مشکل کم شدن سرعت وای فای
۰
(۰)

مشکل کم شدن سرعت وای فای یکی از مشکلاتی است که افراد زیادی از کاربران اینترنت به خصوص اینترنت خانگی با آن مواجه هستند. و دور از نظر نیست که کند شدن وای فای بسیار خسته کننده است.

در این مقاله ما تصمیم داریم برای حل این معضل و بهتر شدن سرعت وای فای به بررسی راه حل­های کاربردی بپردازیم که برای افزایش سرعت وای فای مناسب هستند. اگر شما هم یکی از کاربرانی هستید که درگیر این مشکل هستید پس تا انتهای مقاله با نیودانش همراه باشید.

افزایش سرعت وای فای

قبل از هر اقدامی برای مشکل کم شدن سرعت وای فای بهتر است سرعت اینترنت مان را چک کنیم. این کار به این دلیل انجام می­شود که بعد از انجام  راهکار­هایی که قصد گفتنشان را داریم تغییر ایجاد شده را متوجه شویم. و بدانیم کدام روش برای ما بهتر جواب داده است. برای اینکه سرعت اینترنت را پیدا کنیم می­توانیم به حساب آنلاین یا همان پنل isp اینترت خودمان برویم.

و سرعت فعلی را با سرعتی که قرار است از طرف سرویس ارائه دهنده خدمات اینترنت ISP دریافت کنیم مقایسه کنیم. سپس پس از اینکه متوجه کندی سرویس اینترنت مان شدیم مراحل زیر را انجام می دهیم.

افزایش سرعت وای فای| حل مشکل گوشی تلفنی

۱- خاموش و روشن کردن مودم

استراحت دادن به دستگاه وای فای می­تواند کمک شایانی به سرعت مودم بکند. پس بهتر است روتر و مودم را یکبار خاموش و دوباره روشن کنیم. وظیفه مودم­ها ترجمه سیگنال های اینترنتی بین شبکه خانگی و ISP می­باشد. شاید مشکل کند بودن سرعت مودم با قطع و وصل شدن جریان برق حل شود.

همچنین خاموش و روشن شدن روتر، تنظیم مجدد سریعی برای پاک کردن حافظه انجام می­دهد تا مودم با قدرت بیشتری شروع به کار کند. فراموش نکنید شاید این حرکت ساده بنظر برسد ولی خاموش و روشن کردن تجهیزات خانگی می­تواند قدرت مجدد به آن ها ببخشد. و بهتر است هرچند وقت یکبار کاملا آن­ها را خاموش و دوباره  روشن کنیم.

از طرفی ممکن است کندی سرعت اینترنت به علت تمام شدن حجم اینترنت باشد. اگر با خاموش و روشن کردن مودم و ریست شدن آن همچنان سرعت کند بود بهتر است حجم اینترنت باقی مانده را چک کنیم. کالیبره کردن مودم هم به سرعت اینترنت کمک می کند بهتر است برای انجام این حرکت با شرکت ارائه دهنده اینترنت تماس بگیریم و مودم را طبق دستورالعمل­های آن­ها تنظیم کنیم.

خاموش و روشن کردن وای فای | رایانه کمک

۲- انتقال مودم به مکان بهتری

سیستم فای وای از طریق امواج کار می­کند. در نتیجه وجود اشیا بزرگ و مانع­های اساسی باعث می­شود سیگنال­های آن قطع شود. همچنین حضور دستگاه­هایی که امواج رادیویی تولید می­کنند می­تواند جلوی سیگنال وای فای را بگیرد. وسایلی مانند تلفن­های بی سیم، سیستم مانیتور کودک، مایکروویو و بلندگوی بلوتوث از مواردی هستند که جلوی سیگنال وای فای را می­گیرند.

برای همین بهتر است برای حل مشکل کم شدن سرعت وای فای دستگاه روتر در مکانی قرار بگیرد که وسایل بالا جلوی سیگنال آن را نگیرد. بهترین مکان برای روتر یک مکان مرکزی می­باشد و نزدیک به مکانی که اغلب اوقات در آنجا از اینترنت استفاده می­کنید. هرگز روتر و دستگاه مودم را داخل فضای بسته مثل کمد قرار ندهیم. زیرا باعث اختلال در اتصال مودم می­شود.

۳- تنظیم کردن آنتن­های مودم

بعضی از روتر­ها دارای آنتن­های قابل تنظیم می­باشد و در بعضی روتر­ها آنتن­ها به صورت داخلی می­باشد و آنتن­ها در بدنه دستگاه تعبیه شده است. و تنظیم آن­ها دست ما نیست.

آنتن ­های روتر معمولا هم جهت هستند و روتر در تمام جهات عمود بر آنتن سگنال ارسال می­کند. به طور مثال یک آنتن عمودی سیگنال­های وای فای را افقی ارسال می­کند. و بهتر است آنتن­های مودم را به صورت افقی تنظیم کنیم تا سینگال­های وای فای به چند طبقه ارسال شود و به بالا و پایین فرستاده شود.

۴- قرار داشتن در باند فرکانس مناسب

دو باند فرکانس رادیویی برای روتر­های امروزی تعبیه  شده است یکی ۴/۲ گیگاهرتز و دیگری ۵ گیگاهرتز. استفاده از باندی که ما برای اتصال اینترنت استفاده می­کنیم بسیار مهم است. و کیفیت سرعت اتصالات روتر را تحت تاثیر قرار می­دهد.

بسیاری از ارتباطات بی سیم از باند ۴/۲ استفاده می­کنند و به همین دلیل این باند غالبا شلوغ است. ولی دامنه بهتری نسبت به باند ۵ گیگاهرتز دارد و وای فای از باند ۴/۲ استفاده می­کند. این دو باند فرکانس غالبا به صورت جداگانه در شبکه فای وای ظاهر می­شوند و بهتر است اتصالات باند­های اشتباه را از سیستم خارج کنیم. و به باند درست متصل شویم.

برای باند­های ۵ گیگاهرتز بهترین اتصالات برای دستگاه­های مانند کنسول­های بازی، رایانه­های شخصی، تلفن­های هوشمند و تلویزیون­های هوشمند می­باشد و بهترین اتصالات برای باند­های ۴/۲ گیگاهرتز اسپیکریا بلندگو­های هوشمند، دستگاه­های خانگی هوشمند، دوربین­های امنیتی می­باشد.

باند فرکانس مناسب| حل مشکل رایانه

۵– جدا کردن اتصالات غیر ضروری

الویت قرار دادن اتصالات اینترنتی به افزایش سرعت و حل مشکل کم شدن سرعت وای فای بسیار کمک می­کند به خصوص اگر پهنای باند کم باشد. بهتر است فقط دستگاهی از شبکه وای فای شما استفاده کند که برای شما ضروری است.

اگر تعداد زیادی دستگاه متصل بوده و مرور آن زمان بر می­باشد می­توانید با تغییر رمز عبور وای فای و وارد کردن رمز جدید تنها در دستگاه مدنظر این حرکت را انجام دهید. نکته : دقت کنید اگر دستگاه خانگی یک برنامه شبکه خانگی مانند : NETGEAR Genie ، TP-Link Tether یا Xfinity xFi  داشته باشید به راحتی می­توانیم اتصالات غیر ضروری را پیدا کنیم.

۶– تغییر کانال فرکانس وای فای

با استفاده از برنامه ی NetSpot می­توانیم بهترین کانال وای فای را پید کنیم. این برنامه برای ویندوز قابل استفاده است و اگر دستگاه مدنظر کامپیوتر­های مک است از برنامه ی Wireless Diagnostics می­توانیم کمک بگیریم.

گاهی ممکن است روتر به طور خودکار به کانال فرکانس مناسبی متصل نباشد. برای همین بهتر است کانال فرکانس تغییر یابد. برای تغییر کانال فعلی وای فای می­توانیم از روابط انلاین استفاده کنیم. با وارد کردن آدرس در روتر خود می توانیم وارد به IP سیستم شویم و در قسمت تنظیمات وای فای گزینه تغییر کانال باند را پیدا کنیم و آن راتغییر دهیم.

تغییر کانال فرکانس وای فای| تعمیر کامپیوتر آنلاین

۷- به روز نگه داشتن فریم ور مودم

بهتر است به بروز رسانی­های نرم افزار­های مودم توجه شود. بسیاری از روتر­ها به طور خودکار قابلیت به روز رسانی خودکار سیستم عامل را دارند که در افزایش سرعت وای فای بسیار موثر می­باشد. تا جایی که می­توانیم بهتر است روتر را امن و آپدیت نگه داریم.

پیشنهاد می کنیم مطلب " بهترین مودم های موجود در بازار " را نیز مطالعه کنید.

۸– تعویض مودم

اگر با نسل قدیمی وای فای کار می­کنیم بهتر است برای افزایش سرعت وای فای روتر را عوض کنیم. به خصوص اگر همزمان چندین دستگاه مختلف به وای فای متصل باشد.  روتر­های استاندارد گزینه مناسبی برای خرید هستند. بهتر است موقع خرید سراغ مودم­هایی برویم که از هردو باند فرکانس ۴/۲ و ۵ گیگاهرتز پشتیبانی می­کنند. برنامه مدیریت شبکه دارند و حداکثر سرعت را برای کاربران دارند.

تعویض مودم | خدمات کامپیوتری در محل

۹– گسترش شبکه وای فای

اگر با انجام مراحل بالا همچنان دچار مشکل کم شدن سرعت وای فای هستیم بهتر است با اضافه کردن دستگاهی که با افزایش سرعت وای فای کمک می­کند این مشکل را برطرف کنیم. دستگاه­های مختلفی وجود دارد که برای افزایش دسترسی به وای فای بفروش می­رسند. در ادامه به معرفی آن­ها می­پردازیم.

  1. تقویت کننده­های وای فای و روتر که این تقویت کننده­ها سیگنال­های موجود در نقطه کور را تقویت می­کنند.
  2. کیت­های توسعه دهنده پاورلاین (Powerline) : این کیت­ها دارای دو دستگاه هستند که یکی از آن­ها را از طریق اترنت به روتر متصل و به پریز برق وصل می کنیم. دستگاه دیگری در جایی که می خواهیم سرعت وای فای بیشتر باشد می­گذاریم. به این ترتیب سیگنالی که از فای وای عبور می­کند تقویت می­شود.
  3. سیستم­های مش (Mesh): سیستم­های مش وای فای در واقع با هم کار می­کنند و یک شبکه وای فای می­سازند که چندین نقطه در سراسر خانه را تحت پوشش قرار می­دهد.
  4. نقاط دسترسی سیمی: از طریق کابل اترنت به روتر متصل می­شوند و همانند تقویت کننده وای فای سیگنال­های Wi-Fi و LAN را توزیع می­نمایند.

گسترش شبکه وای فای | حل مشکل رایانه

۱۰- بسته های اینترنتی سریعتر را خریداری کنیم

بهتر است هنگام خرید بسته ­های اینترنتی بهترین آن را انتخاب کنیم؛ که از سرعت خوبی برخوردار باشد. بسته­های با سرعت بالا وای فای پرسرعتی را ارائه می­دهند.

خرید بسته های اینترنتی پر سرعت | تعمیر کامپیوتر تلفنی

۱۱- نرم افزار اسکنر ویروس و بدافزار نصب کنیم

گاهی اوقات دلیل کاهش سرعت وای فای و اینترنت به علت وجود ویروس­ها و بد افزارها در کامپیوتر و دستگاه می­باشد. برای همین لازم است نرم افزار ویروس یاب بر روی سیستم خود حتما نصب کنیم.

سخن آخر

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و آپدیت شدن اطلاعات دنیای مجازی، نیاز ما به اینترنت در هر موقعیتی بیش از پیش آشکار می­شود. چه بسا زمانی که سرعت کند اینترنت باعث بروز مشکل در کار ما شود. پس بهتر است به این موضوع جدی پرداخته شود.

در این مقاله ما ۱۱ راهکار برای حل مشکل کم شدن سرعت وای فای را شرح دادیم. تا شما بتوانید با اعمال هر کدام سرعت اینترنت خود را بهبود ببخشید.

اگر در صورت عیب یابی و اعمال هر راهکار همچنان دچار مشکل بودید بهتر است با متخصصان سرویس خدمات رسانی اینترنت تماس حاصل فرمایید تا به صورت تخصصی تر بررسی شود.شما می­توانید در صورت داشتن هر گونه سوال در رابطه با مقاله حل مشکل کند بودن سرعت اینترنت با کارشناسان ما در رایانه کمک تماس حاصل فرمایید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <> پنج ستاره

میانگین رتبه ۰ / ۵٫ تعداد امتیازات ۰

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید