تماس با کارشناس

چرا گوشی کارت حافظه SD را نمیخواند؟

از مجموعه مطالب آموزشی

خوانده نشدن کارت حافظه گوشی یکی دیگر از مشکلاتی است که بسیاری از کاربران رایانه کمک با آن رو به رو میشوند این مورد میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد ، ممکن است درگیر مشکلاتی سخت افزاری مانند جانخوردن درست کارت حافظه ، قفل بودن مموری کارت، سوختن sd کارت و غیره شده باشید و یا ممکن است به دلایل نرم افزاری مانند ویروس ها و نرم افزارهایی که باعث بهم ریختگی در فرمت فایل شده است درگیر چنین موضوعی شده باشید ، در هر حال در این مطلبی که از طرف پشتیبان های موبایل رایانه کمک برای شما نوشته است کوتاه و مختصر و کاملا کاربردی به شما خواهیم گفت در زمانی که گوشی کارت حافظه را نمیخواند قدم به قدم چکارهایی لازم است انجام دهید

همچنین در صورتی که قصد دارید با کارشناسان ما صحبت کنید کافیه شماره 9099071540 را از طریق تلفن های ثابت شماره گیری کنید تا در کوتاه ترین زمان مشکل شما را برطرف کنیم.

دلایل خوانده نشدن کارت حافظه SD چیست؟

قبل از اینکه به سراغ راهکار برویم لازم است بدانیم که چرا گوشی کارت حافظه را نمیخواند؟ یعنی دلایل خوانده نشدن کارت حافظه یا SD کارت چیست و پس از آن زمانی که با علت های مختلف این مشکل موبایلی آشنا شدیم به راه کارهایی برای رفع این موضوع بپردازیم پس ابتدا نگاهی به دلایل این مشکل بیاندازیم

1-ممکن است کارت حافظه درست جا نخورده باشد

2-گوشی شما از رم مورد نظر پشتیبانی نمیکند

3-فرمت رم به دلیل اتصال به دستگاه های دیگر بهم ریخته است

4-رم گوشی ویروسی شده است

5- کارت حافظه گوشی نیم سوز شده است و یا سوخته است

6-بد افزار و نرم افزاری در گوشی جلو خوانده شدن رم گوشی را گرفته است

7-کارت حافظه قفل شده  است

8-غیر فعال بودن کارت حافظه گوشی

9-کارت حافظه write protect  شده است

دلایلی که در بالا خواندین هر کدام راه کارهایی برای خود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد پس همراه ما باشید.

 

 خوانده نشدن رم بر روی گوشی | پشتیبان موبایل رایانه کمک

ممکن است کارت حافظه درست جا نخورده باشد

همانطور که در  بالا مشاهده کردین یکی از دلایل خوانده نشدن کارت حافظه در گوشی درست جا نخوردن این قطعه سخت افزاری است ، این دلیل از ساده ترین دلایل است بنابراین قبل از اینکه به سراغ هر مشکل دیگری بروید لازم است این مورد را بررسی کنید ، درست جا نخوردن مموری در خشاب کارت حافظه میتواند دلیلی بر کار نکردن رم گوشی باشد بنابراین رم را خارج کنید جهت جاگذاری رم را بررسی کنید با یک دستمال عینک که پز نداشته باشد یا یک دستمال نانو آن را تمیز کنید ( بخش های طلایی که بر روی کارت مشاهده میکنید را تمیز کنید) سپس آن را مجدد داخل خشاب رم جایگذاری کنید.

پیشنهاد مطلب:  اگر به دنبال برنامه مناسب برای ضبط تماس ها  و مکالمات خود هستید، مقاله بهترین نرم افزار ضبط صدای تماس اندورید را از دست ندهید.

نخواندن کارت حافظه به دلیل عدم پشتیبانی گوشی

به این نکته توجه کنید که برخی از مدلهای گوشی برخی از مدل های کارت حافظه را پشتیبانی نمیکنند ، میدانیم که هر گوشی فقط میتواند تا یک ظرفیت خاصی از کارت حافظه را پشتیبانی کند زمانیکه بیش از این ظرفیت را در گوشی قرار دهید با مشکل نخواندن مموری کارت رو به رو میشوید، برای اطمینان میتوانید با رایانه کمک تماس بگیرید تا مدل گوشی شما را بررسی کنند و یا اینکه در صفحات وب مدل گوشی خود را سرچ کنید و مشخصات و پشتیبانی از حافظه گوشی را بررسی کنید با این مورد متوجه خواهید شد که آیا دلیل عدم شناسایی کارت حافظه توسط گوشی عدم پشتیبانی است یا دلیل دیگری دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 

عدم شناسایی مموری در گوشی به دلیل فرمت اشتباه

یکی از رایجترین سوالات کاربران رایانه کمک این است که رم گوشی را به کامپیوتر وصل کردم و یا رم را به تلویزیون وصل کردم و حالا رم گوشی شناسایی نمیشود!! فرمت رم را دستگاه مورد نظر تغییر داده است لازم است رم خود را دوباره به کامپیوتر متصل کنید اطلاعات را بردارید و رم را در حالت NTFS فرمت کنید تا گوشی قادر به شناسایی کارت حافظه مورد نظر باشد.

دقت کنید که اول اطلاعات روی رم را بردارید چرا که اگر تغییر فرمت بر روی رم خود انجام دهید کل اطلاعات شما حذف میشود!

 

کارت SD بالا نمی آید چون ویروسی شده است

ویروس نیز میتواند دلیلی باشد بر اینکه کارت حافظه گوشی با مشکل رو به رو شود و در نهایت شما با مشکل نخواندن کارت حافظه در گوشی رو به رو شوید ، ممکن است شما به صورت کاملا ناخواسته فایل هایی را داخل رم خود کپی کرده باشید که حاوی ویروس بوده و در نهایت مشکل در عملکرد SD کارت به وجود آمده است، برای حل این مشکل به شما توصیه میکنیم کارت حافظه خود را جدا کنید با کامپیوتر اطلاعات آن را بردارید و در نهایت آن را با یک آنتی ویروس قوی اسکن کنید همچنین راه های دیگری نیز دارید که میتوانید این مشکل را برطرف کنید کافیه با کارشناسان رایانه کمک از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071540 تماس بگیرید در زمانی کوتاه مشکل حافظه گوشی شما را رفع خواهند کرد.

 

بد افزار و نرم افزاری در گوشی جلو خوانده شدن رم گوشی را گرفته است

یکی دیگر از دلایلی که این مشکل کامپیوتری را به وجود میآورد این است که گوشی ویروسی شده باشد ممکن است به دلایلی گوشی شما ویروسی شده باشد اما قبل از هر چیز لازم است بررسی کنید که آیا مشکل از گوشی است یا رم در ادامه به راهکار این امر میپردازیم.

 

بررسی دلیل خوانده نشدن کارت اس دی

در قسمت قبل گفتیم ممکن است مشکل از گوشی شما باشد برای بررسی این موضوع لازم این کارت حافظه را بر روی گوشی دیگری چک کنید اگر روی گوشی دیگر خواند مشکل از گوشی است بنابراین در مرحله اول کارت حافظه دیگری را بر روی گوشی خود تست کنید اگر باز هم کارت حافظه را نخواند ممکن است هم جای خشاب رم مشکل داشته باشد که نیاز به تعمیر گوشی دارید و ممکن است فقط مشکل نرم افزاری باشد که معمولا با ریست فکتوری کردن گوشی مشکل برطرف میشود بنابراین ابتدا اطلاعات خود را بردارید و پس از آن گوشی خود را ریست فکتوری کنید سپس دوباره کارت SD را در گوشی قرار دهید .

 پیشنهاد می کنیم مطلب " تفاوت ریست فکتوری و فلش کردن گوشی " را نیز مطالعه کنید

دلایل سخت افزاری خوانده نشدن کارت حافظه گوشی

تا به اینجا دلایل نرم افزاری این امر را با هم بررسی کردیم اگر خوش شانس باشیم و دلیل یکی از موارد نرم افزاری باشد با کارهایی که گفتیم مشکل برطرف میشود اما ممکن است با یک مشکل سخت افزاری هم رو به رو شده باشیم اما مشکلات سخت افزاری نیز به این معنی نیست که باید با SD کارت خداحافظی کنید، چرا که ممکن است علت فقط قفل شدن کارت حافظه باشید که در ادامه به شما یاد خواهیم داد چطور قفل کارت حافظه گوشی را باز کنید همراه ما باشید

 

چگونه قفل مموری کارت را باز کنیم؟

معمولا در کنار کارت حافظه شما یک قفل سخت افزاری کوچک است که به صورت کشویی بالا و پایین میرود یک سمت نوشته شده Lock اگر بر روی این گزینه باشد به این معنی است که این مموری کارت قفل شده است و نمیتوانید بر روی دستگاه های مختلف از آن استفاده کنید کافیه این قفل کنار کارت حافظه را به سمت مخالف ببرید تا باز شود.  

باز کردن قفل رم | پشتیبان گوشی رایانه کمک

 

چگونه کارت SD را فعال کنیم؟

کارت حافظه شما نیازی به فعال کردن ندارد تنها موضوعی که میتواند آن را غیرفعال کند همین گزینه قفل سخت افزاری کارت حافظه است که در بالا به آن اشاره کردیم و گفتیم چطور میتوانید آن را باز کنید

دلایل سوختن کارت حافظه موبایل

اتصال کارت حافظه به دستگاه های غیر مجاز ، ضربه شدین ، استفاده نادرست مانند بیرون کشیدن های مکرر کارت از دستگاه بدون خاموش کردن همه و همه میتواند منجر به سوخت کارت حافظه شما شود ، در نظر داشته باشید که با یکی قطعه بسیار آسیب پذیر در حال کار هستید لازم است دقت لازم را در استفاده از مموری کارت داشته باشید.

 

راهکارهای عملی حل مشکل خوانده نشدن کارت حافظه

در این بخش میخواهیم راه کارهای عملی را به صورت مرحله به مرحله به شما بگوییم تا بتوانید مشکل خود را برطرف کنید.

چگونگی عیب یابی رم از طریق کامپیوتر

در بعضی از موارد این امکان وجود دارد که است کارت حافظه را شناسایی شود اما نتوانید اطلاعات موجود در آن را مشاهده، حذف یا ویرایش کنید. در چنین مواقعی لازم است از کامپیوتر برای عیب یابی مموری کارت استفاده کنید. این موضوع را در نظر داشته باشید که عیب یابی رم از طریق کامپیوتر آسیبی به اطلاعات داخل حافظه شما وارد نمی کند و نیازی به نگرانی از این بابت نیست.  بهتر است پس از اینکه از روشی که در ادامه میگوییم عیبیابی رم کامپیوتر را انجام دادین گوشی را یکبار ری استارت کنید و سپس دوباره رم را جایگذاری کنید. برای عیب یابی رم از طریق کامپیوتر کافی است کارت حافظه تان را به وسیله رم ریدر به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کنید و مراحل زیر را دنبال کنید :

اتصال کارت حافظه رم روی کامپیوتر | مشاور گوشی رایانه کمک

ابتدا کارت حافظه خود را درون یک رم ریدر قرار دهید و به کامپیوتر خود متصل کنید

حالا لازم است درایو کارت حافظه را پیدا کنید و بر روی آن کلیک راست کنید.

گزینه Properties را انتخاب کنید و پس از آن وارد سربرگ Tools شوید.

در بخش Error Checking بر روی دکمه Check کلیک کنید.

در بخش باز شده بر روی Scan Drive کلیک کنید تا یک بار حافظه مورد نظر اسکن شود.

چگونگی عیب یابی رم از طریق کامپیوتر| پشتیبان موبایل رایانه کمک

پس از اینکه مراحل بالا را طی کنید مراحل اسکن کردن رم شروع میشود پس از انجام اینکار رم را جدا کنید پس از ری استارت کردن گوشی آن را متصل کنید.

 

حل مشکل SD با فرمت کردن کارت حافظه

همانطور که متوجه شدین در برخی از روش های بالا به شما گفتیم که برای حل مشکل  خوانده نشدن کارت حافظه لازم است رم را فرمت کنید در این قسمت میخواهیم مراحل فرمت کردن رم گوشی را به شما آموزش دهیم تا به راحتی بتوانید اینکار را انجام دهید

نکته ای که لازم است عنوان کنیم این است که ممکن است رم بر روی گوشی خوانده نشود این به این معنی نیست که شما بر روی کامپیوتر نیز به اطلاعات رم دسترسی ندارید و ممکن است بر روی کامپیوتر این اطلاعات را مشاهده کنید و از آنجایی که فرمت کردن باعث پاک شدن کل اطلاعات رم میشود بنابراین اول اطلاعات کارت حافظه گوشی را بردارید و سپس آن را فرمت کنید از مزایای دیگر فرمت کردن گوشی می توان به خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی اشاره کرد که به ما کمک میکند تا دیتا های جدید را به راحتی بر روی گوشی ذخیره کنیم. برای انجام اینکار مراحل زیر را طی میکنیم تا بتوانیم حافظه فلش را فرمت کنیم.

در مرحله  اول کارت حافظه را به کامپیوتر یا لپ تاپ خود متصل کنید.

بر روی درایو کارت حافظه خود کلیک کنید.

از بین گزینه های لیست بر روی گزینه فرمت Format کلیک کنید تا به پروسه فرمت کردن کارت حافظه انتقال پیدا کنید

در منوی باز شده بخش File system را بر روی گزینه ntfs قرار دهید.

تیک گزینه Quick Format را بردارید و پس از انجام اینکار بر روی Start کلیک کنید.

تا پایان فرایند فرمت منتظر بمانید و به هیچ عنوان کارت حافظه را جدا یا سیستم را خاموش نکنید چرا که با اینکار ممکن است باعث سوختن کارت حافظه خود شوید.

فرمت کردن مموری گوشی با کامپیوتر | پشتیبان موبایل رایانه کمک

حالا می توانید از مموری کارت را مجدد بر روی گوشی قرار دهید و آن را استفاده کنید

آیا آب کارت حافظه گوشی را میسوزاند؟

اگر آب بر روی یک وسیله الکترونیکی بریزد و داخل آن نفود کند میتواند باعث شود دستگاه مورد نظر بسوزد و این موضوع به دلیل این است که آب یک رسانای جریان الکترونیکی است ، اما این اتفاق یک شرط دارد و این آن این است که آب زمانی میتواند موجب سوخته شدن قطعه یا وسیله الکترونیکی شود که اون وسیله به برق متصل باشد حالا خیلی فرقی ندارد که این برق برقی باشد که از باتری تامین میشود و یا برقی باشد که از برق شهری تامین میشود به هر حال این رسانا بودن آب میتواند باعث سوختن قطعه شود.

البته نکته مهم اینه که آب میتواند به نوع های دیگر به دستگاه های الکترونیکی آسیب بزند اما در پاسخ به سوال شما صرفا در رابطه با سوزاندن دستگاه صحبت میکنیم

وسایلی مانند کارت حافظه گوشی ، سیم کارت  و کارت اعتباری که به برق متصل نیستند معمولا اگر در آب بیفتند اتفاقی برای آنها نمیافتد چرا که داخل این کارتها یا نوارهای مغناطیسی وجود دارد یا چیپست حافظه که به برق متصل نیستند ، این قطعات برق خود را از دستگاه های مقصد دریافت میکنند بنابراین تا زمانی که به برق متصل نباشند مشکلی برای آنها به وجود نمی آید.

 رایانه کمک

سخن آخر

در این مقاله یاد گرفتیم که دلایل خوانده نشدن کارت حافظه در گوشی چیست؟ و چه راهکارهایی برای حل این مشکل داریم ، امیدواریم توانسته باشید مشکلات شما را در این زمینه رفع کنیم ، همانطور که میدانید شرکت رایانه کمک یک شرکت حل مشکلات موبایلی و کامپیوتری است که سالها در این زمینه در حال فعالیت است در صورتی که در رابطه با مشکلات موبایل و کامپیوتر سوالی داشته باشید میتوانید با ما از طریق شماره تلفن 9099071540 از طریق تلفن های ثابت در تماس باشید.

دیدگاه کاربران

" سلام من کارت 32 گیگ میندازم تو گوشیم اما نمیخونه بقیه حافظه ها مثل 64 و 16 گیگ رو میخونه لطفا راهنمایی کنید "

" سلام اون کارت رو روی گوشی دیگه تست کردین؟ "

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد