانید این بدان معناست که اگر نیاز به بازیابی نسخه پشیبان مک خود داشته باشید هیچ چیزی برای از دست دادن ندارید!!!

همچنین Time Machine میتواند به صورت خودکار نسخه های پشتیبانی در زمان های مختلف را برای شما تهیه کند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

  اما در ایکلود چنین امکانی برای ما فراهم نیست زمانی که ما دستگاه خود را با آیکلود همگام سازی میکنیم فقط میتوانیم فای های خاص را در آن ذخیره کنیم این فایل ها شامل دسکتاپ، اسناد، عکس‌ها، تقویم، یادآوری‌ها و موارد دیگر می‌شود.با توجه به این موارد گوگل درایور به گزینه نامناسبی برای تهیه نسخه پشتیبان از مک تبدیل شده است.

نکته ی دیگر این است که مهم نیست چقدر فضای ذخیره سازی در iCloud داریم این امکان برای ما فراهم نشده است که به Time Machine بگوییم یک نسخه پشتیبان را در آیکلود ما ذخیره کند اپل چنین امکانی را فراهم نکرده است !

 

 چرا برای بکاپ گرفتن از مک بوک از Time Machine استفاده کنیم؟

چرا ما به عنوان کارشناس مک از شما میخواهیم از این نرم افزار برای بکاپ گیری استفاده کنید چون چندین دلیل را در بالا با هم بررسی کردیم و حالا میخواهیم یکی از مهم ترین دلایل را بیان کنیم ، Time Machine میتواند به صورت دوره ای از اطلاعات شما بکاپ تهیه کند ، اگر شما یک هارد اکسترنال یا یک ssd بر روی سیتم خود متصل کنید معمولا پیغامی از Time Machine بر روی صفحه مک ظاهر میشود مبنی بر اینکه : آیا میخواهید از درایو متصل شده برای Time Machine استفاده کنید ؟ این به این معنی اس که آیا Time Machine برای بکاپ گیری از این درایو استفاده کند یا خیر ؟

حالا زمانی که Time Machine را راه اندازی میکنیم ابتدا در 24 ساعت اول هر یک ساعت یک بک آپ تهیه میکند ، پس از آن یک نسخه روزانه تهیه میکند و سپس نسخه های بکاپ هفتگی و ماهیانه را برای شما تهیه میکند و داخل هارد اکسترنال و یا ssd متصل به سیستم ذخیره میکند! این کار را اینقدر ادامه میدهد تا حجم درایو مورد نظر تمام شده باشد و دیگر امکان تهیه نسخه پشتیبان وجود نداشته باشدو پس از آن شروع به حذف قدیمی ترین نسخه های پشتیبان میکند تا فضا را برای گرفتن بک آپ های جدید باز کند.

نکته : از آنجایی که Time Machine چندین نسخه پشتیبان تهیه میکند بهتر است حجم هارد اکسترنال متصل شده به مک چیزی حدود یک و نیم برابر تا دو برابر فضای داخلی مک در نظر گرفته شود ، برای مثال اگر مک شما 512 گیگابایت فضای ذخیره سازی دارد، یک درایو 1 ترابایتی نیاز خواهید داشت.

یه چه طریقی میتوانیم اطلاعات بک آپ گرفته شده مک را ذخیره کنیم ؟

1-میتوانید از USB استفاده کنید ، البته اگر به انداز ه کافی فضا داشته باشد، Thunderbolt یا FireWire نیز میتوانند گزینه های خوبی باشند

2- میتوانید از دستگاه ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) که از Time Machine از طریق SMB پشتیبانی می شود استفاده کنید.

3-متوانید از یک درایو خارجی متصل به یک ایستگاه پایه  مثل یک هاردی که به مودم متصل است استفاده کنید و یا AirPort Extreme (802.11ac) یا کپسول زمان AirPort

در مقالات قبلی به موضوعات ” آموزش ریست فکتوری مک بوک ” و ” حل مشکل بالا نیامدن مک بوک ” اشاره کردیم اما در این مقاله قصد داریم شما را با ” آموزش بکاپ گرفتن از اطلاعات مک بوک ” آشنا کنیم پس با تیم فنی رایانه کمک همراه باشید.

برخی از سوالات کاربران در زمینه backup گرفتن از MacBook

 

در ابتدا نظر شما را به برخی از سوالات کاربران که در این زمینه از کارشناسان ما پرسیده اند، جلب میکنم.

  • چطوری از عکس ها و فیلم ها یا فایل های داخل مک بوک بکاپ بگیرم؟
  • کار با برنامه machine time چگونه است؟
  • چرا باید از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم؟
  • آموزش کار با ماشین زمان و برگرداندن اطلاعات مک بوک

اکنون به بررسی تمامی این سوالات میپردازیم.

ماشین زمان (Time Machine) در مک بوک چیست و چه کاربردی دارد؟

اپل با استفاده از قابلیت Time Machine به شما این امکان را می دهد تا از کل سیستم خود پشتیبان تهیه کرده و در هر زمانی مک بوک خود را بازیابی کنید.

استفاده از این ابزار بسیار آسان است و جزو یکی از ترفند های مک بوک به کار می آید که تمام کاربران این پلتفرم باید به آن مسلط باشند.

ویژگی های مهم backup  از MacBook با برنامه ماشین زمان (Time Machine)

علت این که کارشناسان رایانه کمک استفاده از قابلیت Time Machine را به جای برنامه های متفرقه برای بکاپ گیری از اطلاعات MacBook پیشنهاد می‌کنند این است که ویژگی های منحصر به فرد این برنامه باعث می‌شود شما هیچ نیازی به برنامه های دیگر نداشته باشید.

همچنین امکان پشتیبان گیری دستی و خودکار در این برنامه وجود دارد، که در ادامه به آموزش استفاده از تایم ماشین برای تهیه نسخه پشتیبان از مک در روش های مختلف آشنا میشویم.

چگونه با استفاده از ماشین زمان از Mac خود پشتیبان تهیه کنیم?

در اولین روش به آموزش بکاپ گرفتن از اطلاعات مک بوک در هارد خارجی میپردازیم، زیرا از متداول ترین سوالات و مشکلات کامپیوتری کاربران بوده و از طرف دیگر بیشتر افراد سعی می‌کنند برای بکاپ گرفتن از mac ، در همان ابتدا اطلاعات را به  هارد External انتقال دهند.

 

برای این کار ابتدا هارد درایو خارجی خود را به مک متصل کنید و مطمئن شوید که آیکن آن بر روی دسکتاپ آمده باشد.

حالا در مک به قسمت System Preferences بروید.

اکنون ویژگی Time Machine در macbook را انتخاب کرده و در آخر گزینه Select Backup Disk را انتخاب کنید.

در آخر درایو خود را انتخاب کرده و گزینه  use disk را انتخاب کنید تا بکاپ به آن منتقل شود.

 

نکته: توجه داشته باشید که فرمت نوشتاری هارد شما با Mac هم‌خوانی داشته باشد در غیر این صورت لازم است یک بار هارد را فرمت کرده و format ذخیره سازی آن را تغییر دهید.

چگونه  نسخه پشتیبان Time Machine  را به یک macbook دیگر انتقال دهیم؟

یکی دیگر از مزیت های کار با ماشین زمان  mac این است می‌توان دو مک بوک را به هم متصل کرد و به صورت کامل اطلاعات را بکاپ گرفت.

البته در برخی قسمت ها نیاز به یک سری برنامه های خاص هم دارید که در آموزش بکاپ گرفتن از اطلاعات مک بوک به macbook ، به آن می‌پردازیم.

برای آموزش چگونگی تهیه پشتیبان از مک در این روش ابتدا لازم است هر دو مک بوک را با کابل به هم متصل کنید.

سپس بر روی دیوایسی که قرار است اطلاعات backup  در آن ذخیره شود، یک پوشه ایجاد کنید.

 

حالا با هر دو دستگاه وارد برنامه finder مک بوک شوید، و قابلیت find هر دو دیوایس را روشن کنید.

پس از یافتن هر دو دیوایس توسط یکدیگر نام کاربری و رمز عبور یکی از مک ها را برای اتصال به دیگری وارد کنید.

 

اکنون پوشه که ایجاد کرده اید را مشاهده می‌کنید.

 

در این مرحله از آموزش استفاده از تایم ماشین برای پشتیبان گرفتن فایل در مک بوک و سپس انتقال آن به Mac دیگر؛ کافی است دیوایس دیگر را انتخاب کرده و بر روی Use Disk کلیک کنید.

 حالا از شما خواسته می‌شود که نام کاربری و رمز عبور مک بوک مقصد را وارد کنید.

پس از وارد کردن اطلاعات مک بوک شما به صورت خودکار آماده پشتیبان گیری می‌شود.

نکته: اگر در هر بخش از این عملیات با مشکل یا سوال خاصی روبرو شدید، می‌توانید از بخش نظرات با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید و از خدمات کامپیوتری آنلاین ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

بکاپ های گرفته شده با ماشین زمان تا چه زمانی نگهداری میشوند؟

 

به طور پیشفرض در بکاپ گرفتن و بازیابی اطلاعات مک بوک اطلاعات بکاپ گرفته شده بر اساس فضای آن در دیسک مشخص می‌شوند و از طرفی دیگر کاربر هم می‌تواند در مدت زمان آن دخیل باشد.

این برنامه به شما اجازه می‌دهد که از بکاپ یک روزه تا ماهیانه دسترسی داشته باشید.

همچنین با سیستم پشتیبان گیری خودکار می‌توانید زمان خاصی مشخص کنید تا سیستم به صورت خودکار در زمان بکاپ گیری مجدد نسخه قدیمی تر را حذف کند تا با کمبود فضا در مک بوک روبرو نشوید.

نکته: اگر نمی خواهید نسخه های پشتیبان به طور خودکار انجام شود ، گزینه « Back Up Automatically » را بردارید.

 

نکته: همچنین می‌توانید از طریق بخش تنظیمات این بخش، به سیستم دستور دهید در زمان شارژ شدن دستگاه، سیستم عامل به صورت خودکار فرایند backup را آغاز کند.

برای این کار در همین بخش، روی Options انتخاب کرده و این گزینه را فعال کنید.

 

  1. آموزش نحوه پشتیبان گیری دستی با ماشین زمان (Time Machine) در مک بوک

برخی کاربران هستند که علاقه چندانی به پشتیبان گیری خودکار ندارند و فقط در مواقع نیاز اقدام به انجام این کار می‌کنند.

 نحوه کار با ماشین زمان به صورت دستی آسان است و فقط لازم است موارد زیر را انجام دهید.

 

برای پشتیبان گیری دستی وارد ماشین زمان شده و back up now را انتخاب کنید.

سپس درایو مورد نظر خود را مشخص کرده و گزینه پشتیبانی را انتخاب کنید.

پیشنهاد میکنم برای یادگیری ترفند های کامپیوتری جدید، پیج اینستاگرام و اپارات رایانه کمک را دنبال کنید.

 

چگونه بکاپ کرفته شده با تایم ماشین در مک را بازگردانیم ؟

در قسمت بالا سعی کردیم به آموزش بکاپ گرفتن از اطلاعات مک بوک بپردازیم.

اما اکنون وقت آن است که بدانیم چگونه اطلاعات پشتیبانی گرفته شده از مک بوک با برنامه ماشین زمان را برگردانیم.

 

برای بازیابی کامل فایل پشتیبان گیری شده، دیسک پشتیبان time machine خود را به مک متصل کنید.

نکته: اگر نسخه پشتیبان از اشتراک شبکه است ، مطمئن شوید که Mac شما در همان شبکه است.

اکنون باید سیستم عامل دستگاه را حذف کرده و پس از نصب مجدد آن، داده های موجود را با استفاده از Migration Assistant به قسمت های مورد نظر آن انتقال دهید.

برا این کار وارد  Time Machine شده و بر روی continue کلیک کنید.

سپس رسانه پشتیبان گیری Time Machine خود را انتخاب کرده و روی ادامه کلیک کنید.

نکته: اگر اطلاعاتی دارید که علاقه ندارید بازیابی شود کافیست تیک کنار آنرا غیر فعال کنید.

در آخر باید username  و password اکانت خود را وارد کنید.

حالا باید منتظر بمانید تا اطلاعات به صورت کامل بازیابی و منتقل شود.

 

 

نحوه پشتیبان گیری از فایل های سیستم مک در iCloud Drive

هر چند تهیه بکاپ در آیکلود یکی از روش های ساده برای داشتن نسخه پشتیبان از اطلاعات است اما ما این روش را به عنوان یک روش اصلی پشتیبان گیری اطلاعات مک توصیه نمیکنیم اما به عنوان یک راه حل جانبی خوب است که در این رابطه هم اطلاعات خود را افزایش دهید.

ایجاد یک نسخه پستیبان به صورت دستی و آپلود در iCloud Drive

میتوانیم هر فایلی که مد نظرما است را بک آپ گیری کنیم و آن را داخل پوشه iCloud Drive قرار دهیم ، بنابراین هر فایلی را که میخواهیم به عنوان بکاپ مک نگهداری کنیم در فایل های iCloud Drive آپلود کنیم تا در صورت نیاز بازیابی این نسخه پشتیبان در اختیار ما قرار داده شود.

همچنین میتوانیم به پوشه های System، Applications، Library یا User در Finder برویم و این فای ها را در پوشه iCloud Drive کپی کنیم با همین کار به این سادگی یک نسخه پشتیبان از مک خود تهیه کرده اید.

نکته : زمانی که در حال آپلود این فایل ها در آیکلود هستید نیاز به فضای کافی برای انجام اینکار دارید چرا که در حین آپلود شدن از فضای داخلی مک شما استفاده میکند اما پس از آپلود کردن میتوانید بر روی هر فایلی که مد نظرتان است کنترل کلیک کنید و حذف دانلود را انتخاب کنید در اینصورت فضای اشغال شده از مک بوک بازگردانی میشود.در این حالت هر زمانی که تغییرات قابل توجهی در مک بوک خود ایجاد کردین و فایل های جدیدی را کپی کردین لازم است که مجدد مراحل را برای گرفتن نسخه بکاپ در iCloud Drive انجام دهید 

استفاده از نرم افزار جانبی برای پشتیبان گیری از مک بوک

 

میتوانید از نرم افزار  Backblaze برای پشتیبان گیری اطلاعات ذخیره شده روی مک بوک خود استفاده کنید این سرویس این اجازه را به ما میدهد که به جای اینکه به صورت دستی فایل ها را داخل iCloud Drive  کپی کنیم با خرید این سرویم بتوانیم به صورت اتومات بکاپ گیری از اطلاعات مک بوک بر روی  iCloud Drive را انجام دهیم  

 

با استفاده از سرویس Backblaze میتوانید از هر فایل موجود بر روی مک بوک خود در فضای ابری نسخه پشتیبان تهیه کنید ، که این کار را به همراه time machineا انجام میدهد، و این امکان وجود دارد که فایل های شما تا یک سال نگهداری شود. 

 

سخن پایانی

 در آخر ممنونیم که تا پایان مقاله ” بکاپ گرفتن و بازیابی اطلاعات مک بوک ” همراه ما بودید، امیدوارم اطلاعات داده شده توانسته باشد شما را در زمینه چگونگی راه اندازی ماشین زمان، بکاپ گیری و بازگردانی اطلاعات در مک کمک کرده باشد.

در هر قسمت اگر با سوال یا ابهامی روبرو شدید، برای حل مشکلات کامپیوتری و موبایلی خود میتوانید با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ یا ۰۲۱۷۱۲۹ تماس گرفته و از ما خدمات کامپیوتر آنلاین و تلفنی دریافت کنید.

 

چقدر این مطلب مفید بود ؟

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد