شبکه های اجتماعی ایرانی

از مجموعه مطالب آموزشی

شبکه های اجتماعی ایرانی یکی از مهمترین پیشرفت های کشور ما در حوزه فناوری اطلاعات می باشند. امروزه شبکه های اجتمایی در حال گسترش هستند و تازگی ها در ایران  شبکه های اجتمایی داخلی در حال توسعه هستند و زیاد شده اند  ولی تعداد انگشت شماری از این شبکه های اجتمایی وجود دارند که به معنای واقعی کلمه قابلیت رقابت را داشته باشند.

با پیشرفت تکنولوزی و نیاز مبرم جوامع انسانی به ارتباطات شبکه های اجتمایی به وجود امدند. شبکه هایی که چندین موئلفه برای ثابت ماندن در بازار داشتند که مهم ترین انها امنیت و حفظ حریم شخصی بود.

باگذشت زمان و افزایش تعداد این شبکه های اجتمایی و کاربران انها مدیران این شبکه به ایجاد فضا و اماکانات کاربر پسند پرداخته و در نتیجه به رقابت پرداختند اما سوالی که پیش می آید ایا کافی بود؟

  • در پاسخ باید بگویم خیر!

مدیران شبکه های اجتمایی هر چه قدر بر امکانات شبکه های خود اضافه میکردند انتظارات کاربران بیشتر میشد.

 

امروزه بیشتر از هزاران هزار شبکه های اجتمایی در سطح دنیا وجود دارد.

اما تعداد محدودی از این شبکه ها وجود دارند که کاربران میلیونی یا حتی میلیاردی داشته باشند فیسبوک پر طرفدار ترین شبکه اجتمایی جهان با بیش از دو میلیارد نفر کاربر ، با رسوایی اخیر نتوانست رضایت کاربران خود را جلب کند و احتمالا اکنون با چالش هایی همراه هست.

مخترع کانال ها در شبکه های اجتمایی خدمت بسیار خوبی به شبکه های اجتمایی ایرانی کرده است و کاربران ایرانی از کانال ها استقبال ویژه ای دارند برای همین بیشتر شبکه های اجتمایی داخلی دارای ویژگی مهم کانال هستند و این بسیار مهم و قابل توجه هست همراه رایانه کمک باشید تا برخی از این شبکه های اجتماعی را با هم بررسی کنیم.

پیام رسان های ایرانی

پیام رسان سروش یکی از شبکه های اجتمایی است که تازگی ها توسط برخی از اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی  شریف ساخته شده است و می تواند یک رقیب جدی برای پیام رسان تلگرام به حساب بیاید که کاملا ایرانی بوده و تمام سرورهایش در داخل خود ایران موجود هست. این پیام رسان داخلی دارای امکانات جالب و بسیار متفاوتی می باشد و به هیچ وجه شبیه به پیام رسان های شکست خورده داخلی دیگر  نمی باشد که نتواند نظر کاربر را به خود جلب کند. تقریبا تمامی امکانات و ویژگی های تلگرام و دیگر پیام ر سان ها پیام رسان سرورش موجودمی باشد.

لازم به ذکر هست قضیه در اینجا تمام نمیشود و این پیام رسان امکانات دیگری نیز دارد.

 

 

از دیگر شبکه های اجتمایی ایرانی می توان به پیام رسان محوب گپ اشاره کرد، بررسی  و نقد پیام رسان ایرانی گپ کار چندان راحتی نیست، زیرا که نمیتوان آن را با دیگر شبکه های اجتمایی مقایسه کرد، و هم چنینی نمیتوان امکانات آن را نادیده گرفت.

دشواری کار از آن جا شروع میشود  که از طرفی شباهت و ظاهر و قابلیت هایش مستقیما از تلگرام  نمونه برداری شده  و از طرف دیگر نقص ها و مشکلات زیادی  در آن دیده میشود.

به عنوان یک شبکه اجتمایی «کراس پلتفرم» و مبتنی بر «فضای ابری» به  پیام رسان گپ می توانید از طریق مرورگر و سیستم های عامل اندروید و iOS دسترسی داشته باشید. در پیام رسان  گپ می توانید گروه و کانال بسازید، پیام هایتان را ویرایش کنید، استیکر بفرستید و پوسته دلخواهتان را روی پس زمینه انتخاب کنید.

من شخصا  به عنوان یک برنامه نویس ایرانی اعتراف می کنم که پیش از ورود به گپ انتظار زیادی از رابط کاربری نداشتم، اما از دیدن محیط به شدت غافلگیر شدم.

و مساله در این جا تمام نمیشود!!

این پیام رسان به برنامه نویسان و توسعه دهندگان این امکان را داده که در محیط کاملا فارسی و ایرانی و با رابط کاربری بسیار بالا به توسعع ربات های گپ بپردازند و هم چنین این امکان را فراهم آورده تا ازطریق ربات های خود کسب درآمد کنند.

گپ برای امنیت  پیام ها امکان تعیین پین کد را هم فراهم کرده و حتی می توانید موارد مهم را در فهرست علاقه مندی های خود سیو کنید. اگر علاقه مند به دنبال کردن اخبار هستید  قسمتی به نام «دنیای خدمات و اطلاعات» در پیام رسان گپ وجود دارد که در واقع ویترینی از کانال هاست؛ کانال های ورزشی و خبری و سرگرمی که احتمالا توسط توسعه دهندگان گپ ساخته شده و اداره می شوند.

امیدوارم از این دو شبکه اجتمایی ایرانی که واقعا جای تقدیر و تشکر رو دارند به خوبی حمایت شود تا آموزشی دیگر با نیو دانش همراه باشید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

دیدگاه کاربران

" برای این مطلب دیدگاهی نوشته نشده است " هرگونه سوال ، ابهام یا نظری دارید برای ما بنویسید ثبت دیدگاه

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد