تماس با کارشناس

عینک کامپیوتر چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟

از مجموعه مطالب آموزشی

عینک کامپیوتر چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟ بسیاری از افراد همان طور که به سلامت پوست و مو خود اهمیت می‌دهند، اصلا توجه‌ای به سلامت چشمان خود در برابر نور های مُضری نمایشگر های گوشی و کامپیوتر ندارند.

اگر روند رفتاری خود را در طول یک روز زیر ذره‌بین قرار دهیم، متوجه می‌شویم ساعت ها طولانی در حال تماشا نمایشگرهای وسایل الکترونیکی مانند (کامپیوتر، گوشی، تلویزیون) هستیم و سعی می‌کنید با استفاده از این وسایل فعالیت های خود را انجام دهیم.

همین موضوع باعث می‌شود که اصلا به چشم های خود در مقابل پرتو های مضری که طولانی مدت باعث عوارضی مانند ( کم دید شدن، خشگی چشم و…) توجهی نداشته باشیم، اما نگران نباشید زیرا با استفاده از عینک های مخصوص کامپیوتر می‌توانیم تا حد زیادی جلوی انواع بیماری هاو عارضه ها چشمی را بگیرید.

پس با تیم فنی رایانه کمک همراه ما باشید تا متوجه شویم که عینک کامپیوتر چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟

عینک مخصوص کامپیوتر یا لپ تاپ چیست؟

به طور کلی عینک ها در دسته بندی های مختلفی نظیر ( طبی، آفتابی، جوشکاری و…) طراحی و تولید می‌شوند و هر کدام مشتری های خاص خود را دارند به عنوان مثال افرادی که دید خوبی ندارند از عینک های طبی استفاده می‌کنند، و یا افراد برای جلوگیری از پرتوهای اضافی نور خورشید لازم است عینک های افتابی بزنند.

دقیقا به همین دلیل است که دسته بندی “عینک های کامپیوتر” برای افرادی که بیش از حد در مقابل مانیتور کامپیوتر یا گوشی هستند ساخته شده اند.

در واقع عینک کامپیوتر به شکلی طراحی شده است که می‌تواند جلوی نور و پرتوهای رنگی اضافی که از مانیتور ساطع می‌شود و به مرور زمان بر روی دید تاثیر می‌گذارد را جذب کند و مانع ورود آنها به درون چشم شما شود.

چرا باید از عینک کامپیوتر استفاده کنید؟

دلیل استفاده از عینک کامپیوتر چیست ؟ یکی از عمده دلایل نگاه کردن به نمایشکر های مختلف، مشکلات بینایی است، طبق بررسی های انجام شده، حدود ۹۰ درصد مردم ایران اطلاعاتی در مورد پرتوهای نمایشگر های گوشی موبایل، تبلت، لپ تاپ یا تلویزیون و… ندارند و از چشمان خود را برابر این موارد محافطت نمی‌کنند.

به همین دلیل در طولانی مدت افرادی که به نمایشگر های وسایل الکترونیکی خیره می‌شوند دچار بیماری های مانند ( کشیدگی عضلات چشم، خشک‌شدن یا قرمزی، سردرد، درد پشت، درد گردن یا خشکی گردن، خصوصا تاری دید) روبرو می‌شوند.

به همین دلیل بهتر است روند رفتاری استفاده از وسایل الکترونیکی خود را زیر نظر بگیرید و اگر زمان زیادی را از گوشی خود استفاده می‌کنید و یا علائم بالا را دارید حتما یک عینک کامپیوتر تهیه کنید.

عینک کامپیوتر چگونه کار میکند؟ و چه کاربردی دارند؟

به طور کلی، عینک های کامپیوتر فقط خصوص این کار ساخته شده اند و موادی که درون قسمت شیشه ای آن استفاده می‌شود، از جنس موادی است که باعث می‌شود طول موج های رنگی و اشاره های مضر و اضافی مانیتور های امروزی را تا حد ممکن از خود عبور ندهند.

همین مورد باعث می‌شود تا چشمان شما در طولانی مدت دچار مشکل نشود و بتوانید ساعت های طولانی از دستگاه خود استفاده کنید.

البته جنس به کار رفته درون قسمت شیشه ای عینک های مخصوص گوشی و کامپیوتر، بسته به قیمت آنها متفاوت است که کاربران می‌توانند متناسب با بودجه خود عینک مورد نظر خود را بررسی و سفارش دهند که در ادامه به این موضوع میپردازیم.

اجزا تشکیل دهنده عینک های کامپیوتر از چیست؟

در این قسمت به بخش های مختلف عینک کامپیوتر اصل می‌پردازیم.

۱ . جنس فریم دور عینک های کامپیوتر:

به دلیل این که افراد درون خانه یا محل کار از این عینک ها استفاده می‌کند، رنگ و شکل آنها تقریبا بسیار ساده طراحی می‌شود و جنس آنها اغلب از مُشتقات پلاستیک با فلز است.

همچنین رنگ بندی آنها علاوه بر رنگ سفید و سیاه هستند، تعداد کمی در طرح ها و رنگ ها فانتزی تولید می‌شوند.

۲ . پوشش ضدانعکاسی (AR) عینک مخصوص نمایشگر:

بخشی از قسمت رویی شیشه های این گونه عینگ ها را با مواد خاصی ضد انعکاسی می‌کنند تا میزان نور ساطع شده از نمایشگر دستگاه شما کاهش پیدا کرده و به اندازه کافی وارد دریچه دیافراگم چشم شما شود.

در  واقع جنس اصلی شیشه عینک های کامپیوتر از طَلق های ساده تشکیل شده که سطح آن با پوشش ضد انعکاس بر روی آن سوار شده، وگرنه اگر این پوشش را حذف کنید انگار وارد یک فروشگاه خرید عینک ساده شده اید و یک عینک ساده بر روی چشمان خود زده اید.

معمولا عینک‌های قدیمی‌تر پوشش‌های انعکاسی ارزان‌تری دارند و همین موضوع یکی از دلایل خستگی چشم و مشکلات بینایی است اما امروزه به لطف تکنولوژی جدید این گونه شیشه های عینک توسط کمپانی قدرتمند Gunnar و Ambr Eyewear ساخته می‌‎شود و در زمان اسمبل کردن درون عینک قرار می‌گیرند.

۳ . رنگ شیشه عینک مخصوص لپ تاپ و کامپیوتر:

طبق تحقیقات انجام شده، حدود ۴۰ درصد از افراد در طول شب تا صبح از کامپیوتر یا گوشی خود استفاده می‌کنند و چون شب همه جا تاریک است و صفحه نمایش بیشتر با رنگ های آبی و سفید همه چیز را به شما نمایش می‌دهد، قرنیه چشم به شدت اذیت می‌شود.

به همین دلیل شیشه های عینک های کامپیوتری که امروزه طراحی می‌شوند از یک رنگ خاص استفاده می‌کنند تا باعث افزایش کنتراست رنگ های شود.

اغلب این شیشه ها به رنگ زرد یا قهوه ای روشن است، اما ممکن است رنگ های دیگر آن را در فروشگاه‌ها مشاهده کنید. با این کار شیشه رنگی، طیف های رنک سفید و آبی را به دیگر رنگ ها تغییر می‌دهد تا باعث افزایش کیفیت و مشاهده بی عیب همه جزئیات شود (دقیقا همان کاری که عینک دودی با نور خورشید انجام می‌دهد)

نور آبی صفحه‌‌نمایش چه تأثیری بر چشم‌ها می‌گذارد؟

این موضوع را می‌توانید به صورت عملی خودتان تجربه کنید، در شب زمانی که همه جا تقریبا تاریک است، با گوشی خود یا کامپیوتر کار کنید، بعد از مدتی متوجه درد و خستگی ناشی از نور را در چشمان خود حس می‌کنید، این دقیقا همان طیف نور آبی و سفید است که چشم شما را تحت فشار قرار می‌دهد.

 در سال های اخیر مطالعات مختلفی توسط پزشگان بر روی این موضوع شده است که نور آبی مانیتور ها حتی می‌تواند باعث کوری دائم شود، به همین دلیل داشتن یک عینک کامپیوتر اصل می‌تواند تا حد بسیاری جلوی این گونه مشکلات را بگیرد.

نکته: اگر در هر بخش از این مقاله با مشکل یا سوال خاصی روبرو شدید، می‌توانید از بخش نظرات با کارشناسان ما در ارتباط باشید و خدمات کامپیوتری آنلاین و رایگان دریافت کنید یا با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ تماس بگیرید.

آیا همه افراد نیاز نیازمند عینک های مخصوص مانیتور هستند؟

البته که نه، نیازی نیست همه افراد از این گونه عینک ها استفاده کنند مثلا افرادی که در طول روز کمتر از ۳ ساعت با گوشی کار می‌کنند یا خیلی کم به تماشا تلویزیون یا کامپیوتر می‌نشینند، الزامی به داشتن این گونه عینک ها ندارند.

اما اگر کار اصلی شما با کامپیوتر یا موبایل است و زمان زیادی از آنها استفاده می‌کنید (بیش از ۷ ساعت در طول روز) پیشنهاد می‌شود حتما از عینک های مخصوص کامپیوتر استفاده کنید تا در طولانی مدت با مشکلاتی مانند (تاری دید، سردرد، خشکی چشم و….) روبرو نشوید.

چرا عینک‌های کامپیوتر فیک به ‌نظر می‌رسند؟

اگر به شکل و شمایل این گونه عینک ها نگاه کنید، با یک طرح بسیار ساده و سبک روبرو هستید و زمانی که آن را بر روی چشمان خود می‌گذارید، متوجه تغییر خاصی نمی‌شوید.

به همین دلیل برخی افراد فکر می‌کنند این گونه عینک ها هیچ کاری انجام نمی‌دهند و صرفا تقلبی هستند اما کاربرد آنها بیشتر بر روی پرتو های ساطع شده از مانیتورهای مختلف است که ما آنها را نمی‌بینینم، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در وهله اول حتما عینک خود را از یک فروشگاه مطمئن خریداری کنید تا مطمئن باشید که عینک کامپیوتر فیک خریداری نکرده اید.

و در وهله دوم، لازم نیست پس از استفاده آن تغییراتی در دید خود مشاهده کنید زیرا همان طور که کفته شد، کار این عینک شکست و یا جذب کردن نور های مضر به خود است تا به چشمان شما نفوذ نکند.

آیا می‌توان عینک طبی را به عینک کامپیوتر تبدیل کرد؟

اگر فرد عینکی هستید، بله روش های مختلفی برای تبدیل عینک طبی به عینک کامپیوتر برای جلوگیری از اشعه های کامپیوتر وجود دارد و کارگاه های مختلف می‌توانند این کار را در مقابل گرفتن مبلغی شیشه های عینک شما را تغییر دهند.

در واقع با این کار دقیقا یک حالت پوشش ضد انعکاس و یک ته رنگ ضعیفی به شیشه عینک شما اضافه میکند که همین موضوع میتواند برای افرادی خوشایند و برای برخی عذاب آور باشد.

به همین دلیل پیشنهاد تیم فنی تعمیرات کامپیوتر رایانه کمک این است که اگر الزامی در این کار نمی‌بینید، بهتر است علاوه بر عینک طبی یا دودی خود، یک عینک کامپیوتر به صورت جداگانه داشته باشید.

البته توجه داشته باشید که هر عینک فروشی امکان انجام این کار را ندارد، به همین دلیل ممکن است چندین روز مجبور باشید عینک خود را در اختیار این افراد قرار دهید تا بتوانند این قابلیت را به عینک شما اضافه کنند.

قیمت عینک های مخصوص مانیتورهای کامپیوتر چقدر است؟

درون وبسایت های ایرانی قیمت عینک های کامپیوتر از ۲۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و تا چند میلیون هم می‌رسد، این موضوع بسته به سلیقه رنگ و برند عینک مشخص می‌شود.

اما در سایت های خارجی قیمت عینک‌های Gunnar از ۵۵ دلار برای مدل‌های بدون تجویز پزشک شروع می‌شود و بیشتر عینک ها تقربا در این رده قیمتی هستند.

البته گاهی قیمت‌ مدل‌هایGunnars  به چندصد دلار هم می‌رسد که بسیار با کیفیت و گران قسمت هستند اما به طور کلی برندهای ضدانعکاسی عینک‌های تجویزی و غیرتجویزی عبارت‌اند از  Crizal و   Zeiss  و Teflon که هزینه‌ی پوشش شیشه معمولا بین ۷۰ تا ۱۴۰ دلار و هزینه‌ی عدسی و لنز متغیر است.

بهترین عینک های مخصوص  کامپیوتر در بازار کدام هستند؟

پیشنهاد ما این است که از عینک های استفاده کنید که از برند های نام آشنا هستند، زیرا میتوانید نسبت به اصل بودن و باکیفیت بودن آن مطمئن باشید.

پیشنهاد ما استفاده از عینک های کامپیوتری Amazon Echo Frames یا Gunnar Glasses یا HyperX Gaming Eyewear هستند که علاوه بر عینک، امکانات فوق‌العاده دیگری هم دارند.

چطوری از چشم های خود بدون عینک کامپیوتر محافظت کنیم؟

روش های مختلفی وجود دراد که می‌توانید بدون خرید عینک کامپیوتر از چشمان خود در مقابل خطرات و عارضه های چشمی ناشی از نمایشگر ها محافظت کنید.

به عنوان مثال برخی از چشم پزشگان گفته اند که می‌توانید از قانون ۲۰  ، ۲۰ ، ۲۰ استفاده کنید.

این قانون بدین صورت است که اگر ۲۰ دقیقه بدون هیچگونه استراحت مدام به صفحه نمایشگر گوشی یا کامپیوتر خود نگاه کرده اید، برای این که چشم شما استراحت داشته باشد، بهتر است ۲۰ ثانیه بدون توجه به نمایشکر دستگاه خود، به یک وسیله ای که بیش از ۲۰ متر با شما فاصله دارد نگاه کنید.  به عنوان مثال اگر درون خانه یا محل کار خود هستید، کافی است ۲۰ ثاینه از پنچره به یک وسیله ای در ۲۰ متری خود توجه کنید.

سخن پایانی

در آخر ممنونم که تا پایان مطلب ” عینک کامپیوتر چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟ ” با ما همراه بودید، امیدوارم با استفاده از توضیح داده شده در مورد مشخصات عینک های کامپیوتری، توانسته باشید یک دید بهتری نسبت به برای خرید عینک مخصوص نمایشگر داشته باشید.

در هر صورت اگر تحت هر شرایطی با مشکل یا سوال خاصی روبرو شدید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۷۲۹ مستقیم با مرکز پشتیببانی و حل مشکلات کامپیوتری و تلفنی رایانه کمک همراه باشید و از آنها مشاوره تلفنی و اینترنتی رایگان دریافت کنید.

 

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد