تماس با کارشناس

6 علت انعکاس صدا در گوشی موبایل + راهکار

از مجموعه مطالب آموزشی

همانطور که می دانیم گوشی های موبایل امروزه با دو سیستم عامل اندروید و ios به بازار عرضه  شده اند و هر دو برند طرفداران  زیادی دارد چرا که با استفاده از آن ها  روزانه بسیاری از امور خود را حل می کنیم، تماس میگیریم و مکالمه داریم. اما مشکلاتی هم حین استفاده از آن ها رخ می دهد. یکی از این اتفاقات که  رخ می دهد مشکل صدای اکو در گوشی است. در این زمان وقتی ما در حال صحبت با شخصی هستیم صدای خود یا شخص مقابل را با کمی تاخیر دوبار می شنویم و بازتاب صدا در گوشی موبایل رخ داده است.

دلیل این اتفاق می تواند ناپایدار بودن سیگنال باشد یا مشکلی در گوشی بوجود آمده  باشد. در این مقاله از رایانه کمک تصمیم داریم  در رابطه با علت این مشکل  و حل آن صحبت کنیم.پس تاا نتهای مقاله با ما همراه باشید.  در صورت داشتن هرگونه  سوال در رابطه با حل مشکل برگشت  صدا در گوشی می توانید با کارشناسان ما در رایانه کمک تماس بگیرید. و مشکل را مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنند.

شما می توانید برای دریافت پاسخ سوال های خود از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره  0217129 با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید

 

 

 

 

آنچه در این مقاله مطالعه میکنید

✅علت برگشت صدا در گوشی چیست؟

آیا انعکس صدا در حین تماس موجب اختلال در تماس میشود ؟

بازگشت صدا و یا اکوی تلفن چرا رخ میدهد؟

دلایل انعکاس صدا در موبایل

1 . انعکاس صدا به دلیل استفاده از هدست

2 . علت برگشت صدا در گوشی به دلیل مشکل در میکروفون یا بلندگو گوشی

3 . برگشت صدا در موبایل به دلیل اینترنت ضعیف

4 . برگشت صدا در گوشی  به دلیل تداخل الکترومغناطیسی

5 . برگشت صدا در حین مکالمه به دلیل تجهیزات آسیب دیده

علت انعکاس صدا امکان دارد از سمت طرف مقابل باشد

پاسخ به سوالات متداول کاربران در رابطه با  انعکاس صدا در گوشی موبایل

سخن آخر

 

علت برگشت صدا در گوشی چیست؟

انعکاس صدا در گوشی می تواند به دلیل تداخل امواج الکترومغناطیسی رخ دهد که موجب برگشت صدا در موبایل می شود که یکی از دلایل آن هنگام قرار دادن یک دستگاه VoIP بی سیم یا تلفن ثابت  در کنار پریز برق می باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند  موجب اختلال در صدای تلفن هنگام مکالمه شود به طور مثال سرعت پایین اینترنت، خراب شدن تجهیزات تلفن، مداخله الکترومغناطیسی، عبور صدا از بلندگو و بازگشت آن از میکروفون گوشی از جمله عواملی هستند که باعث می شود صدا در گوشی بازتاب شود و صدایی آزاردهنده  بشنویم یا به گوش مخاطب ما برسد.

در این مقاله تصمیم داریم عوامل را  شناسایی کرده و راهکار بر طرف شدن انعکاس صدا در موبایل  را شرح دهیم.

 

🟢پیشنهاد میکنیم مطلب " علت خاموش شدن ناگهانی گوشی موبایل " را نیز مطالعه بفرمایید.

 

بازگشت صدا و یا اکوی تلفن چرا رخ میدهد؟

اکوی صدا و یا همان پژواک تماس  صدایی است که ما در هنگام مکالمه با فاصله و تاخیر میشنویم، این پژواک صدا هم میتواند در گوشی های تلفن ثابت و هم در تلفن همراه اتفاق بیوفتد، که باعث عدم فهم کامل صدای طرف مقابل می شود و کسی که در حال مکالمه است گیج میشود چرا که در حال شنیدن صدای خودش در حین تماس است، مشکل عمده در پژواک صدا در زمان مکالمه ، تاخیر بین کلمه گفته شده در جریان تماس خروجی و بازتاب آن در جریان برگشت صدا است! و حالا اگر این تاخیر کمتر از 25 میلی ثانیه زمان ببرد دیگر قابل تشخیص نیست و اگر این تخیر حدودا 55 میلی ثانیه باشد شنونده احساس میکند  دو نفر همزمان یک جمله را در حال بیان کردن هستند، این نوع تاخیر قابل تشخیص است اما قابل تحمل است حالا اگر این زمان بالای 55 میلی ثانیه باشد در شنیدن بسیار آزاردهنده میشود در این حالت ادامه دادن مکالمه غیر ممکن میشود چرا که یک کاربر عادی، انعکاس صدای خود را میشوند و روند فکر او قطع میشود!!!

دلایل انعکاس صدا در موبایل

دلایل بسیاری برای انعکاس صدا در گوشی موبایل وجود دارد، در بعضی از مواقع ممکن است بازخورد صوتی ناشی از خرابی تلفن و یا هدست طرف مقابل باشد.

همچنین اگر به صورت اینترنتی در حال مکالمه هستید کاهش سرعت اینترنت و خرابی کابل اینترنت میتواند منجر به بازگشت صدا در تماس شود، همچنین این انعکاس صدا اشکال مختلفی دارد  در برخی از مواقع ممکن است شما صدا را با تاخیر بشنوید و یا ممکن از صدای خود را از گوشی خود بشنوید ،معمولا بازگشت صدا در دو طرف مکالمه اتفاق نمی افتد و یک سمت صدا را با تاخیر میشنود یا صدای خودش را هنگام مکالمه میشنود.

گاهی نیز این اتفاق در تماس های کنفرانسی رخ میدهد که تمامی افراد متصل شده بازگشت صدای شما را می شنوند در چنین مواقعی ممکن است شما با دو دستگاه متصل شده باشید یا مشکل از اینترنت باشد تا به اینجا ما دلایل این موضوع را بررسی کردیم در ادامه میخواهیم به حل این مشکل بپردازیم. 

🟢میخوای بدونی چه کسانی توی آیفونشون بلاکت کردن؟پیشنهاد می کنیم مطلب " چطور بفهمیم که کسی ما را در گوشی آیفون خود بلاک کرده است؟ " را مطالعه کنید.

 

حل مشکل برگشت صدا در موبایل

همانطور که در بالا گفتیم یکی از دلایل مشکل اکو شدن صدا ، میتواند مشکل سخت افزای باشد البته در برخی مواقع اگر با تمامی تماس ها چنین مشکل مشابهی را داشته باشید ممکن است با ریست تنظیمات تماس موبایل، یا بازنشانی موبایل به حالت کارخانه مشکل برطرف شود حتی اگر مشکل اینترنتی باشد با تغییر اینترنت یا خاموش کردن نرم افزار های تغییر آی پی مشکل شما به صورت کامل برطرف میشود. 

🟠در ادامه به مباحثی که میتواند منجر به حل مشکل در زمینه انعکاس صدا در حین تماس شود اشاره خواهیم کرد.

 

انعکاس صدا در حین تماس  | رایانه کمک

 

1 . انعکاس صدا به دلیل استفاده از هدست

برخی از هدست هایی که به صورت بلوتوث متصل  میشوند این مشکل را پدید می آوردن اگر در حال استفاده از چنین هدست هایی هستید لطفا هدست خود را تغییر دهید و برای اطمینان از مشکل هدست این دستگاه را با یک گوشی دیگه سینک کنید و با تلفن دیگر تماسهایی را برقرار کنید تا از مشکل خرابی هدست اطمینان حاصل فرمایید. همچنین پیشنهاد می شود از هدست هایی استفاده کنید که از قابلیت noise cancelling بهره می برند.

 

🚦 ایستگاه مطالعه: در رابطه با هدست هایی با قابلیت noise cancelling بخوانید.

 

2 . علت برگشت صدا در گوشی به دلیل مشکل در میکروفون یا بلندگو گوشی

مورد بعدی که باید به آن توجه داشته باشید. ایراد در بلندگو یا میکروفون گوشی خودتان است. در برخی مواقع ممکن است علت اکو شدن صدا در گوشی و تلفن همراه به دلیل ایراد در میکروفون گوشی خودتان است. البته این احتمال بسیار کم است ولی برخی مواقع دیده شده است که وقتی در حال صحبت با تلفنی باشید که فرستنده صدا آن ایراد داشته باشد صدا برای خودتان و طرف مقابل اکو می شود.

برای مطمئن شدن از این موضوع بهترین کار این است که با یک برنامه ضبط کننده صدا، صدای خود را ضبط کنید. در صورتی که ایراد از میکروفون گوشی شما باشد در این ویس کامل مشخص است.

همچنین بلندگو گوشی خود را بررسی کنید. طبق بررسی های انجام شده اکو شدن صدا در گوشی شیائومی و سامسونگ در بیشتر اوقات به دلیل مشکل در بلندگو گوشی همراه است. در این حالت برای مطمئن شدن از اینکه بلندگو گوشی موردی ندارد بهتر است با یک فرد دیگری تماس بگیرید. اگر باز هم مشکل صدا دارید به احتمال زیاد بلند گو شما مشکل دارد.

 

🟢پیشنهاد مطلب: میدونی علت خطا feedback اینستاگرام در گوشی چیست؟

 

3 . برگشت صدا در موبایل به دلیل اینترنت ضعیف

یکی از دلایلی که میتواند منجر به بازگشت صدا شود ضعیف بودن اینترنت است، زمانی که در حین مکالمه هستید رفت و برگشت صدا برای بارگذاری و بارگیری نیاز به 0.1 مگابیت در ثانیه نیاز دارد، همچنین کامپیوترها و دستگاه هایی که به صورت تلفن voip استفاده میشوند برای بارگذاری و بارگیری صدا نیز به 0.3 مگابیت در ثانیه زمان دارند، لازم است این زمان به درستی تامین شود تا شما با این مشکل رو به رو نشوید.

 

 

حالا اگر سرعت اینترنت شما از این هم پایین تر باشد ( مثلا به دلیل تماس تصویری که در عین حال لازم است تصویر را انتقال دهد) با اختلال رو به رو میشود و صدا را با تاخیر میشنوید!!! در چنین مواقعی حتما تست سرعت اینترنت را انجام دهید و یا اگر از نرم افزار های تغییر آی پی استفاده می کنید آن را خاموش کنید. میتوانید برای اطمینان در صورتی که از اینترنت وای فای استفاده می کنید به اینترنت دیگری متصل شوید و یا در صورتی که از اینترنت دیتای سیم کارت استفاده می کنید. سیم کارت دیگری را بر روی گوشی تست کنید.

 

🟢پیشنهاد می کنیم مطلب " نخواندن سیم کارت در گوشی " را نیز مطالعه کنید.

 

4 . برگشت صدا در گوشی  به دلیل تداخل الکترومغناطیسی

دلیل دیگری که میتواند منجر به برگشت صدا در گوشی سود مشکل الکترومغناطیسی است، زمانی که یک دستگاه بی سیم یا تلفن ثابت را در کنار سیم برق قرار دهید منجر به اختلال در صدای شما میشود.

علی الخصوص لازم است در نظر داشته باشید که دستگاه هایی که با تماس های voip متصل دارای میدان الکتریکی بزرگی هستند و میتوانند اگر در جریان میدان الکترومغناطیسی قرار بگیرند چنین اختلالی را موجب شوند همچنین تقسیم کننده‌های بی کیفیت، تنظیم نادرست SD-WAN یا MPLS و سایر دستگاه هایی که بین دستگاه VoIP و آداپتور آنالوگ قرار گرفته اند نیز می توانند این مشکلات را ایجاد کنند.

 

🟢پیشنهاد مطلب : اگر دانگل موس رو گم کردی میدونی چطوری به کامپیوتر وصلش کنی؟ بلوتوث موس گم شده

 

برگشت صدا در گوشی  به دلیل تداخل الکترومغناطیسی | رایانه کمک تلفنی

 

5 . برگشت صدا در حین مکالمه به دلیل تجهیزات آسیب دیده

یکی از دلایلی که میتواند منجر به  این مشکل شود خرابی جک صدا و یا کابل برق و اینترنت است یا ممکن است اگر با تلفن ثابت با این مشکل رو به رو  میشوید ، سیم تلفن آسیب دیده باشید یاحتی سیم کشی تلفن در کنار کابل برق باشد و یا ضعیف باشد، بنابراین در برخورد با این مشکل تجیهزات سخت  افزاری را نیز چک کنید، برای مثلا کابل هایی که پیچ خوردگی طولانی دارند  یا آسیب دیده هستند منجر به  این مشکل می شوند.

 

🚦یکی دیگر از دلایل انعکاس صدا در هنگام تماس دایورت کردن تلفن ثابت بر روی موبایل می باشد که میتوان پس از لغو انتقال تماس این مشکل را برطرف کرد

 

 

6 . علت انعکاس صدا امکان دارد از سمت طرف مقابل باشد

معمولا هیچ کدام از ما دوست نداریم این پژواک صدا را تحمل کنیم در بهترین حالت باعث میشود که در حین مکالمه آزار دهنده باشد برای شما و در بدترین حالت باعث قطع شدن ارتباط تلفنی میشود. حتما در حین مکالمه از شخص موبایل بخواهید موارد گفته شده را بررسی کند تا اگر مشکل از سمت دیگر است این مورد هم برطرف شود.

 

 

پاسخ به سوالات متداول کاربران در رابطه با  انعکاس صدا در گوشی موبایل

در این قسمت به تعدادی از سوالات کاربران در رابطه با انعکاس صدا در گوشی پاسخ خواهیم داد. کارشناسان مجرب و متخصص رایانه کمک برای ارائه خدمات کامپیوتری از طریق تماس تلفنی و پاسخگویی آنلاین آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند

شما می توانید برای دریافت پاسخ سوال های خود از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره  0217129 با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید.

علت اکو شدن صدا در گوشی سامسونگ چیست؟

- دلایل زیادی  می تواند موجب انعکاس صدا در گوشی سامسونگ  شود. به طور مثال تداخل امواج الکترومغناطیسی در کنار گوشی باعث می شود دقایقی مکالمه با تاخیر به گوش مخاطب برسد یا ایجاد بازتاب صدا در گوشی کند. یا وجود  نرم افزاری در گوشی باعث اختلال در صدا حین مکالمه شده باشد.  در این مواقع لازم است مشکل بررسی شود و عیب یابی شود.

چه عواملی می‌توانند سبب بروز مشکل انعکاس صدا در موبایل شوند؟

- به صورت خلاصه وجمع بندی می توانیم موارد زیر را دلیلی بر انعکاس صدا در گوشی نام بریم:

1. آسیب در تجهیزات گوشی

2. تداخل امواج الکترومغناطیسی و اکو صدا در تلفن

3. نصب نرم افزار مخرب در گوشی

 

برای برطرف مشکل برگشت صدا در گوشی های اندروید چه باید کرد؟

- چندین راهکار وجود دارد که به رفع مشکل بازتاب صدا در موبایل کمک می کند:

- در قدم اول اگر با این مشکل روبرو شدید  تماس خود را  قطع کرده و مجدد تماس بگیرید.

- گوشی خود را  خاموش و روشن کنید.

- یکی از راهکارهای حذف اکو در اندروید بازگرداندن تنظیمات گوشی به حالت کارخانه است که این کار کمک می کند اگر نرم افزار مخرب نصب کرده اید حذف شود

- روشن و خاموش کردن اسپیکر حین تماس برای از بین بردن اکو صدا در گوشی می تواند کمک کند.

- در محیطی که سیگنال های زیاد وجود دارد صحبت نکنید.

آیا انعکس صدا در حین تماس موجب اختلال در تماس میشود؟

 

بله قطعا. معمولا فردی که صدا را به صورت اکو می شنود تمرکز خود را از دست می دهد چرا که در حین مکالمه به جای متمرکز شدن بر روی صحبت های طرف مقابل بازگشت صدای خود را میشنود که می تواند کاملا تمرکز شما را بهم بریزد و در نهایت منجر به مشکلاتی در زمان مکالمه شود.

 

 

 

 

سخن آخر

در این مقاله به صورت کامل انعکاس صدا در گوشی موبایل و راه حل های آن در تلفن را بررسی کردیم امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورتی که در رابطه با مشکلات کامپیوتری و یا نرم افزار های موبایل مشکلی دارید میتوانید با تلفن ثابت با شماره 9099071540 و با تلفن موبایل با شماره 0217129 با کارشناسان رایانه کمک در تماس باشید

همچنین در صورتی که در رابطه با این مطلب سوالی داشته باشید میتوانید در قسمت دیدگاه ها سوال خود را مطرح کنید کارشناسان رایانه کمک درکوتاه ترین زمان پاسخ سوال شما را ارسال خواهند کرد.

📌 رفع مسئولیت: محتوای این صفحه صرفاً برای اطلاع رسانی است و در صورتی که تسلط کافی برای انجام موارد فنی مقاله ندارید حتما از کارشناس فنی کمک بگیرید.

 

دیدگاه کاربران

" سلام هر کی به گوشی من زنگ میزنه میگه صدای خودش براش اکو میشه چند بار هم میکروفن گوشی رو عوض کردم درست نشد گوشی a720هستش حالا باید چیکار کنم درست بشه ممنون "

" سلام با سیم کارت های مختلف تست کردین؟ "

" با سلام من گوشی سامسونگ نوت 9 دارم هر کی با من تماس میگیره صداش برای خودش برگشت میکنه مشکل چیه آیا؟ "

" با سیم کارت های مختلف تست کردین؟ "

" سلام من گوشی شیائومی نوت ۹ دارم ، موقع تماس صدام فقط برای خودم برگشت میخوره و توی تنظیمات هم رفتم و بلندگو هم پاکسازی کردم ولی باز بعضی وقت ها صدام برگشت میخوره "

" با سیم کارت دیگه ای تست کردین ببینید صدا درست میره یا خیر؟ "

" منم این مشکلو دارم سیم کارتمم عووض کردم "

" هرکس بامن تماس میگیره صداش برای خودش اکومیشه با سیم کارت های دیگم چک کردم که گوشیم نوت11شیایومی هس "

" روی هندزفری هم تست کردین؟ "

ثبت دیدگاه

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

نام شریف شما *

ایمیل شما

موبایل

متن دیدگاه *

عملیات انجام شد